Co zostało, co przetrwało, co odeszło bezpowrotnie

22/03/2012 15:26
Informacje o Grodzisku, zostało przetrwało odeszło bezpowrotnie - zdjęcie, fotografia

Gmina Grodzisk Mazowiecki posiada wiele zabytków. Niektóre z nich są bardzo cenne. Choćby kościółek w Żukowie czy w Izdebnie. Spis wykonany w latach 80. pokazuje co zostało wpisane do oficjalnego Rejestru Zabytków.


Zwracamy się do Mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki z prośbą o uaktualnienie tego spisu. Prosimy o nadsyłanie swoich uwag, zdjęć, wspomnień. Najciekawsze z nich opublikujemy. 

[reklama]Wszelkie informacje prosimy przesyłać na adres: biuro@tugrodzisk.pl

 

Może uda nam się wspólnie przedstawić aktualną listę zabytków, może w niektórych przypadkach należy zawiadomić odpowiednie służby i urzędy, by pomogły w ratowaniu tych niszczejących? 

Jako przykład niszczejącego zabytku podajemy kutą bramę wejściową na Kirkut (cmentarz Żydowski), która znajduje się w opłakanym stanie na terenie złomowiska. 

 

Czekamy na Państwa maile!

 

Redakcja

TuGrodzisk.pl

 

 

 

Na stronie http://www.grodzisk.pl/miasto2/pliki/docs/Wykaz_zabytkow_dla_gminy_Grodzisk_Mazowiecki.pdf  

możemy prześledzić, co i jak było zachowane, w jakim stanie znajdowały się nasze zabytki w latach 80.. 

 

 

Grodzisk Mazowiecki, Kirkuty

Co zostało, co przetrwało, co odeszło bezpowrotnie komentarze opinie

  • Staroć - niezalogowany 2012-03-22 16:21:17

    Przede wszystkim stare nagrobki, nie tylko na cmentarzu w Grodzisku, ale i w Izdebnie i w Żukowie.... Ile z nich odeszło w niebyt? Chyba nikt nie sprawdzi.

  • Iwona Stawicka-Matela - niezalogowany 2012-03-22 20:18:43

    Bardzo proszę o spisanie w IZDEBNIE I ŻUKOWIE grobów, zdjęcia, opis , dokumenty (przy nich możemy częściowo pomóc), ale nie jesteśmy wstanie wszystkiego zrobić , brakuje nam "doby" . Jeśli ktoś się podejmie to proszę bardzo.

  • karolina - niezalogowany 2012-03-22 23:39:25

    A ja się pytam gdzie jest stara zabytkowa pompa, która stała kiedyś przed kościołem św. Anny? U kogoś na podwórku? Może nasi śledczy z Komendy Policji zrobią dochodzenie?

  • Iwona Rychter - niezalogowany 2012-03-23 00:08:47

    Informuję, że przy obecnej ulicy Szyszkowej (Opypy) stał pomnik lotnika niemieckiego z czasów I wojny. Nowy właściciel działki odsunął go gdzieś do tyłu, nikt nie wie o nim. Kiedyś był okolony krzewami bzu. Trzeba go odnaleźć i wyeksponować. Tam był piękny wiersz Goethego.

