27°C bezchmurnie

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Publicystyka, dobrze wypaść rozmowie pracę - zdjęcie, fotografia

Ile razy usłyszałeś już te słowa? „Oddzwonimy do pana” - i nie wiesz już, czy naprawdę masz czekać na telefon, czy może powinieneś zająć się dalszym szukaniem pracy. Najczęściej niestety oznaczają tę pierwszą opcję – na usta ciśnie się więc pytanie o to, jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej.


Bądź punktualny!

 

Jakie największe faux pas może popełnić potencjalny pracownik? Rekruterzy są całkowicie zgodni – nie ma nic gorszego, niż spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli więc jesteś umówiony na dziesiątą, wyjdź z domu o ósmej – lepiej być wcześniej, niż się spóźnić. Pamiętaj, że w drodze mogą spotkać cię liczne niespodzianki!
 

Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej warto zacząć od... zerknięcia na plan miasta – zwłaszcza, kiedy nieczęsto bywasz w dzielnicy, w której mieści się siedziba zapraszającej cię firmy. Dokładnie przestudiuj rozkład jazdy komunikacji miejskiej lub miejsca tworzenia się drogowych korków – nic nie powinno cię w zaskoczyć.

  Świetnie wyglądaj

 

Ogromne znaczenie ma to, jakie wrażenie zrobisz na rekruterze podczas rozmowy. Postaraj się ubrać najlepiej, jak potrafisz – nie powinieneś jednak dać ponieść się modowej fantazji, bowiem w czasie rozmowy o pracę najlepiej sprawdzą się stonowane, eleganckie kreacje. Panowie niech wyciągną więc z szafy najlepszy garnitur, a panie włożą gustowny kostium lub garsonkę.
 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej wymagać będzie też wizyty u fryzjera – staranne i eleganckie uczesanie na pewno pomogą nam w otrzymaniu wymarzonej posady. Przed wejściem do pokoju odwiedź na chwilę łazienkę – w pośpiechu nietrudno jest się spocić lub rozmazać makijaż, a takie drobiazgi mają wielkie znaczenie. Nie zaszkodzi też użyć nienachalnych perfum.

  Przygotuj się merytorycznie

 

Chcesz zaprezentować się jako najlepszy specjalista w swojej dziedzinie – a więc o danej branży powinieneś mieć naprawdę szeroką wiedzę. Wierzymy, że z tym nie ma żadnych problemów, jednak na pewno nie wiesz wszystkiego o profilu firmy, do której idziesz na rozmowę. Co więc, kiedy rekrutujący zapyta cię właśnie o to?
 

Aby uniknąć takich przykrych gaf, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, przeczytaj wszystkie materiały o twoim potencjalnym pracodawcy, do jakich tylko będziesz miał dostęp. Wykazując się znajomością działalności firmy, łatwiej będzie ci zrobić wrażenie dobrego specjalisty. W ten sposób pokażesz też, że do powierzonych ci zadań podchodzisz sumiennie i profesjonalnie.

  Gesty i mimika – to też ma znaczenie

 

Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter nie tylko sprawdzi twoją wiedzę i umiejętności, ale też będzie cię uważnie obserwował. Po co? Sprawdzi w ten sposób, jak radzisz sobie w stresujących sytuacjach i kontaktach z innymi. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno więc obejmować również ćwiczenia z opanowania i mowy ciała.
 

Przez całą rozmowę utrzymuj z rekrutującym kontakt wzrokowy – wielu z nich przykłada do tego wielką wagę. Ważna jest też wyprostowana postawa, trzymanie rąk na stole oraz brak ruchów świadczących o nerwowości.

 

Źródło artykułu
Artykuł powstał we współpracy z firmą Kreatorzy Kariery

 

[reklama]

 

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się