1°C Mgiełka

Budżetowe marzenia

Polityka, Budżetowe marzenia - zdjęcie, fotografia

Na oficjalnej stronie internetowej Grodziska Mazowieckiego można doszukać się takiej oto informacji: "Plan finansowy na 2012 rok uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, jednak poparło go tylko 13 radnych”. Dodajmy – koalicyjnych radnych.


 

Jest to informacja prawdziwa, ale tylko częściowo. 8 grudnia 2011 r. RIO przesłała dwie opinie Składu Orzekającego RIO. Pierwsza dotyczyła Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2012 – 2024. Druga opiniowała projekt uchwały budżetowej na 2012 rok.

[reklama]W par. 2 w/w uchwały czytamy: „Opinię o projekcie uchwały budżetowej Burmistrz – zgodnie z art. 238 ust.3 Ustawy o Finansach Publicznych – zobowiązany jest do przedstawienia, przed uchwaleniem budżetu, Radzie Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim”.

Opinie zostały dołączone do materiałów sesyjnych, ale szereg uwag nie zostało wyjaśnionych, a są to uwagi poważne. To Rada, na wniosek skarbnika, burmistrza czy przewodniczącego komisji budżetowej może dokonać zmian w omawianym projekcie budżetu. I tak na komisjach omawiany jest projekt budżetu, a sesję zaś otrzymujemy już zmieniony.

Przegłosowano – klamka zapadła.

Odpowiedzialność spoczywa na radnych. „To radni uchwalili taki budżet”powiedzą włodarze. Roman Ignasiak, radny z ramienia PiS, podczas uchwalania budżetu na 2011 rok grzmiał: Tak zaplanowane dochody są nierealne! - i miał rację. Z zaplanowanych dochodów na kwotę 148 mln zł. W 2011 roku, wykonano 135,5 mln. zł.

Podpisanie bowiem umowy o dofinansowanie, nie oznacza, że środki unijne za chwilkę spłyną do budżetu i o tym wszyscy doskonale wiedzą. Jak widać jednak chyba nie wszyscy.

 

Szkoda, że do budżetu w dział przychodów nie można wpisywać marzeń.

 

Alicja Pytlińska

Budżetowe marzenia komentarze opinie

 • Zgadzam się - niezalogowany 2012-01-30 22:47:32

  Rada głosuje - budżet przyjęty, to odpowiedzialność oczywista.

 • Kasia - niezalogowany 2012-01-31 00:35:17

  Benek ma marzenia, niestety, nie do zrealizowania. Najlepiej jak "zebetonuje" Grodzisk, zabytki "to mit", a tereny zielone, to jak NIK albo RIO lub wreszcie SKO pogoni, to się coś zrobi w tym temacie. Ale człowiek ze wsi, ma dość zieleni, a zabytki.... hmmmm, pozostawię to bez komentarza. Pani Alicjo, niech Pani docieka dalej. Pani posty są wyważone i prawdziwe. Czekamy na kolejne rewelacje!

 • Adam - niezalogowany 2012-01-31 01:07:03

  Budżet można zmienić w trakcie roku budżetowego - okaże się w końcu, że jest wykonany prawie w 100%. Wykonanie budżetu i ocena jest ważniejsza. Drodzy radni zróbcie dokładną analizę budżetu, za 2011r żądajcie wyjaśnień, gdzie te 13 mln z tych planowanych?

 • Kolega - niezalogowany 2012-01-31 20:10:00

  Marzenia to podstawa myślenia Tygrysa Mazowsza. Niestety, to tylko marzenia.

 • Murator - niezalogowany 2012-01-31 20:22:30

  To prawda, nasze Słońce Mazowsza najchętniej by zabetonowało wsio. Zabytki? Zbędny balast, przeznaczono na nie w budżecie zaledwie 40 000 zeta. Skandal! Ale drzewka w Parku Skarbków to się sadzi za milion! Nie ważne, czy to milion unijny czy nasz. A może tak by pozyskać wreszcie kasę z Unii na kanalizę? Dzisiaj w wiadomościach popdano, że Unia prosi się by brać na to kasę. Polecam panu Słoneczko!