  • Kornel - niezalogowany 2012-03-23 01:25:09

    Doskonały pomysł! Myślę, że od lat 80. już wiele z tych zabytków albo odeszło w niebyt, albo przeszło w prywatne ręce, jak choćby Niespodzianka przepiękna kiedyś a dziś w ruinie totalnej. Nie wiem co dzieje się z willą Haberlego? Nie widać z ulicy co tam się dzieje. Natomiast nagrobek właściciela tej willi jest w opłakanym stanie. Za czasów, gdy państwo Sobierajowie jeszcze rządzili Radogoszczą (jaka szkoda, że to czas przeszły!) organizowano wycieczki historyczne po Grodzisku. Było wielu chętnych. Nie mam kontaktu z panią Aurelją i panem Januszem. Ale może byśmy ich poprosili żeby te wycieczki wznowić? Ale właśnie pod kątem tych zniszczonych zabytków? Domyślam się, a wręcz jestem pewien, że mają ogromną wiedzę w tym temacie. Przy okazji pozdrawiam Ich Oboje bardzo serdecznie. Do Redakcji portalu: nareszcie ktoś się zaczął przejmować naszymi zabytkami, dziękuję z całego starego serca. Fundacja Pani Edyty już zaczęła dbać o nasze dziedzictwo. Władze jakoś o tym nie myślą. Jak usłyszałem, że w budżecie gminy na ochronę zabytków przeznaczono coś około 40 tys zł, to mnie załamało zupełnie. Jeśli porównamy to z sumą przekazywaną dla promocji (ponad milion) lub dla Centrum Kultury (też coś około tego) to ja naprawdę nie rozumiem. Jedyna nadzieja w takich ludziach jak państwo Sobierajowie czy ten portal. Ratujmy nasze dziedzictwo! Błagam! Pozdrawiam i Redakcję Szanowną i pp. Sobierajów. Andrzej z Grodziska

  • Macewa - niezalogowany 2012-03-23 01:31:56

    Z tą bramą to też jest kawał draństwa. Na promocję urzędu idzie ponad milion PLN a nie można za parę tysięcy odrestaurować tej bramy i przenieść ją na dawne miejsce? A gdzie są pieniądze, które zbierano za jakieś wydawnictwa z Urzędu, które sprzedawano "na cmentarz" w Grodzisku? Nie uwierzę, że na remont ogrodzenia. Widział ktoś te rozliczenia? To pytanie do Radnych. Niech się dowiedzą ile zebrano, gdzie zaksięgowano, ile kosztował remont, itp. Takich kwiatków jest więcej

  • ktoś - niezalogowany 2012-03-23 01:36:51

    dla NAJ zabytki są zbędnym balastem. Kosztują, nie są medialne, nie ma szans na lub przy nich zatańczyć i zaśpiewać. A szkoda, prawda panie Naj? Zabytki i historia to coś co daje nam tożsamość narodową. Ale jak widać nie dla wszystkich to jest jasne.

  • Krzysztof Alwast - niezalogowany 2012-03-23 08:39:15

    Dzień dobry, Szanowna Redakcjo, W nawiązaniu do Państwa apelu dotyczącego ginacych bezpowrotnie zabytków w Grodzisku Mazowieckim pragnę dołączyć swój głos. Przed dwoma dniami wróciłem z Walii, do której udałem się służbowo. Podróżując po kraju miałem okazję odwiedzić trzykrotnie mniejszą miejscowość Talgarth, położoną w centrum kraju. Przez naszych walijskich przyjaciół zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia zabytkowego miasteczk, gdzie m.in objrzeliśmy odbudowany zabytkowy młyn. Dziś pełni on funkcję turystyczno - edukacyjną.Na jego odbudowę przeznaczono milion funtów. Świetnie służy mieszkańcom, promocji tego cichego miastezka a przede wszystkim jest zabytkiem zwiazanym z Talgarth. Załączam stronę na której można obejrzeć, jak wspaniale lokalne władze zadbały o ten zabytkowy obiekt; http://www.talgarthmill.com. Godny to przykładdbania o lokalną historię, która przekłada się na historię kraju. W takich miasteczkach w Anglii, Szkocji czy Walii pozostają i slużą nadal społeczności skrzynki pocztowe, budki telefoniczne często z początku XX w lub z lat 20-tych. Nikt ich nie niszczy. Chciałem się zapytać, gdzie znajduje się piękna i zabytkowa studnia, z przelomu XIX/XX wieku, która znajdowała się przy pl. Zygmunta Starego przez dziesięciolecia. Gdzie ona się w tej chwili znajduje i dlaczego nie wraca na swoje miejsce, np. na skwerek przed kościołem pod wezwaniem św.Anny. Brak jej od dluższego czasu mnie niepokoi i myślę, że nie tylko. Powinno być to publicznie wyjaśnione. Zabytkowa studnia powinna wrócić na swoje miejsce. Można ja tak zabezpieczyć, aby nikomu nie przyszło do głowy wymontowanie jej, sprzedaż lub wywiezienie na złomowisko. To obiekt zabytkowy i część naszej grodziskiej historii. Nie będę wymieniał dworku Chelmońskich w Adamowiźnie, czy innych obiektów związanych z loklaną historią - pozostawię to innym, niech się wypowiedzą w tym temacie. Jest bardzo obszerny. Warto, aby władze, lokalni radni, sołectwa zawsze pamiętały o tym, że historia Grodziska nie zaczęła się w drugej połowie ubiegłego stulecia, tylko dziesiątki pokoleń wczesniej i że to oni powinni służyć lokalnej społeczności, dbać o historię i tradycję oraz zabytki naszego miasta i okolic. Pozdrawiam bardzo serdecznie i popieram wspaniałą inicjatywę, Krzysztof Alwast

