12°C bezchmurnie

Czy rząd wystarczająco wspiera edukację naszych dzieci?

Oświata, rząd wystarczająco wspiera edukację naszych dzieci - zdjęcie, fotografia

Czy możemy liczyć na rządowe wsparcie w tak ważnej sprawie, jaką jest edukacja naszych dzieci? Czy obecna władza państwowa faktycznie pomaga nam i wystarczające przeznacza fundusze na naukę młodzieży? Jak pomoc rządowa naprawdę wygląda w praktyce?


Nagonka medialna, która zrodziła się wokół coraz słabszych wyników młodzieży gimnazjalnej oraz młodzieży uczęszczającej do szkół średnich, sprawiła bardziej zdecydowane ruchy ekipy rządzącej do przeprowadzenia reform. Na jakie wsparcie od rządu mogą liczyć rodzice? W roku 2014 wystartowało dofinansowanie szkół, które ma na celu zakup podręczników dla wszystkich klas podstawowych oraz gimnazjalnych.

 

W roku 2014/2015 niestety tylko pierwsze klasy szkół podstawowych mają zostać objęte dofinansowaniem, jednak rząd planuje rozciągnąć pomoc na wszystkie klasy do roku 2017. Faktycznie byłaby to duża pomoc dla rodziców, jeśli chodzi o odciążenie finansowe, dla polskich rodzin, które co roku muszą skompletować podręczniki szkolne dla swoich dzieci.

 

Coraz częściej nauczyciele wymagają nowych wydań książek, które do niektórych przedmiotów pojawiają się cyklicznie co 12 miesięcy. To sprawia, że nie można odkupić książek używanych. Biorąc pod uwagę ten ważny aspekt, finansowanie książek przez budżet państwa jest faktycznie dużą pomocą dla polskich rodzin. Przynajmniej tak z pozoru może to wyglądać.

 

W rzeczywistości finansowanie edukacji bierze się ze zbiórki podatków. Im więcej państwo polskie finansuje dziedzin naszego życia, tym większe płacimy podatki. Jednak ukryte podatki nie są tak widoczne jak koszt wyprawki, którą trzeba zorganizować w jednym miesiącu, więc pozornie wygląda to na duże wsparcie.

 

Tego rodzaju reformy są złudne i w skali państwa nie może być takie dofinansowanie nazwane dobrym posunięciem. Większa dziura budżetowa będzie coraz bardziej uciążliwa dla wszystkich Polaków z biegiem lat. Najlepszą reformą jaka ministerstwo edukacji mogłoby zrobić to rozwiązać swój departament, na to jednak nie możemy liczyć.

 

Wsparcie państwa po raz kolejny może okazać się zgubne dla edukacji polskiej młodzieży. Dofinansowanie do podręczników to kolejny zły ruch rządu.

 

[reklama]

Czy rząd wystarczająco wspiera edukację naszych dzieci? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się