21°C lekkie zachmurzenie

„Jeszcze Polska nie zginęła” – V Powiatowy Konkurs o Żołnierzach Wyklętych zakończony

Aktualności, „Jeszcze Polska zginęła” Powiatowy Konkurs Żołnierzach Wyklętych zakończony - zdjęcie, fotografia

84 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z Grodziska Mazowieckiego, Międzyborowa, Jaktorowa, Milanówka, Adamowizny, Izdebna Kościelnego i Goli wzięło udział w organizowanym przez Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Maz., jubileuszowym, V. Powiatowym Konkursie Historycznym Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych: „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie naszej wolności”. Uroczystą galę konkursową zaszczycił swoją obecnością Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, który od pierwszej edycji naszego konkursu zawsze obejmował nad nim honorowy patronat.


[reklama]

28 lutego, w niedzielę, po zakończeniu pokazów filmowych III Grodziskiego Maratonu Filmowego, o godz. 17.15 rozpoczęła się uroczysta gala wręczenia nagród dla wszystkich uczestników i laureatów V Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych. Przybyła na nią licznie młodzież biorąca udział w konkursie wraz z rodzinami oraz mieszkańcy Grodziska Maz.

 

Na wstępie spotkania odczytany został list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który objął patronatem obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez nasz Klub. List skierowany był do uczestników i organizatorów tegorocznych obchodów święta.

 - Jesteśmy z Was dumni - powiedziała Edyta Żyła zwracając się do przybyłej młodzieży, uczestników konkursu. „Każda praca konkursowa jest dowodem pamięci o naszych bohaterach i służy upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych. Ich cierpienie i ofiara, przez lata zapomniane, nie poszła na marne” - mówiła Edyta Żyła.

 

Następnie organizatorzy konkursu przystapili do części oficialnej i najbardziej oczekiwanej przez przybyłe dzieci i młodzież z rodzinami. Razem z organizatorami dyplomy i nagrody wręczał minister Mariusz Błaszczak, gratulując uczestnikom konkursu, nauczycielom i rodzicom takich wspaniałych postaw.

Podczas wręczania dyplomów i nagród uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania o motywacje, jakie nimi kierowały, że zdecydowali się na przygotowanie prac. Uczniowie podkreślali poświęcenie, miłość i ofiarność Żołnierzy Wyklętych do Ojczyzny i deklarowali, że gdyby taka zaistniała konieczność, też podjęliby walkę o wolność Polski.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe: komiksy, książki i wydawnictwa o Żołnierzach Wyklętych, gry historyczne, płyty, kalendarze oraz inne nagrody.  Forma przygotowanych prac konkursowych była bardzo rozbudowana. Prace plastyczne i pisemne, prezentacje, prezentacje multimedialne, spoty,  filmy i utwory muzyczne własnej kompozycji z własnymi słowami piosenek – to cała gama przekazu jaką zaprezentowała nasza młodzież.     

 

Zwycięzcy konkursu ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymali także wyjątkową nagrodę – wyjazd do Brukseli. Realizacja wyjazdu będzie możliwa dzięki wsparciu Ministra Mariusza Błaszczaka.

 

Ponadto dwie uczestniczki konkursu – Julia Bąba i Julia Adamiec – otrzymały nagrody specjalne – wyjazd do Lwowa. Wyjazd ufundował grodziski społecznik i przedsiębiorca Henryk Tuszyński.

 

W kategorii szkół podstawowych nagrody zdobywali:

 

- I miejsce  (ex aequo) - Amelia Cetwińska (Grodzisk Maz.), Jeremi Lisicki (Międzyborów),

- II miejsce (ex aequo) – Maria Koźbiał (Międzyborów), Piotr Suski (Grodzisk Maz.), Szymon Misiak (Grodzisk Maz.),

- III miejsce (ex aequo) – Katarzyna Wojciechowska (Grodzisk Maz.), Patryk Paluch (Grodzisk Maz.),

- Aleksandra Oracka (Gole), Anna Żurecka (Gole), Igor Szumiel (Międzyborów), Katarzyna Jakoniuk (Milanówek), Konrad Brzywczy (Gole), Mateusz Aniszewski (Adamowizna), Patrycja Jasińska (Grodzisk Maz.) - prace nagrodzone z wyróżnieniem.

 

Dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz nagrody rzeczowe otrzymali również: Aleksandra Frankiewicz, Aleksandra Malinowska, Aleksandra Szmajkowska, Angelika Chyła, Aniela Dmitruk, Bartłomiej Karolak, Hubert Gałajda, Izabella Cacko, Joanna Gorajewska, Julia Perłowska, Kamila Kuszewska, Karol Kacprzak, Magda Soporek, Magda Teska, Marta Kaczor, Mateusz Łabędzki, Mateusz Parol, Natalia Fromuth, Paweł Padewski, Piotr Bartoszewski, Przemysław Osuch, Roksana Pałuba, Szymon Wierzbicki, Wiktoria Białach, Wiktoria Figacz i Zofia Halbersztat.

 

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrody otrzymali:

 

- I miejsce – Julia Adamiec (Grodzisk Maz.)

- II miejsce – Aleksandra Kacprzak (Jaktorów)

- III miejsce – Marcin Hajduk (Grodzisk Maz.)

