5°C mgła

Konkurs „Z odblaskiem bezpieczniej”

Oświata, Konkurs odblaskiem bezpieczniej” - zdjęcie, fotografia

Pod takim właśnie hasłem już po raz trzeci w Gimnazjum w Jaktorowie odbył się konkurs plastyczny propagujący używanie elementów odblaskowych. Celem konkursu było popularyzowanie zasad prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w okresie jesienno-zimowym. W finałowej części konkursu policjantka z grodziskiej komendy przedstawiła uczniom klas I prezentację dotyczącą bezpieczeństwa na drogach oraz razem z wicedyrektorem wręczyła nagrody zwycięzcom i elementy odblaskowe wszystkim uczestnikom.


   

W 2012r. na polskich drogach doszło do 36 505 wypadków drogowych, w których 3 520 osób zginęło, a 45 094 zostało rannych. 30 procent ofiar wypadków stanowiły osoby piesze. Najwięcej osób zginęło w październiku. Po zmierzchu kierowca pojazdu widzi pieszego lub rowerzystę, gdy jest on 20- 30 metrów przed pojazdem. Taki odcinek drogi samochód pokonuje w ciągu niepełnej sekundy. Gdy pieszy lub rowerzysta ma na ubraniu elementy odblaskowe jest widoczny dla kierowcy z odległości 120- 150 metrów. Kierowca ma na reakcję ponad 5 sekund.

 

Takie m.in. informacje usłyszeli dziś od policjantki z grodziskiej komendy uczniowie klas I Gimnazjum w Jaktorowie, którzy uczestniczyli w finale konkursu „Z odblaskiem bezpieczniej”. Poprzez poszczególne elementy prezentacji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjantka przekonywała młodzież, że warto używać odblasków i takim niewielkim wysiłkiem ograniczać zagrożenia na drogach.

 

Na zakończenie spotkania zwycięzcom konkursu, którzy przygotowali plakaty dotyczące stosowania elementów odblaskowych zostały wręczone nagrody. Wszyscy uczniowie klas I otrzymali elementy odblaskowe, przygotowane przez władze gminy. Takie same elementy odblaskowe otrzymali w ubiegłych latach uczniowie klas starszych. Mamy nadzieję, że młodzież z Jaktorowa rozpowszechni modę na odblaski wśród swoich kolegów z innych szkół.

 


kz
 

    [reklama]  

Konkurs „Z odblaskiem bezpieczniej” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się