14°C bezchmurnie

NOWA PŁYTA “WŁODEK PAWLIK – 4 WORKS 4 ORCHESTRA”

Aktualności, PŁYTA “WŁODEK PAWLIK WORKS ORCHESTRA” - zdjęcie, fotografia
  • Myślenicka Orkiestra Kameralna
    Myślenicka Orkiestra K...
  • Fotka nr 1 z 2

24 czerwca 2016 ogólnopolską premierę będzie miała nowa symfoniczno-jazzowa płyta Włodka Pawlika, jedynego polskiego zdobywcy nagrody Grammy w kategorii jazzu. Nosi tytuł „Włodek Pawlik – 4 Works 4 Orchestra”. Zostanie zaprezentowana w całości podczas premierowego koncertu w Filharmonii w Szczecinie 26. czerwca 2016.


[reklama]

Jest to jedyny w swoim rodzaju zbiór moich kompozycji, których głównym wyróżnikiem jest osadzenie w stylistyce szeroko rozumianej muzyki współczesnej, czy też poważnej z elementami muzyki jazzowej, czyli improwizowanej. Mam nadzieję, że tworzy to homogeniczną całość, a jednocześnie pokazuje moje mniej znane oblicze jako kompozytora – mówi Włodek Pawlik.

 

Na płycie zostały zarejestrowane cztery utwory symfoniczne: II Koncert Fortepianowy, „We Are From Here”, „Cellomania” oraz „Puls 11/8” z udziałem Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „Concertino” pod dyrekcją Michała Maciaszczyka oraz Włodek Pawlik Trio. W roli solistów obok Włodka Pawlika występują: Łukasz Pawlik – pianista i wiolonczelista oraz Natalia Jarząbek – flecistka.

 

Jak mówi sam autor, utwory te wywodzą się z jego twórczości jazzowo-symfonicznej i prezentują ten sam rodzaj podejścia do tworzenia muzyki, które zachwyciło krytyków amerykańskich i przyniosło mu nagrodę Grammy za album „Night in Calisia”. Płyta prezentuje ten sam tak zwany „trzeci nurt”, tylko proporcje są odwrotne, tzn. więcej jest na niej symfoniki niż jazzu.

 

II Koncert Fortepianowy to kompozycja składająca się z trzech kontrastujących części: Allegro Maestoso, Quasi Adagio oraz Allegro Animato. Utwór powstał na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Wszystkie Strony Świata” w Puławach, gdzie również miało miejsce jego prawykonanie w listopadzie 2013.

– Elementem wyróżniającym jest kadencja, którą pozwalam sobie improwizować, ale w konwencji muzyki klasycznej. Sztuka wykorzystania kadencji jest elementem zapożyczonym z praktyk wykonawczych poprzednich epok i nie wiąże się w tym przypadku z jazzową improwizacją – mówi muzyk. W dziele Pawlika zwraca uwagę dogłębna znajomość techniki i struktury fortepianowej, świadcząca o tym, że jest on klasycznie wykształconym pianistą (absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu Prof. Barbary Hesse–Bukowskiej), co sprawia, iż partia fortepianu iskrzy się od wirtuozowskich fragmentów, godnych największych mistrzów tworzących na ten instrument na przestrzeni wieków.

 

We Are From Here” to z kolei utwór na dwa fortepiany, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną. – Jest on inspirowany folklorem świętokrzyskim i tatrzańskim, z mocno wyartykułowanym rytmem i istotnymi elementami improwizacji. Posiada typowo taneczny, dynamiczny charakter i jest przy tym radosny – zapewnia kompozytor. Istotnym czynnikiem spajającym strukturę tej kompozycji jest bogata i różnorodna warstwa rytmiczna (swing, salsa, samba). 

 

Redakcja TuGrodzisk.pl

NOWA PŁYTA “WŁODEK PAWLIK – 4 WORKS 4 ORCHESTRA” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się