  • teresa - niezalogowany 2012-03-23 09:18:05

    panie Kornel mam małą prośbę , proszę pisać gdzie są dane zabytki . Niestety z doświadczenia wiem, że ludzie nie wiedzą co , gdzie i jak. Większośc mieszkańców Grodziska nie wie ani nazwy ani historii pomnika (z orłem) na 11 listopada(deptak) nawet już spotkałam sie z tym, że nawet radni nie wiedzą i kandydaci na radnych. Niespodzianka nic im nie mówi trzeba pisać ulicę i okolice gdzie się znajduję.

  • pepeII - niezalogowany 2012-03-23 09:48:06

    Słyszałem, wczoraj świetną piosenkę wiśni, cała prawda o kraju- polecam : http://www.youtube.com/watch?v...re=related

  • KornelDo Teresy: - niezalogowany 2012-03-23 10:31:55

    Do Teresy: Spieszę z wyjaśnieniem. Willa Niespodzianka znajduje się przy ul. Kościuszki prawie vis a" vis Centrum Kultury. Ostatni przykład secesji w Grodzisku Maz. Znajduje się w prywatnych rękach. Niestety, niszczeje. W Milanówku, władze dopłacają prywatnym właścicielom zabytkowych willi na pilne remonty: gdy przecieka dach czy coś zagraża innego temu zabytkowi. U nas, przeznacza się na cały rok na zabytki 40 tys PLN. Jest to niespotykany skandal. Do Pana Alwasta. Znam też inne kraje, w których ratuje się nawet niewielkie i "młodsze" zabytki. A le do tego trzeba dorosnąć i mieć świadomość zarówno obywatelską jaki i patriotyczną. Widać jednak, że u nas takiego myślenia nie ma (oprócz kilku radnych, którzy coś przynajmniej starają się wywalczyć, ale z większością koalicyjną nie dadzą rady). Pozostają działania takie jakie uruchomiła Fundacja Pani Edyty. Ale to nie wystarczy. Nie wiem czy władze tego miasta kiedykolwiek się obudzą, może nigdy (do najbliższych wyborów). Gratuluję raz jeszcze pomysłu. Zdjęcia Niespodzianki wyślę na maila. Szkoda, że nie mogę wstawić ich do komentarza. Pozdrawiam miłośników historii naszej Małej Ojczyzny Kornel

  • Do Krzysztofa, Karoliny i Mace - niezalogowany 2012-03-23 10:37:58

    To była pompa czy cembrowana studnia? Ma ktoś zdjęcie? Co do Kirkutu, kiedyś kilku chłopaków starało się zadbać o macewy, ale chyba nie dostali wsparcia wystarczającego i sprawa się urwała. Potwierdza to sytuację opisywaną tutaj, że jeśli nie weźmiemy spraw w swoje, obywatelskie ręce, wszystko pójdzie w zapomnienie. Może władza na to właśnie liczy?

  • Do pepeII - niezalogowany 2012-03-23 11:15:05

    Super ta piosenka, tak jak nie znoszę Wiśniewskiego, tak to jest genialne. Może przed wyborami najbliższymi puszczać to przez megafony w każdej części naszej gminy? Może niektórzy zrozumieją słowa :Jaki Pan Taki Kram. Dzięki, rozsyłam dalej.

