20°C bezchmurnie

Grodzisk Maz. oddał hołd niezłomnym Żołnierzom Wyklętym

W całym kraju, również i w Grodzisku Maz., w dniu 1 marca oddano hołd naszym Bohaterom, Żołnierzom Wyklętym, tym, którzy po wkroczeniu na ziemie polskie w 1944 r. wojsk sowieckich podjęli walkę ze zbrodniczym systemem, ubeckim terrorem i „polskimi” zdrajcami - komunistyczną agenturą.


[reklama]

O godz. 10.30, na ul. 11 Listopada, przy pomniku Józefa Chełmońskiego, rozpoczęła się zbiórka osób pragnących wziąć udział w organizowanym po raz pierwszy przez Powiatowy Klub Historyczno – Dziennikarski Grodziskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

 

Iwona Stawicka – Matela, Edyta Żyła, Malwina Grabowska i Paweł Kołkiewicz, organizatorzy Marszu, przygotowali portrety z sylwetkami kilkunastu Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych przez komunistów. Były tam m.in. zdjęcia Danusi Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”,  Hieronima Dekutowskiego „Zapory” , Łukasza Cieplińskiego „Pługa” i innych. Na Marsz licznie przybyła nasza wspaniała młodzież, grodziscy harcerze ze szczepów nr 4 (43Gdh Wataha), nr 2 (102 Gdh Pomarańczarnia), nr 5 (15 GDW Skórzani Partyzanci) oraz 25 GGDSH Zawiszacy, delegacja Ruchu Narodowego Powiatu Grodziskiego z Milanówka oraz mieszkańcy Grodziska Maz. Na czele Marszu niesiono biało-czerwoną flagę narodową oraz baner o treści „Walczyli o Polskę Wolną i Niepodległą a zostali wyklęci. Chwała Żołnierzom Wyklętym, hańba ich czerwonym katom”.

 

Uczestnicy Pierwszego Grodziskiego Marszu Pamięci przeszli ulicą 11 Listopada i udali się na grodziski cmentarz parafialny pod tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Edyta Żyła w krótkim przemówieniu przywitała przybyłe osoby i podziękowała za ich obecność w tym wyjątkowym i ważnym dla nas wszystkich dniu. Wspomniała o ofierze krwi i cierpieniu jakie były udziałem naszych  rodaków w walce o wolność naszej Ojczyzny. Następnie Paweł Kołkiewicz nawiązując do słów piosenki o Żołnierzach Wyklętych „(...) niezłomną żywim się wiarą, że z krwi naszej odrodzi się naród (...)”  mówił o widocznej w całej Polsce odnowie i przebudzeniu duchowym, szczególnie u młodych ludzi, którzy z  patriotyzmu naszych Żołnierzy i ich ofiary, jaką ponieśli dla naszej Ojczyzny, czerpią w coraz wiekszym stopniu wzorce postaw obywatelskich i społecznych w swoim życiu.  Złożenie wieńców,  zapalenie zniczy oraz wspólna modlitwa „Ojcze nasz” i odśpiewanie Roty zakończyło tę część uroczystości. W marszu oraz uroczystościach na cmentarzu brali także udział Konrad Chojnowski i Piotr Filipek z Milanówka oraz Łukasz Lewandowski z grodziskiego Forum Młodych PiS, wraz z Martą Cynkier.

 

Na zakończenie, Edyta Żyła zaprosiła przybyłe osoby na dalszą część obchodów święta 1 marca, na organizowany przez Powiatowy Klub, II. Grodziski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. Roczpoczął się on o godz. 12.00, w sali konferencyjnej Centrum Kultury, przy ul. Spółdzielczej. Wśród przybyłych osób dużo było młodzieży i harcerzy. W trakcie 5-godzinnego pokazu pokazano 7 filmów dokumentalnych: „Dziewczyny z tamtych lat”, ‘Silniejszy od warunków” i „Jeszcze się Polska o nas upomni” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej, „Marek Franczak syn

Grodzisk Maz. oddał hołd niezłomnym Żołnierzom Wyklętym komentarze opinie

 • Roman Ignasiak - niezalogowany 2015-03-05 09:45:41

  Gratuluję organizatorom realizacji kolejnej edycji Konkursu Historycznego. Tak duże zainteresowanie młodych ludzi i ich nauczycieli tematem bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych świadczy o potrzebie kontynuowania tego dobrego dzieła. Dziękuję także za wzmiankę o organizowanej Mszy św. w dniu 1 marca w kościele św. Anny. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować w imieniu Akcji Katolickiej za udział w tej mszy radnych powiatowych: pani Iwonie Wiąckowskiej - przewodniczącej grodziskiego PiS, panu Jerzemu Terlikowskiemu - przewodniczącemu Rady Powiatu oraz radnemu Rady Miejskiej - panu Krzysztofowi Kowalczykowi. Szczególne podziękowania należą się pocztowi sztandarowemu "Solidarności", który wraz z przewodniczącym panem Januszem Grudniewskim uświetnił obchody tego święta. Dodam, że pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu parafialnym aż 5 delegacji złożyło wiązanki kwiatów, a wśród uczestników mszy św. nie zabrakło także samych Żołnierzy Wyklętych. Życzyłbym tylko sobie, aby kolejne społeczne obchody tego ważnego święta można było obchodzić wspólnie.

 • grotek - niezalogowany 2015-03-05 13:42:47

  Dobrze, że w tym roku Pis i Solidarność byla na mszy, w zeszlym roku w niedzielę ich nie bylo, zresztą jak od kilku lat. Jako sympatyk Pis byłem lekko zawiedziony ich nieobecnościa. Ale lepiej pózno niż wcale.

 • !@# - niezalogowany 2015-03-07 22:01:24

  pani Iwona Wiąckowska na Mszy? Myślałem , że raczej z burmistrzem będzie świętowała, wszak po wyborach samorządowych zapałała wielką estymą do naj burmistrza. Ale chyba jej nie było rano na obchodach burmistrza? Spóźniła się? czy też nie mogła przyjść bo akurat udzielała i kompromitowała się w rozmowie - wywiadzie z Wojewódzki, .... ha,ha,ha .

 • niezależny - niezalogowany 2015-03-13 06:44:04

  Nie mogę znależć na TuGrodzisk relacji Pani Edyty Żyły z ubiegłorocznych uroczystości, a taka relacja była - jak ją odnależć w archiwum portalu?

 • - niezalogowany 2015-03-13 07:54:18

  http://www.tugrodzisk.pl/aktua...-wykletym/

Dodajesz jako: Zaloguj się