14°C lekkie zachmurzenie

E-papieros z zakazami

Komunikaty, papieros zakazami - zdjęcie, fotografia

Sejm przyjął od dawna oczekiwane przepisy dotyczące e-papierosów. Stanowią one, że niepełnoletni nie mogą kupić e-papierosów. Istotną zmianą jest też to, że nie będzie można używać ich w miejscach, w których obowiązuje zakazem palenia papierosów.


Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br. 


Zgodnie z nowelą zakazana będzie sprzedaż papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. Projekt zakłada zakaz sprzedaży e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach. 

 

Poza zakazem sprzedaży e-papierosów nieletnim, nowa regulacja ogranicza miejsca używania papierosów elektronicznych określając je analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia klasycznych wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych. 
 

- Moim zdaniem to nie kwestia zakazu ale przede wszystkim kultury. Osoby palące, niezależnie od tego czy chodzi o zwykłe papierosy, czy papierosy elektroniczne, to najczęściej ludzie mało kulturalni. Proszę tylko popatrzeć na nasze ulice. Mimo zakazów wszędzie poniewierają się niedopałki. Palacze po prostu rzucają je na ziemię. Z drugiej strony ludzie palą e-papierosy wszędzie. Niedawno była w kinie, gdzie przede mną siedział mężczyzna, który co chwilę wypuszczał z plastikowego urządzenia dymek. Nie reagował na moje uwagi. To samo jest w autobusach komunikacji miejskiej, kawiarniach - mówi Maria Niewiadomska.


Do katalogu miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię (m.in. w hotelach, zakładach pracy czy domach spokojnej starości) dodano w nowelizacji ustawy całodobowy oddział psychiatryczny z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia. 

W lokalach gastronomiczno-rozrywkowych z co najmniej dwoma pomieszczeniami możliwe będzie wyłączenie jednego zamkniętego pomieszczenia spod zakazu palenia, jeżeli jest to pomieszczenie wyposażone w wentylację gwarantującą, że dym nie będzie przenikał do innych miejsc. 

 

[reklama]

 

E-papieros z zakazami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się