22°C lekkie zachmurzenie

Aby własność mieć na własność

Aktualności, własność mieć własność - zdjęcie, fotografia

Od nowego roku w życie mają wejść zmiany prawne, przygotowywane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Użytkowanie wieczyste ma zostać zastąpione prawem własności.


Zmiany w prawie

Od 1 stycznia 2017 roku użytkowanie wieczyste w budynkach wielorodzinnych zmieni się we własność. Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński, potwierdza, że z dniem wejścia w życie nowej ustawy wszystkie udziały w użytkowaniu wieczystym przejdą w udziały w prawie własności gruntu.

Obecnie użytkownicy wieczyści (tak nazywamy ludzi posiadających prawo użytkowania wieczystego) muszą posiadać większość udziałów, aby prawo użytkowania wieczystego mogło zostać przekształcone we własność. Nie zawsze można tego dokonać – nie każdy rozumie lub nie każdy chce zmian, łatwo więc o sprzeciw.

 

Projekt ustawy

Jedną z najważniejszych zmian przygotowywanych przez MI iB w przytoczonej przez nas ustawie jest również  zaniechanie podwyżek opłaty rocznej przy zmianach wartości gruntu. Opłaty za użytkowanie wieczyste mają być waloryzowane wyłącznie według wskaźnika GUS. Samorządy nie będą mogły podwyższać opłat za grunt według innych wskaźników. W praktyce oznacza to, że spółdzielnie nie będą mogły podwyższać opłat za użytkowanie, tłumacząc się rosnącą wartością gruntu (obecnie opłata wynosi 1% ceny gruntu, może więc rosnąć razem z ceną gruntu). To wstępna koncepcja, projekt może jeszcze się zmienić.

[reklama]

Czy niemożliwe stanie się możliwe?

Przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność oczekują głównie właściciele mieszkań w blokach postawionych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

 

Zespół redakcyjny „Halo Spółdzielnia” Zmiany w prawie

Od 1 stycznia 2017 roku użytkowanie wieczyste w budynkach wielorodzinnych zmieni się we własność. Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński, potwierdza, że z dniem wejścia w życie nowej ustawy wszystkie udziały w użytkowaniu wieczystym przejdą w udziały w prawie własności gruntu.

Obecnie użytkownicy wieczyści (tak nazywamy ludzi posiadających prawo użytkowania wieczystego) muszą posiadać większość udziałów, aby prawo użytkowania wieczystego mogło zostać przekształcone we własność. Nie zawsze można tego dokonać – nie każdy rozumie lub nie każdy chce zmian, łatwo więc o sprzeciw.

 

Projekt ustawy

Jedną z najważniejszych zmian przygotowywanych przez MI iB w przytoczonej przez nas ustawie jest również  zaniechanie podwyżek opłaty rocznej przy zmianach wartości gruntu. Opłaty za użytkowanie wieczyste mają być waloryzowane wyłącznie według wskaźnika GUS. Samorządy nie będą mogły podwyższać opłat za grunt według innych wskaźników. W praktyce oznacza to, że spółdzielnie nie będą mogły podwyższać opłat za użytkowanie, tłumacząc się rosnącą wartością gruntu (obecnie opłata wynosi 1% ceny gruntu, może więc rosnąć razem z ceną gruntu). To wstępna koncepcja, projekt może jeszcze się zmienić.

 

Czy niemożliwe stanie się możliwe?

Przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność oczekują głównie właściciele mieszkań w blokach postawionych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

 

Zespół redakcyjny „Halo Spółdzielnia”

Aby własność mieć na własność komentarze opinie

  • Koniec "pały" ? - niezalogowany 2016-08-21 13:31:34

    Po ponad 70 latach tajny ukaz Stalina zabraniający nadawania tytułów własności straci moc prawną. Jak silny jest opór komunistów broniących tego ukazu świadczą lata jego trwania w rzekomo wolnej Polsce. Tyle wolności - ile własności pokazuje dlaczego własność była podstawowym wrogiem dla dyktatury komunistycznej. Na mieszkanie Polak otrzymywał tytuł zamiast własności. Takimi tytułami były własnościowe prawa zamiast własności. Obywatel sprawiający władzy kłopoty był bez problemu pozbawiany mieszkania. Ta "pała" służyła władzy komunistycznej do zastraszania narodu i wymuszenia posłuszeństwa. Ta "pała" nadal istnieje w spółdzielniach mieszkaniowych i dotyczy lokali typu lokatorskiego. Wielu włodarzy podnosi krzyk, że zmniejszą się wpływy do kasy miast, ale zapominają, że grunty na których pobudowano np bloki były siłą wykupowane po cenach państwowych od prywatnych właścicieli. Różnice w cenie państwowej a rynkowej były znaczne. Dzisiaj włodarze nadal chcą zarabiać na krzywdzie jednych i drugich ?

  • uwłaszczony - niezalogowany 2016-08-21 21:13:27

    Co to za rewelacja??? Skoro nasza Spółdzielnia ma ponad 96% gruntów pod blokami na własność, a nie w wieczystym użytkowaniu. A to ustawowe przekształcenie, nie jest wcale takie korzystne dla spółdzielców, tak jak zrobiła to nasza Sp-nia za 5% do 10% wartości gruntu.

  • do uwłaszczonego : - niezalogowany 2016-08-22 11:09:49

    W tym mieście są jeszcze inne bloki , które posiadają grunt w wieczystym użytkowaniu i nie mogą się doczekać zmiany tego prawa. Spółdzielnia zaś uwłaszczyła się z bonifikatą i co dokonała ponownych podziałów bezprawnie stawiając nowe inwestycje ? Co to znaczy nasza spółdzielnia czyli kogo ????

  • Do 2 - niezalogowany 2016-08-22 11:23:25

    Obowiązująca ustawa uwłaszczeniowa dotyczy osób fizycznych - a nie prawnych. Osoby prawne, na wniosek spółdzielcy,mogły występować do miast o wykup gruntu z bonifikatą . Wykupu gruntów, dokonywano za pieniądze spółdzielców, ze środków obrotowych lub z funduszu zasobowego, o ile była taka uchwała Walnego Zgromadzenia. Spółdzielnie przekazując spółdzielcy jego udział w gruncie, dodatkowo wyłudzały zwrot za zapłacony grunt, tym powinien zająć się prokurator. Skoro grunty już wykupiono (za pieniądze spółdzielców) to dlaczego pracownicy nie przekazują ich spółdzielcom ? Ustawa o uwłaszczeniu weszła w życie w 2001 r minęło ponad 15 lat, dlaczego nie uwłaszczono wszystkich lokali ? Dlaczego w blokach w których spółdzielcy mają większości udziałów w gruncie nie zwołuje się zebrań ? Spółdzielnia nie mając większości w gruncie w danej nieruchomości, powinna mieć zgodę większości. A więc powinna zwoływać zebranie właścicieli gruntu w danym bloku - dlaczego tego nie czyni ? Prokuratura powinna się zająć budową lokali użytkowych dla ? Grunt za który co roku płacili spółdzielcy (wieczyste) zamiast pod budowę mieszkań został przeznaczony pod biznes. Zarządzający z RN zamienili spółdzielnię mieszkaniową na spółdzielnię lokali użytkowych - dla kogo ?

  • pytanie - niezalogowany 2016-08-22 16:46:13

    Za co biorą pieniądze członkowie rady nadzorczej w GSM ?

  • do kom. 4 - niezalogowany 2016-08-22 16:52:00

    Problem polega na tym , że mieszkańcy blokowisk nie rozumieją , że są właścicielami części wspólnych. Zaciągają kredyty na remonty własnego M , aby pochwalić się nowymi szafkami przed sąsiadami nie myśląc o tym, że ich pracownicy wyprowadzają im kasę poprzez wątpliwe i bardzo drogie remonty części wspólnych. Właścicielom Państwo nie dało instrukcji do bycia właścicielem.

