5°C mgła

Gimnazjalny konkurs „Z odblaskiem bezpieczniej”

Oświata, Gimnazjalny konkurs odblaskiem bezpieczniej” - zdjęcie, fotografia

Pod takim właśnie hasłem już po raz drugi w Gimnazjum w Jaktorowie odbył się konkurs na plakat lub hasło propagujące używanie elementów odblaskowych. Celem konkursu było popularyzowanie zasad prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w okresie jesienno-zimowym. W finałowej części konkursu policjantka z grodziskiej komendy przedstawiła uczestnikom prezentację dotyczącą bezpieczeństwa na drogach oraz wręczyła nagrody zwycięzcom i opaski odblaskowe wszystkim uczniom klas I.


 

Każdego roku w wypadkach na polskich drogach ginie około 6 tysięcy osób. W 2011r. odnotowano ponad 11 tysięcy wypadków z udziałem pieszych i ponad 4,5 tysiąca wypadków z udziałem rowerzystów. Najwięcej osób zginęło w grudniu. Po zmierzchu kierowca pojazdu widzi pieszego lub rowerzystę, gdy jest on 20- 30 metrów przed pojazdem. Taki odcinek drogi samochód pokonuje w ciągu niepełnej sekundy. Gdy pieszy lub rowerzysta ma na ubraniu elementy odblaskowe jest widoczny dla kierowcy z odległości 120- 150 metrów. Kierowca ma na reakcję ponad 5 sekund.

 

Takie m.in. informacje usłyszeli dziś od policjantki z grodziskiej komendy uczniowie Gimnazjum w Jaktorowie, którzy uczestniczyli w finale konkursu „Z odblaskiem bezpieczniej”. Poprzez poszczególne elementy prezentacji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjantka przekonywała młodzież, że warto używać odblasków i takim niewielkim wysiłkiem ograniczać zagrożenia na drogach.

 

Swoimi doświadczeniami jako kierowcy dzielili się również z uczniami Pani Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Grodziskiego – Lidia Abramczyk i dyrektor szkoły- Jacek Zbrzeżny. Na zakończenie spotkania zwycięzcy konkursu, którzy wymyślili najlepsze hasła lub przygotowali plakaty dotyczące stosowania elementów odblaskowych otrzymali nagrody z rąk wicedyrektora gimnazjum- Marcina Gorgola. Wszyscy uczniowie klas I otrzymali również opaski odblaskowe, przygotowane przez władze gminy. Takie same elementy odblaskowe otrzymali w zeszłym roku uczniowie klas starszych. Mamy nadzieję, że uczniowie z Jaktorowa rozpowszechnią modę na odblaski wśród swoich kolegów z innych szkół.

 

kz

 

[reklama]

 

 

Gimnazjalny konkurs „Z odblaskiem bezpieczniej” komentarze opinie

  • odblask - niezalogowany 2012-12-03 19:22:09

    No i co z tego?????? Szlag mnie trafia na takie informacje! A może by tak szanowna Gmina Najwspanialsza na świecie i we wszechświecie by zafundowała takie odblaski uczniom, może z tej kasy o której gadał Naj ze swoich ???????????????apanaży z WKD

Dodajesz jako: Zaloguj się