  • Krzysztof Alwast - niezalogowany 2012-03-23 11:15:13

    Witam -to była i ufam, ze wciąż gdzieś się znajduje zdeponowana. Jest to studnia z pompą - przez dziesięciolecia zaopatrując okolicznych mieszkańców w wodę. Powinna stać, tam gdzie zawsze była i wrocić na swoje miejsce w kolejną rocznicę uzyskania praw miejskich przez Grodzisk. Musiałbym odszukać ją w zdjęciach lub w książkach o Grodzisku. Pozdrawiam, Krzysztof Alwast

  • Z góry przepraszam - niezalogowany 2012-03-23 11:24:31

    za brzydkie słowa. Mam nadzieję, że Redakcja pozwoli je zamieścić, bo jest to dosłowny cytat z tekstu, który wykonywany jest publicznie i wyśpiewuje je pan Wiśniewski, a nie Internauta na portalu do kogoś. Słowa są super, powinno się je wysłać do potencjalnych wyborców (niektórych) Pozdrawiam pana Wiśniewskiego, Gratulacje i ukłony za tę piosenkę. Chyba nie popełnię przestępstwa jeśli opublikuję te słowa, są fantastyczne. (sam spisywałem z piosenki) Już nie mogę tego ścierwa znieść Znowu będą mi mówili,że wiedzą lepiej I od nowa trzeba będzie wszystko przejść Aż na samą myśl się rozum we łbie trzepie Tyś idiotą robotniku i ja też Na kulturze to się k..... każdy zna Każdy może bez problemu skrobnąc wiersz Skoro każdy no to mogę także ja ... Jaki Pan taki kram Czego chciałem teraz mam Ojciec też nie wiedział,że za taką wolność stawiał łeb Panu pewnie nie podoba się, że klnę Obraziłem pewnie wszystkie Panie Ale taka wściekłość moje flaki drże,że nie mogę w sobie znaleźć dobrych manier No bo jak nie rzucać mięsem k.... gdy byle dupek moze iść na dyrektora jeśli tylko do szeregu staną z tym co skutecznie otumanił elektorat Jaki Pan taki kram Czego chciałem teraz mam Ojciec też nie wiedział,że za taką wolność nadstawiał łeb Nauczyciel może w banku rządzić też i kasjerka może objąć Dom Kultury a ty sam się robotniku k.... strzeż! Bo policjant robi ściągi do matury I podatku zapłać jeszcze więcej by jakiś kacyk mógł podgrzewać k..... chodnik I weź etat dodatkowy albo trzy jeszcze k.... nie zapomnij być pogodnym ! Jaki Pan taki kram Czego chciałem teraz mam Ojciec też nie wiedział,że za taką wolność stawiał łeb Jaki Pan taki kram Każdy z nas wybierał sam Teraz w mordę sobie pluj Bo Ci dadzą taki .... Jeśli chcesz to sądź mnie Panie,sądz Za te słowa w których atramentem żółć Może nawet podnieś na mnie dłoń,żebym przestał na bliźniego swego pluć Podnieś dłoń i na tych którym dziś kością w gardle ideały Ojców naszych Może walnie jeszcze który pięscią w pierś Bo jak ja twojego gniewu się przestraszę Jaki Pan taki kram... Za taką wolność ...

  • Krzysztof Alwast - niezalogowany 2012-03-23 11:44:27

    W Wielkiej Brytanii i innych krajach istnieje sporo fundacji wspierajaych działania osob dbających o zachowanie historii dla przyszłych pokoleń zabytków. Wsperane sa one przez państwo, lokalne władze, czlonków parlamentu, stowarzyszenia czy wielu wolontariuszy. Obejmują one szeroki zakres działalności - od utrzymania muzeów i muzealnych eksponatów, zamków, palaców, parków, domów, po historczne szlaki turystyczne, etc.. Przyroda, stare drzewa, mosty, krajobraz również stanowią dla nich wspólne dziedzictwo narodowe. Mozna wykupić członkostwo, które uprawnia do skorzystania ze zniżek przy wykupie kart wstępów do obiektow muzealnych dla osob indywidulanych lub całych rodzin - dla dzieci często bezpłatnie. Część dochodów z biletów odprowadzana w celu utrzymania zabytków, na ich konserwację czy zadbania o te, które nie sa na liscie a potrzebują opieki konserwatora i konserwacji. Bardzo zdrowe zasady - pomagajace w utrzymaniu narodowego dziedzictwa. Pozdrawiam, Krzysztof Alwast