- Aleksandra Rasztawicka (Międzyborów), Aleksandra Siurdyna (Grodzisk Maz.), Dorota Orzechowska (Międzyborów), Jakub Szmajkowski (Międzyborów), Julia Bąba (Grodzisk Maz.), Julia Jasińska (Grodzisk Maz.), Karolina Łapińska (Milanówek), Przemysław Emeschajmer (Grodzisk Maz.) – prace nagrodzone z wyróżnieniem.

 

Dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz nagrody rzeczowe otrzymali również: Agnieszka Głowala, Aleksandra Serafin, Emilia Cendrowska, Ewelina Jałonicka, Izabela Wiącek, Joanna Matuszek, Kacper Wierzbicki, Kamil Zdanowicz, Klaudia Świątek, Liliana Szczepanik, Łukasz Dmitruk, Łukasz Jarosz, Maria Adamczyk, Marta Młynarska, Mateusz Arciszewski, Michalina Kędzierska, Miłosz Wolny, Natalia Klimiuk, Natalia Kulis, Patrycja Jasieńków, Paweł Tulwin, Wiktoria Gut, Aleksandra Kilczewska, Bartłomiej Sujecki, Kacper Oracz, Kamil Fidalski, Konrad Kawczyński, Mateusz Gowin, Michał Przybylski, Natalia Jędrzejewska, Nikola Walczuk, Patryk Król i Paulina Bajkowska.

 

Jak co roku, organizatorzy konkursu, Powiatowy Klub Historyczno – Dziennikarski, nie zapomnieli o nauczycielach. Za ich wkład pracy, trud i opiekę metodyczną nad uczniami biorącymi udział w konkursie otrzymali oni dyplomy z podziekowaniami i nagrody rzeczowe – ksiązki i wydawnictwa historyczne o Żołnierzach Wyklętych. To szanowne grono pedagogiczne to: Agata Kęska-Drab (Gole), Arkadiusz Drab (Izdebno Kościelne), Beata Rozińska (Grodzisk Maz.), Edyta Przewiedzikowska (Milanówek), Irena Beta (Milanówek), Irmina Wykrętowicz (Adamowizna), Iwona Maciejewska (Międzyborów), Joanna Sobczyńska (Jaktorów), Katarzyna Piontek (Międzyborów), Łukasz Frączek (Międzyborów), Małgorzata Buczyńska (Grodzisk Maz.), Małgorzata Deć-Kucharczyk (Grodzisk Maz.), Małgorzata Młotkowska (Grodzisk Maz.), Marta Szymaniak (Jaktorów), Renata Wierzbicka (Grodzisk Maz.) i Romualda Jurkiewicz (Milanówek).

 

Szczególne podziękowania od organizatorów konkursu przekazane zostały dla Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka za honorowy patronat nad konkursem i nagrody dla jego laureatów, dla Instytutu Pamięci Narodowej za patronat nad konkursem i przekazane nagrody dla młodzieży, Fundacji Łączka za nagrody rzeczowe, Starostwu Powiatu Grodziskiego za przyznane dofinansowanie na zakup nagród dla uczestników konkursu, Marcie Cynkier i Andrzejowi Gryżewskiemu z portalu Tugrodzisk.pl za wsparcie medialne. Łukaszowi Lewandowskiemu i całemu FMPiS Grodzisk za wsparcie organizacyjne, dyrektorowi Centrum Kultury  Pawłowi Twardochowi za nieodpłatne udostępnienie sali, w której odbywał się maraton filmowy i gala wręczenia nagród dla uczestników konkursu o Żołnierzach Wyklętych, Wojciechowi Hardt za przekazane nagrody oraz Krystynie i Stanisławowi Żyła za pomoc w kolportażu i rozpropagowywaniu informacji o grodziskich obchodach święta 1 marca – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Konkurs organizują: Paweł Kołkiewicz, Iwona Stawicka-Matela, Edyta Żyła, Małgorzata Podgórska-Paciorek (Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski), Malwina Grabowska, Wojciech Hardt.

Gala konkursowa zakończyła się wspólnym zdjęciem uczestników konkursu, Ministra Mariusza Błaszczaka i organizatorów konkursu.

 

Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Maz.

 

 

 

 

„Jeszcze Polska nie zginęła” – V Powiatowy Konkurs o Żołnierzach Wyklętych zakończony komentarze opinie

 • Marynia - niezalogowany 2016-03-06 22:31:49

  Bardzo ładna uroczystość!

 • na plus - niezalogowany 2016-03-07 23:33:03

  a nawet wielki plus, dla organizatorów za to, że doceniono wszystkich uczestnikóe. Zaangażowani nauczyciele otrzymali dyplomy i serdeczne podziękowania. To miło, że zauważono ich wkład w taką pozalekcyjną działalność. Jako rodzic z bardzo dobrymi wrażeniami po spotkaniu będę w samych pozytywach mówić o waszej działalności

 • grot - niezalogowany 2016-03-08 07:55:32

  Co roku klub wrecza nagrody wszystkim uczestnikom i nauczycielom, młodzież coraz bardziej świadoma tematu i to cieszy.

 • Kra, kra ,kra - niezalogowany 2016-03-09 14:19:24

  Dzień śmierci Stalina nieodrodne dzieci komunizmu, na dzisiejszym spotkaniu w TK, ogłosiły werdykt, że komunizm trwa nadal, czy nam się to podoba czy nie. Przeciw demokracji stanęli szefowie korporacji prawniczych, KRS, KRP, KRA,ŻP0. Żeromski dawno to przewidział, pisząc, że rozdziobią nas kruki i wrony.

Dodajesz jako: Zaloguj się