9°C bezchmurnie

Marieke, Marieke

Recenzje, Marieke Marieke - zdjęcie, fotografia

Zdjęcia zrobił operator współpracujący z braćmi Dardenne - Alain Marcoen. W filmie zagrała również Barbara Sarafian, aktorka znana z filmu „8 i pół kobiety” oraz „Moskwa, Belgia”. Film został świetnie przyjęty przez europejską krytykę, która porównała go do debiutu „Obietnica” braci Dardenne.”


 

30 marca wprowadzamy do kin belgijski film „Marieke, Marieke” reż. Sophie Schoukens. Zdjęcia zrobił operator współpracujący z braćmi Dardenne - Alain Marcoen. W filmie zagrała również Barbara Sarafian, aktorka znana z filmu „8 i pół kobiety” oraz „Moskwa, Belgia”. Film został świetnie przyjęty przez europejską krytykę, która [REKLAMA]porównała go do debiutu „Obietnica” braci Dardenne.”

 

„Niezwykły debiut Sophie Schoukens – meastria i wizjonerskość rzadko spotykane w belgijskim kinie. Reżyserka sprawia, że każda scena staje się niezbędną częścią całości – unika zbędnych cięć montażowych i przesadnej manipulacji obrazem. Jej talent polega na umiejętności uchwycenia niezwykłości i niepowtarzalności życia.”(Universciné.be)

 

 

Marieke chce zacząć żyć własnym życiem. Jak ma to zrobić, skoro brakuje jej miłości? Szuka ciepła w ramionach starszych mężczyzn, aby nabrać siły potrzebnej do stawienia czoła przeszłości. Tylko dzięki temu będzie mogła być znowu sobą.

Marieke ma 20 lat. Mieszka ze swoją matką, kobietą zimną i zdystansowaną. Jeanne stała się taka, gdy umarł jej mąż. Marieke pracuje w fabryce czekolady w Brukseli, a nocami skrywa się w ramionach dojrzałych kochanków. Gdy jest z nimi, czuje się silna, kochana i wolna.

Pewnego dnia zjawia się Jacoby, który chce wydać książkę ojca Marieke i poszukuje rękopisu. Spotkanie z nim zaburza równowagę, w której żyła bohaterka. Jej matka próbuje nie dopuścić do tego, aby Jacoby i Marieke zaprzyjaźnili się. Boi się, że pewne fakty, trzymane w sekrecie przez wiele lat, ujrzą światło dzienne. Marieke początkowo zakochuje się w Jakobym, ale ogarnia ją rozpacz, gdy dowiaduje się prawdy o śmierci swojego ojca.

Czy odnajdzie w sobie siłę, by zacząć życie od nowa?

 

 

Nagrody / Festiwale m.in.:

2010 - San Sebastian International Film Festival

2010 Hof IFF 2010 - Bildkunst Award for the Best Production Design

2010 - 10th Marrakech Film Festival

2010 - Internationales FilmFestival Mannheim-Heidelberg

2010 - Namur French speaking Film Festival's

2011 - 18th International Film Festival Prague - Febiofest

2011 - 16th Vilnius International Filmfestival

 

 

Joanna Sawicka

SPECTATOR Marek Poznerowicz

Specjalista ds. PR

Marieke, Marieke komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się