  • pepeII - niezalogowany 2012-03-23 11:51:02

    Rozsyłajcie - może kogoś krew zaleje. :):) szkoda tylko, że to smutna prawda.

  • pysio - niezalogowany 2012-03-23 13:27:47

    Wszyscy równi czy równiejsi ? W Polsce są cmentarze różnych wyznań, nigdy nie słyszałem, o usuwaniu grobów po 20 latach z powodu braku opłaty.. Dlaczego tam nie muszą wnosić wysokiej opłaty co 20 lat. Czy grób katolika jest gorszy od innych wyznawców ? Brak pieniędzy spowoduje, że nigdy nie będzie zabytkiem.

  • Magda - niezalogowany 2012-03-23 22:50:10

    Piosenka Wiśniewskiego jest rewelacyjna. Cała prawda w kilku słowach.

  • poznanianka - niezalogowany 2012-03-23 23:06:00

    niestety usuwane są groby, bo takie jest prawo po 20 latach albo wykupujesz na 20 następne albo można miejsce sprzedać. W mieście w którym mieszkałam wiele lat Poznań po 20 latach stawia się niebieską tabliczkę np. obowiązuje to na cmentarzu w "miłostowej" , mineło 20 lat i trzeba znów wykupić. Ale na cemntarzu jest kostka prawie wszędzie, kosze na śmieci -oddzielnie na wiązanki i znicze(co kilka grobów takie małe).Wiązanki prasuje się i pali (energia za darmo), są ochroniarze którzy jeżdzą na rowerze ponieważ cementarz jest ogromny, są tam groby Polaków z czasów wojen, Rosjan i Niemców, wszystko czysto i ładnie zrobione. Cmentarz jest podzielony na sektory Polacy ŻOŁNIERZE w 1 sektorze, Rosjanie w 2, a Niemcy w 3. Są też prawosławni i katolicy w różnych sektorach, NAJCUDOWNIEJSZE JEST TO ŻE NIE KRADNĄ ZNICZY I KWIATÓW jak u nas w Grodzisku Maz. Jednyna szkoda to, obgryzione główki kwiatów w zimę przez sarny. Kiedys ten teren to las, zabierany powoli na cmentarze, jednak nie niszczony do końca tylko w niedużym stopniu a więc sarny przychodzą czasem na groby , ale nie wyrządzają wielkich szkód prócz tych obgryzionych łebków od żywych kwiatów.

  • Niepoprawny politycznie - niezalogowany 2012-03-24 08:18:45

    Pysi nie rób rwetestu bo będzie aj waj

  • do Poznanianki - niezalogowany 2012-03-24 18:59:18

    Fajnie, że sarny nie czynią wielkich szkód na cmentarzach, tylko zjadają kwiatki nagrobne. Cieszy mnie to :-). Przynajmniej jest pożytek. Tego nie można powiedzieć o ludziach: proboszczowie wycinają stare drzewa (bo podobno są niebezpieczne) przy kościołach i na cmentarzach, chuligani niszczą groby (ostatnio rodziców Michnika), nacjonaliści smarują groby i pomniki obraźliwymi napisami. Graffiti na przystankach, a wszędzie widzimy chamskie reklamy firm, które odwracają uwagę kierowców i brzydzą krajobraz. Wątpię, aby kierowca miał czas na wyjęcie kartki. Jeździ się wśród tablic (np. 719). Taką mamy Polskę.

