27°C bezchmurnie

Marcin Sankowski: Mistrz tenisa stołowego z Jaktorowa

Sport, Marcin Sankowski Mistrz tenisa stołowego Jaktorowa - zdjęcie, fotografia

Olbrzymi sukces odniósł 18-letni Marcin Sankowski - reprezentant Bogorii Grodzisk Mazowiecki, aktualnie wypożyczony do Radzynia Podlaskiego - w tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w tenisie stołowym. Wychowanek Bogorii wraz z Michałem Bańkoszem wywalczył złoty medal w grze podwójnej, dorzucając do tego srebro w singlu. Warto podkreślić, że Mistrzostwa w Ostródzie były pierwszymi zawodami "Sanka" w tej kategorii wiekowej.


Ale zanim przyszły sukcesy, była najpierw długa i bardzo ciężka praca.
Marcin przygodę tenisem rozpoczął już w szkole podstawowej, stawiając pierwsze kroki przy stole wspólnie z tatą i bratem. Już wtedy czuł, że ten sport bardzo go pasjonuje, a zabawa z rodziną w domowym garażu przerodzi się z czasem w coś bardziej poważnego.
Pierwszy prawdziwy trening "Sanek" miał w wieku 8 lat, będąc wtedy uczniem Szkoły Podstawowej w Jaktorowie. Zajęcia w lokalnym LKS Tur prowadził wówczas trener Dariusz Budzich, który wypatrzył Marcina na jednym z turniejów szkół gimnazjalnych w Grodzisku Mazowieckim. Marcin w swojej karierze w trakcie zgrupowań i pracy klubowej pracował też z z innymi wybitnymi trenerami tenisa takimi jak panowie: Redzimski, Krzeszewski, Szafranek, Kusiński, Napiórkowski i Łowicki.
Na początku trenerzy uczyli młodego adepta tenisa podstawowych, prostych elementów składających się z pojedynczych uderzeń piłeczki, zwracając szczególną uwagę na technikę, precyzję i powtarzalność. Przez pierwsze półtora roku treningi odbywały się trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Z czasem natężenie zajęć wzrastało i już od czwartej klasy szkoły podstawowej Marcin stawał przy stole pięć razy w tygodniu, aby od gimnazjum osiągnąć poziom dwóch jednostek treningowych dziennie. Podczas zajęć w zależności od okresu (przygotowawczego czy startowego) trenerzy skupiali się głównie na pracy nóg zawodnika, nad jego wytrzymałością i szybkością. Bardzo ważne też były elementy siłowe oraz taktyczne w tym zagrania i odbiór piłek.

 


Marcin intensywny trening musi pogodzić z nauką. Jego dzień rozpoczyna się o godzinie ósmej rano dwugodzinnym treningiem. Następnie są zajęcia lekcyjne, które dzięki przychylności dyrektora i nauczycieli ma w trybie indywidualnym. Po południu czas na kolejny trening przy stole nierzadko zakończony dodatkową wizytą na siłowni. Obowiązki uczniowskie najtrudniej pogodzić z meczami wyjazdowymi, kiedy sama podróż po kraju zabiera nawet kilka godzin.
Od początku uprawiania tenisa stołowego Marcin wyróżniał wśród innych zawodników optymizm i uśmiech na twarzy, tak samo po ciężkim treningu jak i wyczerpującym meczu, ciesząc się grą niezależnie od wyników. Takie podejście do rywalizacji sportowej do tego cierpliwość i żmudna praca na treningach z czasem zaczęły przynosić wymierne efekty.
 Pierwszym sukcesem młodego "Sanka" było wygranie klasyfikacji grand prix Grodziska Mazowieckiego w najmłodszej kategorii. Dalej były już poważniejsze sukcesy, a zwłaszcza zdobycie trzech medali w młodzieżowych rozgrywkach na szczeblu Mistrzostw Polski (złoto w drużynie z Patrykiem Zatówką, srebro w singlu i brąz w deblu z Patrykiem). Sukcesy te - jak przyznaje Marcin - pozwoliły uwierzyć mu, że jest zawodnikiem, który w przyszłości może powalczyć o najwyższe trofea.

 


Po krótkim okresie gry w LKS Tur Jaktorów, Marcin od dłuższego czasu jest zawodnikiem grodziskiej Bogorii, aktualnie wypożyczonym do Radzynia Podlaskiego, gdzie reprezentuje barwy pierwszoligowej Alfy. Przez około 10 lat gry w tenisa brał on udział w wielu poważnych imprezach sportowych m.in. Mistrzostwach Europy, Pucharze Europy, Turniejach ITTF Pro Tour, Mistrzostwach Polski i Grand Prix Polski Superligi. W swojej "dojrzałej" karierze młodzieżowego tenisisty wywalczył już m. in. drugie miejsce w Pucharze Europy z drużyną Bogorii, a także wicemistrzostwo Superligi. Do tego dochodzą dwa złote medale w Mistrzostwach Polski w deblu z Michałem Bańkoszem, brąz Mistrzostw Europy z Reprezentacją Polski, srebro i brąz w indywidualnych Mistrzostwach Polski i wiele innych ważnych sukcesów tj. np. srebrny medal w ITTF Pro Tour w Cetniewie w grze podwójnej w kategorii kadetów.
Marcin jest bardzo ambitnym młodym człowiekiem, zdolnym i pracowitym sportowcem. Jego autorytetem  w tenisie jest Wang Liqin, którego poziom gry jest wzorem do naśladowania dla naszego młodego zawodnika. I mimo, że przy stole zdarzają się również porażki - takie jak najbardziej bolesna w meczu superligi przed własną publicznością - on ciągle wierzy, że kiedyś osiągnie poziom gry porównywalny do swojego mistrzowskiego idola.[reklama]

 


Młody sportowiec aktualnie jest uczniem klasy maturalnej i powoli myśli o podjęciu studiów, co wymaga od niego nakładu wielu sił i pracy. Mimo to, znajduje czas na swoje hobby, którym jest muzyka, motoryzacja i oczywiście sport w różnych odmianach. Interesuje się też modą, zdrowym odżywianiem oraz wędkarstwem, ale najbardziej lubi spędzać wolny czas z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi.
"Sanek" od ponad 10 lat ciężko pracuje, aby osiągnąć swój wymarzony cel. Jego poświęcenie dla sportu, codzienne treningi i wyznawane motto - nie słuchaj co inni mówią o tobie, skup się i pracuj nad sobą - mogą być przykładem drogi dla wielu młodych ludzi, którzy szukają własnego miejsca i tożsamości w obecnym świcie. Wszyscy, którzy znają Marcina wierzą razem z nim, że stać go na zdobycie w przyszłości złotego medalu w indywidualnych mistrzostwach polski seniorów. A może nawet występu na Igrzyskach Olimpijskich, jego wielkiego sportowego marzenia, którego realizacji życzą mu wierni kibice.
http://video.interia.pl/obejrzyj,film,62509,sortuj,sm,st,62460,pozycja,6,Marcin_Sankowski_wywiad

MP.

 

Marcin Sankowski: Mistrz tenisa stołowego z Jaktorowa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się