3°C mgła

Grodzisk Mazowiecki oddał hołd niezłomnym Żołnierzom Wyklętym

W minioną niedzielę 28 lutego br., z inicjatywy Powiatowego Klubu Historyczno-Dziennikarskiego w Grodzisku Maz., uroczyście obchodzono święto 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W trakcie całodziennych uroczystości oddano hołd naszym bohaterom, niezłomnym Żołnierzom Wyklętym, którzy po wkroczeniu na ziemie polskie w 1944 r. wojsk sowieckich podjęli walkę ze zbrodniczym systemem, ubeckim terrorem i komunistyczną agenturą.


[reklama]

Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski, który od lat organizuje spotkania, pokazy filmów i konkursy dla młodzieży o Żołnierzach Wyklętych, również i w tym roku przygotował szereg inicjatyw upamiętniających święto 1 marca. 

 

Uroczystości rozpoczął II. Grodziski Marsz Pamięci w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Na Marsz przybyła młodzież, grodziscy harcerze, członkowie komitetu Prawo i Sprawiedliwość w Grodzisku Mazowieckim,  przedstawiciele Ruchu Narodowego Powiatu Grodziskiego, mieszkańcy Grodziska Maz. Na czele Marszu niesiono biało-czerwoną flagę narodową oraz baner o treści „Walczyli o Polskę Wolną i Niepodległą a zostali wyklęci. Chwała Żołnierzom Wyklętym, hańba ich czerwonym katom”.

Uczestnicy II. Grodziskiego Marszu Pamięci szli ulicą 11 Listopada i udali się na grodziski cmentarz parafialny pod tablicę upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Edyta Żyła w krótkim przemówieniu przywitała przybyłe osoby i podziękowała za ich obecność w przededniu tego wyjątkowego i ważnego dla Polaków dnia. Wspomniała o ofierze krwi i cierpieniu jaka była udziałem naszych rodaków w walce o wolność naszej Ojczyzny. Następnie Paweł Kołkiewicz mówił o odnowie i przebudzeniu duchowym, szczególnie u młodych ludzi, którzy z  patriotyzmu naszych Żołnierzy i ich ofiary, jaką ponieśli dla naszej Ojczyzny, czerpią w coraz wiekszym stopniu wzorce postaw obywatelskich i społecznych w swoim życiu. Z kolei Wojciech Hard przedstawil sylwetki kilku Grodziszczan, Żołnierzy Wyklętych, którzy zostali zamordowani przez UB, zmarli na zesłaniu na Syberii czy też cierpieli w komunistycznych więzieniach. Złożenie wieńców od  harcerzy, mieszkańców i Powiatowego Klubu Historyczno-Dziennikarskiego, zapalenie zniczy oraz wspólna modlitwa „Ojcze nasz” i odśpiewanie Roty zakończyło tę część uroczystości.

 

Następnie odbył się III. Grodziski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. Roczpoczął się o godz. 12.00, w sali konferencyjnej Centrum Kultury, przy ul. Spółdzielczej. Wśród przybyłych osób dużo było młodzieży i harcerzy. W trakcie 5. godzinnego pokazu wyświetlono 7 filmów dokumentalnych: „ROAK – Ruch Oporu Armii Krajowej”, ’11 Grupa Operacyjna NSZ”, „Bracia Kmiołkowie”, „Wiarus”, „Bruzda”, „Dąb”, „Ostatni”, „Zwycięstwo”, „Sny stracone, sny odzyskane” oraz „Kryptonim <>”. Filmy cieszyły się dużą frekwencją przez cały czas trwania pokazu.

 

Po zakończeniu Maratony Filmowego, o godz. 17.15, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpostawowych, uczestników V Powiatowego Konkursu Historycznego Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, organizowanego przez Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarskim. Relację z tej uroczystości przedstawiamy w oddzielnej notce informacyjnej.

 

Święto 1 marca, to wyjątkowy dzień dla naszej pamięci i tożsamości narodowej. Dzień, w którym oddajemy hołd tym naprawdę niezłomnym i wiernym, którzy dla Ojczyzny naszej poświęcili to co mieli najcenniejsze – swoje życie. Przez kilkadziesiąt lat byli zohydzani, niszczono pamięc o nich, komuniści i ich spadkobiercu chcieli abyśmy o nich zapomnieli. Grodzisk Maz. udowodnił, że ich ofiara nie poszła na marne. Pamiętajmy o tym każdego dnia.

 

Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Mazowieckim

Grodzisk Mazowiecki oddał hołd niezłomnym Żołnierzom Wyklętym komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się