  • Krzysztof Alwast - niezalogowany 2012-03-24 21:09:53

    Witam - często odwiedzam moich przyjaciół muzyków zamieszkałych w dzielnicy Warszawa - Włochy.Wybudowali tam dom ponieważ spodobało się im to miejsce, a dokładnie znajdujący się w pobliżu parku, jeziorko i mały rezerwat cietrzewia. Zachęcam do odwiedzenia. Dojazd ulicą Cietrzewia a następnie skręt w ul. Zbocze do samego końca. Miejsce to stanowi małą enklawę przyrody, z rosnącymi drzewami nad samym jeziorkiem - nikt ich nie ścina, ścieżka spacerowa wokół jeziorka z ławeczkami, wysepka z trzcin, miejscem schronienia ptaków. Bardzo przyjemnie wybrać się tam na spacer. I ludzie i przyroda stanowią jakby całość i żyją w przyjaznej symbiozie. Dla porównania projekt stawu Goliana w Grodzisku przy ul. Sienkiewicza. Sterczące kikuty drzew - tak jakby krajobraz po bitwie, kamienie, nie wspomnę o reszcie projektu. Wygląda to koszmarnie, nie wiele ma wspólnego z przyrodą i potrzebą człowieka, aby być blisko niej. Nie wiem, kto mógł wymyślić taki projekt, trudno nawet o komentarz. Całkowicie zgadzam się z opinią, że koszmarne reklamy przy drogach brzydzą krajobraz i poczucie estetyki wieku pięknych miejsc. Stanowią poważne zagrożenie dla kierowców, ponieważ odwracają ich uwagę, nie zawsze jeżdżących zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację w bezpiecznej Skandynawii. U nas władze tego nie widzą albo nie chcą zauważyć ponieważ przydrożne reklamy stanowią źródło dochodów do budżetów gmin. Niestety często widzę również inna formę niszczenia krajobrazu - przybijanie ogłoszeń do drzew, oklejanie ich dookoła taśmą klejącą. Są to reklamy typu; sprzedam ziemie i gruz, kładę kostkę, nawet zdarzyło mi się zauważyć informację na temat lekcji jazdy konnej, itd, itd. Powiem tak - ja je po prostu zrywam i wrzucam do najbliższego kosza na śmieci lub zanoszę do siebie i wrzucam do prywatnego. Nie po to się przeprowadziłem na wieś, pragnąc cieszyć się pięknem przyrody, ciszą, aby pozwolić na przybijanie lub obklejanie prymitywnymi reklamami stare dęby, lipy, graby czy brzozy. Na umieszczenie reklam przeznaczone są odpowiednie tablice, można je umieścić na stronie internetowej, w prasie lub zadać sobie odrobinę trudu, zamówić i wydrukować ulotki, które następnie włożyć do skrzynek na listy. Chyba na to jeszcze tych ludzi stać. Powinien obowiązywać bezwzględny zakaz umieszczania jakichkolwiek ogłoszeń na drzewach, tak samo jak na przystankach autobusowych. Ufam, że się zgadzacie z moją opinią. Pozdrawiam

