27°C bezchmurnie

Czy potrafimy planować domowy budżet?

Publicystyka, potrafimy planować domowy budżet - zdjęcie, fotografia

Planowanie domowego budżetu to kluczowy element stabilizacji finansowej. Racjonalne gospodarowanie dostępnymi środkami pozwala nie tylko na zaspokajanie codziennych potrzeb, ale również na zrealizowanie dodatkowych wydatków, jak chociażby wakacje, remont czy zakup samochodu. Powodzenie przedsięwzięcia uzależnione jest od wysokości dochodów oraz przede wszystkim konsekwencji w realizacji planów.


Statystyczny Polak zdecydowanie chętniej deklaruje racjonale gospodarowanie rodzinnym budżetem niż wynika to z analizy szczegółowych badań nad tą kwestią. Jak zatem w rzeczywistości wygląda gospodarowanie domowymi dochodami i wydatkami?

 

Nasze podejście do oszczędzania

Według najnowszego raportu „Postawy Polaków wobec oszczędzania” większość z nas rozmawia w gronie rodzinnym o planach i wydatkach finansowych. Nieco inaczej przedstawia się kwestia oszczędzania. Generalnie oszczędzanie postrzegane jest w pozytywny sposób. Aż 75% badanych uważa, że odkładanie wolnych środków pozwala na zabezpieczenie swojej przyszłości, a 18% nie widzi sensu w oszczędzaniu, preferując wydawanie dochodów w całości na bieżące potrzeby. W rzeczywistości wolne środki odkłada 48% respondentów. Zwykle są one przeznaczone na konkretny cel lub jako swoiste zabezpieczenie na wypadek pogorszenia sytuacji materialnej. Najmniejszym zainteresowaniem wśród respondentów cieszy się pomnażanie wolnych środków. Częściej są one po prostu deponowane w banku niż inwestowane w różnego rodzaju instrumenty finansowe.

 

Spośród osób oszczędzających, największa grupa, bo 26%, stara się konsekwentnie realizować zamierzone cele w ramach dostępnych środków. Pozostała część respondentów dzieli się niemal po równo na dwie grupy o skrajnie odmiennym podejściu do kwestii oszczędzania. Pierwsza z nich bardzo skrupulatnie odkłada większość dochodów, inwestując je. Z kolei druga grupa traktuje kwestię oszczędzania w dość swobodny sposób, racjonalnie gospodarując dostępnymi środkami i odkładając na większe wydatki.

 

Większość respondentów, czyli 52%, nie oszczędza. Przy czym w grupie tej największy odsetek (21%) na bieżąco konsumuje wszystkie dochody. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim nieznajomość produktów finansowych, które mogłyby przynieść im realne korzyści w postaci dodatkowych środków. 17% ankietowanych zalicza się do grupy osób, które nie podejmują żadnych decyzji finansowych z racji młodego wieku lub braku dochodów. Co dziesiąty respondent jako główną barierę w oszczędzaniu wskazuje zbyt niskie dochody, które zabezpieczają wyłącznie bieżące potrzeby rodziny.

 

Jak sobie radzić z nieprzewidzianymi wydatkami?

Nawet najlepiej zaplanowany domowy budżet może zostać nadwątlony w obliczu nieprzewidzianych wydatków. Jak wskazują badania, najczęściej są one związane z leczeniem, szczególnie w najstarszej grupie wiekowej. 43% deklaruje problem z wykupem leków, 33% z bieżącymi opłatami za mieszkanie, a około 30% z wydatkami związanymi z dodatkową opieką medyczną, rehabilitacją bądź leczeniem stomatologicznym (źródło: http://www.finanse.senior.pl/98,0,Nieprzewidziane-wydatki-Jak-radza-sobie-seniorzy,21408.html).

 

Spory odsetek osób, które borykają się z problemami finansowymi, zwraca się o pomoc do rodziny. Tak deklaruje 42% badanych. Do przyjaciół i bliskich znajomych udaje się po wsparcie 25% respondentów. O ile nieco krępujemy się zwracać o pomoc do bliskich, o tyle zdecydowanie chętniej deklarujemy ze swojej strony wsparcie finansowe. 75% chętnie pożycza rodzinie, a 60% – przyjaciołom.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy najbliżsi nie są w stanie nas wesprzeć? Radzi specjalista od pożyczek z kredito24.pl. W przypadku nagłej potrzeby uzyskania gotówki, najlepszym rozwiązaniem jest zaufana, solidna instytucja finansowa, która już przed zawarciem umowy przedstawi wszystkie koszty i opłaty. Dzięki temu przed podjęciem ostatecznej decyzji będziemy wiedzieć, czy jesteśmy w stanie sprostać zobowiązaniu i unikniemy niepotrzebnych problemów. Stosunkowo rzadko po wsparcie finansowe udajemy się do kolegów z pracy (6%). Nowością jeśli chodzi o pozyskanie środków na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków jest szukanie ich na portalach społecznościowych. Ta forma cieszy się jeszcze niewielkim zainteresowaniem i korzysta z niej zaledwie 1% respondentów.

 

Jak wynika z badań, nieco poniżej 48% Polaków deklaruje planowanie domowego budżetu i odkładanie wolnych środków na zabezpieczenie swojej przyszłości. Często taki stan rzeczy wynika ze zbyt niskich dochodów, które nie pozwalają na robienie oszczędności. Nic więc dziwnego, że w obliczu nieprzewidzianych wydatków szukamy pomocy u rodziny lub przyjaciół. Mogą to być również instytucje finansowe, warto jednak wybrać taką, która przedstawia jasne zasady wsparcia.

 

[reklama]

Czy potrafimy planować domowy budżet? komentarze opinie

  • Fachowiec - niezalogowany 2015-12-23 16:58:12

    Najlepszym specjalistą od planowania budżetu jest były prezydent Komorowski. Dodatkowo poradzi jak przy niskich dochodach wyposażyć mieszkanie w odpowiednie sprzęty.

Dodajesz jako: Zaloguj się