14°C bezchmurnie

Młodzi mieszkańcy prześwietlili grodziski szpital

Listy czytelników, Młodzi mieszkańcy prześwietlili grodziski szpital - zdjęcie, fotografia
 • Od lewej: Jakub Barańczyk
  Od lewej: Jakub Barańczyk
 • Łukasz Lewandowski
  Łukasz Lewandowski
 • Od lewej: Marta Cynkier
  Od lewej: Marta Cynkier
 • Kamil Lipiński
  Kamil Lipiński
 • Fotka nr 4 z 5

"Szpital w Grodzisku Mazowieckim został uznany w Rankingu Najlepszych Szpitali „Rzeczpospolitej” za najlepszy w 2013 roku w województwie mazowieckim. Czy rzeczywiście ta nagroda jest w pełni zasłużona?" - pytają mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego z młodzieżówki PiS. Poniżej publikujemy ich recenzję grodziskiego szpitala:


Forum Młodych PiS w naszym powiecie uznało, że należy zbadać sprawę szpitala w Grodzisku Mazowieckim.

Najważniejszym problemem z jakim boryka się nasza placówka zdrowia, to brak kilku podstawowych w XXI wieku oddziałów. Między innymi położnictwa, ginekologii czy kompleksowej onkologii. W Grodzisku jest ośrodek chemioterapii dziennej i chirurgii onkologicznej. Brakuje natomiast radioterapii , co oznacza w praktyce , że pacjent chory na nowotwór złośliwy wymagający kompleksowej terapii onkologicznej może w połowie leczyć się na terenie naszego szpitala, drugą połowę leczenia musi natomiast odbyć w specjalistycznej placówce onkologicznej. Ośrodek chemioterapii dziennej miał być ogromnym ułatwieniem.
Przed poważnym problemem stoi także wiele dzieci, które mogą liczyć tylko na ogólną pediatrię, na której diagnozowane są choroby wymagające czegoś więcej, niż sporadycznych konsultacji specjalistów.


Można by powiedzieć, że nie ma pieniędzy na otworzenie tych oddziałów, jednak dokonując kilku analiz na podstawie wyników leczenia a także w oparciu o opinie pacjentów(to oni są przecież najważniejsi ) możemy dokonać redukcji dwóch oddziałów. Oddział neurologii w oczach pacjentów nie jest w stanie się równać z neurologią szpitala w Tworkach,  (uznawaną za jedną z najlepszych w tym regionie). Drugim oddziałem jest neurochirurgia, której do tej na Bielanach czy Banacha sporo brakuje, a jest nowym oddziałem, który powstał kosztem łóżek neurologicznych i udarowych.[reklama]

Drugim istotnym problemem z jakim boryka się szpital, to jego zła renoma. Wielu ludzi w anonimowych listach do opozycyjnych radnych powiatowych czy też na forach internetowych, zwraca uwagę na traktowanie ich jako pacjentów, w szczególności osób starszych. Forum Młodych PiS  stanowczo protestuje za takim traktowaniem pacjentów szpitala im. Jana Pawła II. Znamiennym jest historia starszej, niepełnosprawnej kobiety, którą grodziski szpital w oparciu o RTG płuc wysłał do specjalistycznego ośrodka w Otwocku(!) z podejrzeniem gruźlicy lub rozsianego procesu nowotworowego. Szpital w Otwocku, powtarzając i rozszerzając znacznie diagnostykę uznał ową kobietę za całkowicie zdrową. Ta historia przypomina skecz Kabaretu pod Wyrwigroszem, gdzie pielęgniarka proszona jest o zmniejszenie promieniowania w rentgenie, bo „prześwietliły się szkielety dzieci z poczekalni”. Takich przykładów błędnych diagnoz, niestety rzadko w tę „lepszą” stronę (diagnoza=pacjent ciężko chory, rzeczywistość=pacjent zdrowy/łatwo poddający się leczeniu na lekką chorobę).


Zastanawiające jest także to, że wiele punktów zapisów jest otwartych w godzinach nieprzystępnych pacjentowi.  Stanowcza większość ludzi w godzinach 8-18 pracuje, co stwarza problem, gdyż takie punkty zapisu działają w godzinach 8-15. Czy w XXI wieku ludzie muszą brać dni wolne, by umówić się do lekarza, bo w punktach tych nie ma nawet telefonu do zapisu?  FM PiS wykonało kilka zdjęć wywieszek z godzinami przyjęć pacjentów. Podobny przykład to godziny przyjęć lekarzy specjalistów.


Skandalem jest także winda przeznaczona dla pacjentów, która ma rozregulowany czujnik drzwi, przez co wielu odwiedzających tą placówkę miało i będzie mieć (problem z windą trwa od kilku miesięcy) poprzycinane ręce albo nogi. A jeśli będzie to pacjent o kulach albo z ręką w gipsie?

Ostatnim tematem, który chcemy poruszyć jest temat stacji krwiodawstwa. Stacja ta w świecie, gdzie krew jest nieustannie potrzebna a brakuje jej, działa raz w tygodniu, we wtorki. Przez kilka godzin, wielu potencjalnych krwiodawców nie może zostać obsłużonych, co jest karygodne.

 

Szanowni Państwo. Nasza ocena szpitala w Grodzisku Mazowieckim jest niezwykle niska. Moglibyśmy oczywiście poruszyć kwestię finansów szpitala, jednak postanowiliśmy skupić na elemencie ludzkim, na tym czego brakuje pacjentom i na co się skarżą. Dziesięciolecie szpitala, w którym podejmowane są dziwne i błędne decyzje, zmusza nas do postawienia tezy: czy administracja i pani dyrektor, powinny pozostać na swoim miejscu pracy, skoro w szpitalu dzieje się źle i ciągnie się widmo prywatyzacji tej placówki?


Marta Cynkier, Jakub Barańczyk,
 Kamil Lipiński , Łukasz Lewandowski

Młodzi mieszkańcy prześwietlili grodziski szpital komentarze opinie

 • xyz - niezalogowany 2014-07-21 10:31:28

  W pełni się pod tym podpisuje!! To co sie dzieje w Grodziskim szpitalu to skandal, osoby starsze traktowane są jak "śmieci", pacjent to najgorsza rzecz jaka mogła spotkać szpital,po co sie nim zajmować jak można zostawić głodnego, brudnego z kroplówką która dawno się skończyła!

 • Lena - niezalogowany 2014-07-21 18:09:26

  Bardzo kiepski tekst. Widac, że pisany przez osoby, które jedynymi dłuższymi pracami pisemnymi pisanymi przez siebie mogły pochwalic się w liceum i większości były one spisywane z popularnych internetowych bryków. Na przyszłośc radzę dawac takie teksy do przeróbki wykształconym dziennikarzom. W kwestii grodziskiego szpitala: byłam zmuszona korzystac z jego usług kilkakrotnie i jestem zadowolona. Pozdrawiam.

 • Iri - niezalogowany 2014-07-21 22:22:03

  Chodzi tylko o propagandę sukcesu kolesi, faktycznie jest inaczej. Ten szpital najlepiej promuje się w serialach z gwiazdami TV.

 • Jolka - niezalogowany 2014-07-22 00:56:27

  Czy Warszawa leży na Mazowszu, jeżeli tak to bardzo mnie zastanawia czy tam nie ma lepszych szpitali, czy po prostu są dobre i nie muszą rankingami sobie głowy zawracać. A tak na poważnie, przed wyborami to dobra wiadomość. Burmistrz będzie miał się czym chwalić.

Dodajesz jako: Zaloguj się