  • grunty - eldorado - niezalogowany 2016-08-24 12:29:42

    W wielu spółdzielniach są przypadki wybudowania bloków na prywatnym gruncie tzw nieuregulowany. Pytania : kto jest prawowitym właścicielem bloku ? Jakim prawem spółdzielnie ustanawiały prawa do lokali ? Jakim prawem pobierały i pobierają opłaty od mieszkańców skoro właściciel gruntu nie udzielił im pełnomocnictwa ? Dlaczego miasto okładało spółdzielnie podatkiem od gruntu zamiast właściciela ? Na oś Kopernika stoi kiosk na prywatnym gruncie, ale za dzierżawę gruntu opłaty pobiera spółdzielnia ? W Warszawie aż huczy o gigantycznych aferach związanych z gruntami i kamienicami - czy w Grodzisku ten problem nie występuje ? Nasze społeczeństwo przez 50 lat nauczono pokory i kombinowania, od myślenia była partia. Dzisiaj większość biega za zarobkiem, ale nie potrafi pilnować swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Grodziska klika- z obywatela uczyniła niewolnika- ku chwale ojczyzny.

  • Grunt to grunt - niezalogowany 2016-08-30 11:59:08

    Spółdzielca to gorszy gatunek obywatela który siłą trzymany jest w komunistycznym kołchozie. Obywatel idzie do sprzedawcy - dewelopera i ogląda mieszkanie - towar, dodatkowo może negocjować cenę i warunki zapłaty. W spółdzielni wpłacał kwotę a po zakończeniu inwestycji musiał jeszcze dopłacać. Nie było przypadków zwrotu nadpłaty przez spółdzielnię. Deweloper przenosi prawa własności wraz z gruntem, dzięki temu właściciel mieszkania ma pełną własność i wpływ na koszt eksploatacji mieszkania i nieruchomości. W spółdzielni o wys opłat decydują osoby które nie mieszkają w blokach - tzw członkowie oczekujący, lub posiadacze mieszkań w innych blokach. Właściciel mieszkania do 31 marca każdego roku otrzymuje pełne rozliczenie kosztów utrzymania mieszkania i części wspólnych nieruchomości - a jak jest w spółdzielni ? W wspólnocie brak kworum poparcia dla uchwały - skutkuje jej odrzuceniem , w spółdzielni zniesiono kworum - dlaczego ? Właściciel decyduje o ilości pracowników i cenach usług - w spółdzielni decydują wynajęci pracownicy. Nawet na drodze sądowej właściciel ma większe szanse na uczciwy i sprawiedliwy osąd niż spółdzielca - dlaczego ? Właściciel zna całkowite koszty utrzymania zarządu liczone na m2 mieszkania - a w spółdzielni ?

  • Czerwone Kruki i wrony - niezalogowany 2016-09-16 15:29:16

    Spółdzielcy w Polsce nadal siedzą w PRL. Szef Krajowej Rady Spółdzielczej który był TW SB, o pseudonimie Antek pilnuje aby nic się nie zmieniło. W nagrodę wszyscy spółdzielcy płacą mu ogromne uposażenie za dawne donosy i dzisiejszą ochronę patologii. Prezes Domagalski jest członkiem PSL zasiadającym w strukturach krajowych tej partii. Do partii tej należy też Burmistrz Benedykciński, w której jest jednym z "baronów". Czy spółdzielcy w Grodzisku mogą poczuć powiew demokratycznych zmian ? Czy spółdzielcy w takim mieście mogą w pełni korzystać ze swoich praw ? Zawarty wiele lat temu sojusz "robotniczo - chłopski" nie dopuści do wejścia prawdziwej demokracji do naszego miasta. Dawni towarzysze zgromadzeni w organizacji emerytów, część nauczycieli i sportowców pod przywództwem byłego prokuratora z PRL i TW z pogoni stanowi elektorat wyborczy. Dlaczego fałszowano wybory w samorządach ?