  • Krzysztof Alwast - niezalogowany 2012-03-25 10:21:02

    Dzień dobry, Pozwolę sobie jeszcze raz zabrać głos w sprawie zabytków i ich ochrony. Od pewnego czasu utrzymuję kontakt i koleżeńską znajomość z grupą miłośników przyrody z Podlasia. Dzięki nim dotarłem do ogrodu botanicznego i skansenu,założonego przez potomka jednego z emigrantów szkockich w Polsce. Miejscowość a właściwie wioska nosi nazwę Koryciny i znajduje się blisko Grodziska, tylko że na Podlasiu. Właściciel założył ogród botaniczny i posadził prawie tysiącem krzewów, kwiatów i drzew. Odkupił trzy stare drewnie domy; leśniczówkę, dworek i starą chałupę wiejską.Dwie z nich dziś służą na potrzeby agroturystki z paroma pokojami do wynajęcia.Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni rowerów. Las i piękne okolice w pobliżu. Można też i to polecam zaopatrzyć się w zioła i przyprawy kuchenne, ponieważ Pan Mirek od lat wraz z rodziną zajmuje się zielarstwem. Z chęcią podaję załącznik na stronę Zaułek Zielarski - Koryciny 73. Fantastyczna i bardzo pozytywna działalność przynosząca same korzyści. Koryciny stały się również miejscem edukacji ekologicznej. Mieszkam w Adamowiźnie, gdzie znajduje górce w parku znajduje się piękny dworek z XIX wieku. Dworek stoi, niszczeje, nigdy nie widziałem aby latem był wietrzony a zimą ogrzewany. Przed laty miałem okazję w nim kilkakrotnie przebywać na zaproszenie wuja mojego przyjaciela śp. Adama Chełmońskiego. W pobliżu znajduje sie drugi dworek po śp. dr.Mateuszu Chełmońskim. Wszystko to stanowiło i stanowi siedlisko rodziny Chełmońskich. Czy nie jest dobrym przykładem stworzenie na wzór Korycin takiego zaułka i funkcji edukacji ekologicznej lokalnie na terenie dworku i parku odkupionego przez urząd miasta od ostatniego właściciela. Zachowałby się piękny park, miejsce gdzie malarz Józef Chełmoński namalował dwa obrazy, dworek by przetrwał i pełnił funkcję historyczną i edukacyjną. W dworku w którym żył i mieszkał dr.Mateusz Chełmoński, fundator placu pod obecną szkołę podstawową i boisko Orlika w rękach rodziny znajdują się pamiątki po doktorze. Uważam, ze warto wesprzeć rodzinę, aby odtworzyła gabinet dr. Mateusza Chełmońskiego, grodziskiego doktora, społecznika i patrona szkoły. Nikt inny nie opowie lepiej i piękniej o rodzinie Chełmońskich, o doktorze o historii siedliska jak żyjąca i pamiętająca historię rodzina Chełmońskich. Jestem za tym, aby byli również kustoszami historii, dworków i miejsca związanego z tak piękną tradycją rodzinną i naszych okolic. Pozdrawiam serdecznie,

  • demokrata - niezalogowany 2012-03-25 14:40:47

    Dlaczego nasz NAJ tak bardzo dba o byłych czł PZPR - komunistów? Przed jego przybyciem ci towarzysze byli mało widoczni. Dzisiaj wszędzie ich pełno. Ciągnie wilka do lasu - przysłowie

  • piotr - niezalogowany 2012-03-25 21:21:46

    do pana Krzysztofa Alwasta ale jak mają być piekne dworki, skoro na zabytki jest tylko 40tys. a przeszło milon na promocje miasta i drugi milon na promocje CK

  • Krzysztof Alwast - niezalogowany 2012-03-26 08:22:01

    Witam, Szanowny Panie Piotrze, zgadzam się z Pana opinią. Niestety 40 tys. to nie budżet, który przeznacza się na zabytki i historię miasta czy gminy. Często prywatne firmy przeznaczają wyższe sumy na sponsorowanie ratowania zabytków czy inne dobroczynne cele. Wyżej wymieniony budżet to dla mnie żenujące pojmowanie historii miasta. Myślę, że tego tematu ktoś nie czuje lub mu być może nie zależy. Jestem za tym, aby społeczne fundacje, stowarzyszenia otaczały opieką takie miejsce i kontrolowały władze i instytucje tu państwowe, które zbyt często zajęte są komercyjnymi lub promocyjnymi działaniami dla siebie. Potrzebne są zdecydowane i konsekwentne kroki, aby ratować zabytki, nie tylko w Grodzisku, ale również w innych częściach Polski. Pozdrawiam,

  • Anka Grzegorzewska - niezalogowany 2012-03-26 10:49:08

    Spieszę donieść, że sprawą starej bramy na cmentarz żydowskim już się zajmujemy. Na razie wszystko jest w fazie projektu. O ustaleniach i działaniach będziemy informować, ale z góry uprzedzam, że takie projekty wymagają czasu i funduszy. Mamy nadzieję że uda się kiedyś udostępnić bramę dla zwiedzających.