 • do Kolegi: - niezalogowany 2012-01-31 22:45:43

  Ten Tygrys Mazowsza to juz nieco wyliniały - patrz: grodziska strona internetowa, ale w obiecywaniu,czego to nie zrobi w tej gminie, ale nie wszystkim, to kuty na wszystkie cztery łapy!

 • - niezalogowany 2012-02-01 01:32:15

  Uchwalenie budżetu gminy, obok udzielenia absolutorium burmistrzowi (czyli w znacznej mierze rozliczenia z wykonania budżetu), stanowi najważniejszą czynność rady gminy każdego roku. Zastanawiające pozostaje więc tak małe zainteresowanie budżetem naszej Gminy Radnych koalicyjnych i tak łatwe "odpuszczanie" zadawania nawet najbardziej oczywistych pytań jego autorom. Gdyby nie pytania tzw. opozycji (obligatoryjnej) dyskusji na budżetem nie byłoby wcale. Budżet przygotowuje przecież burmistrz wg kryteriów najbardziej wygodnych dla siebie do jego zrealizowania. Po uchwaleniu budżetu odpowiedzialność za jego kształt spada na radę, a mimo to znacząca część rady (owych 13. koalicyjnych radnych) nie kwapi się do ukształtowania jego zapisów wg rzeczywistych potrzeb wspólnoty samorządowej jaką jest gmina. Powstaje więc pytanie w czyim interesie występują ci radni - ogółu mieszkańców gminy, których głosami zostali wybrani, czy burmistrza konstruującego sobie sprawny mechanizm "trzymania władzy"? Inaczej wyglądałaby działalność Pana Burmistrza, gdyby rada in gremio sprawowała swoją najistotniejszą funkcję - sprawowała kontrolę nad budżetem i działalnością burmistrza w ramach realizacji tego budżetu. W naszej Gminie realnej funkcji kontrolnej Rady nad burmistrzem nie ma od kilkunastu lat! Większość koalicyjna poddana wiernie kontroli burmistrza (sic!) ani myśli podnosić rękę z najprostrzym nawet pytaniem pod adresem autora niejasnych zapisów budżetowych i ukrytych pomysłów planistycznych. Ale uchwała budżetowa to nie tylko budżet! Znajdują się w niej liczne upoważnienia dla burmistrza, zwolnienia z obostrzeń ustawowych, uprawnienia do zaciągania bez zgody i wiedzy rady zobowiązań i kredytów. Niewielu zwraca na to uwagę, a jeśli by się ktoś ośmielił - zostaje potraktowany sakramentalnym "przecież tak było od lat". Jeśli do tego dodać cudowny mechanizm korygowania budżetu w ciągu roku (a jakże, przez Radę) niemalże co miesiąc - to powstaje niemal idealny instrument sukcesu perpetum mobile: nie ważne jakie wartości wpisze się do budżetu przy jego uchwalaniu (im więcej, tym lepiej! - zawsze jest się czym pochwalić) i tak na końcu wyjdzie 100% realizacji. W ciągu roku to przecież Rada akceptowała zmiany w budżecie, a nie burmistrz, czyż nie? I jak tu nie udzielić takiemu burmistrzowi absolutorium, skoro tak skrupulatnie realizuje uchwały Rady. A zatem, jak mawiał pewien niezapomniany mój nauczyciel: najlepszy burmistrz na świecie, a może nawet i w Europie! Roman Ignasiak

 • karol - niezalogowany 2012-02-01 15:00:14

  Jeśli Radni nie są w stanie logicznie myśleć , to poco się pchają na tą funkcję Radnego? A w brew pozorom ta funkcja wcale nie jest łatwa, no chyba że w gminie Grodzisk Maz. tu nie trzeba się już wysilać .Zdobyłeś mandat- to sieć CICHO. Myślę, ze czas aby do kontroli przystąpiłO CBA i NIK , ale takiej wnikliwej. Wówczas okaże się jak to jest w najlepszej GMINIE w Polsce. PODSTAWOWE OBOWIĄZKI GMINY WOBEC OBYWATELI NIE SĄ REALIZOWANE, ale realizuje się super inwestycje pokazowe. Tak trzymajcie RADNI !!!!!!!!!!!!!!!1

Dodajesz jako: Zaloguj się