  • pysio - niezalogowany 2012-03-26 11:14:17

    Kostka, kostka i jeszcze raz kostka. Po ilości zgromadzonej kostki w parku zadaję sobie pytania ? Czy to będzie KOSTKOWY PARK ? Usytuowany plac zabaw przy ruchliwej ulicy ? Blisko Urząd Miasta, Sąd, Prokuratura, Policja, Poczta, PKP a najbliżej - znajduje się siedziba PSL. Dzieci będą zdrowo się bawić, wdychając spaliny. Tak bliskie usytuowanie tuż przy ruchliwej ulicy, będzie wymagało, szczególnego baczenia na pociechy, inaczej tragedia gotowa. Ciekawe ile ta głupota będzie nas kosztowała? Na żłobki i edukacje brak, na kostkowanie i promocję jest. Pewnie będzie huczne otwarcie z Biskupem w tle lub obok, naszego NAJ. Cudze pieniądze najlepiej się wydaje.

  • pepeII - niezalogowany 2012-03-26 13:13:11

    Kosteczka pochodzi z zaprzyjaźnionej firmy - wszyscy wiedzą z jakiej. Ten betonowo-żelazny parki jest obrzydliwy ale bardzo widoczny z drogi. O marketing przecież chodzi a nie o przydatność. Są jednak ludzie, którym się podoba. A mogło być tak pięknie, więcej zieleni i np. fontanna ( mogłaby być z popiersiem nam panującego :) ) - też miałby rozgłos. Zabytki niszczeją, na ich miejsce przewidziane są betonowe paskudy.

  • pysio - niezalogowany 2012-03-26 14:44:27

    Zielona w Grodzisku to może być tylko KONICZYNKA, znak firmowy PSLu. Dlatego często gra się u nas kostkami. Kto wygrywa a kto przegrywa ?

  • cyber - niezalogowany 2012-03-26 21:52:26

    Według mnie po prostu "jaśnie nam panujący" otrzymał zbyt dużo pieniędzy z unii na ten cały "park" i teraz nie wie co z nimi robić. Tak to jest jak ktoś ma za dużo. A park jest tragiczny tzn. park przestał być już parkiem. Wystarczyło przyciąć , posprzątać, ale nie wycinać i rujnować tak piękny skarb jakim był park Skarbków.

  • A- fuj - niezalogowany 2012-03-26 23:52:26

    Stary zabytkowy park , no cóż stracił charakter. Zabrakło kogoś kto zadbałby o zachowanie konwencji starego parku, Wygląda na to , że architektowi zabrakłochęci aby projektując zwrócić uwagę na założenia , które przyświecały założycielowi parku. Rewitalizacja- TAK, ale z dbałością o dobry efekt. Kiczu u nas dostatek. Smutne to co z Parku zrobiono. W pobliżu parku - zabytki. Ciekawe co z nimi? Przechodząc , codziennie z niepokojem patrzymy czy i tej przestrzeni ktoś nie zniszczy. Czas zwrócić uwagę Konserwatora na te obiekty( willa póki co w jeszcze dobrym stanie).

  • Krzysztof Alwast - niezalogowany 2012-03-27 06:02:29

    Witam - Ani i Robertowi życzę powodzenia w staraniach realizacji projektu. Z doświadczenia wiem, ile trudu i ile przeszkód należy pokonać, aby doprowadzić do jego realizacji. Wraz z grupą przyjaciół na przełomie kwietnia / maja b.r, w ramach Stowarzyszenia Szkocja w Polsce planujemy uporządkować i oczyścić zdewastowany cmentarz protestancki w Wiskitkach. Późną jesienią w poszukiwaniu nazwisk szkockiego pochodzenia odszukaliśmy ten cmentarz. To co tam zastaliśmy było straszne. Tym bardziej Was rozumiem i wspieram. Ufam, że szybko tego dokonacie odbudowy zabytkowej bramy. Pozdrawiam bardzo serdecznie, Krzysztof

Dodajesz jako: |