20°C bezchmurnie

Odnawiamy zabytkowe nagrobki

Informacje o Grodzisku, Odnawiamy zabytkowe nagrobki - zdjęcie, fotografia
  • Kwesta na grodziskim cmentarzu. Przedstawiciele Fundacji OPIS
    Kwesta na grodziskim c...
  • Kwestuje Edyta Żyła i Andrzej Gryżewski. Do puszki dokłada swój datek Anna Osiadacz
    Kwestuje Edyta Żyła i ...
  •  dyr. Milanowskiego Centrum Kultury
    dyr. Milanowskiego Ce...
  • Od lewej: Krzysztof Alwast
    Od lewej: Krzysztof Al...

3 stycznia do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafiły stosowne dokumenty dotyczące renowacji zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim. Na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze uzyskane przez Fundację OPIS podczas zbiórki 1 listopada.


 W złożonych pismach zwróciliśmy się z prośbą o określenie statusu konserwatorskiego pomników oraz wydanie zaleceń konserwatorskich, a więc wytycznych co do sposobu przeprowadzenia renowacji grobów.

 

Na razie sporządziliśmy listę jedenastu nagrobków, które zdaniem fundatorów i doradzającym nam ekspertów są najbardziej zniszczone i jednocześnie najwartościowsze historycznie. Zdecydowana większość z nich pochodzi z XIX wieku. Są to groby: Jana i Edwarda Wolfram, Katarzyny Palimączyńskiej i małżeństwa Palimączyńskich, Ferdynanda Rudzińskiego, Adolfa Myszczyńskiego, Józefa Skierkowskiego, Franciszka Romanowicza, Antoniego Rutkowskiego, Stanisława Brunne, Heleny Paidly i Stefana Konopki.

 

Uzyskane przez nas środki (prawie 6 tys. zł) pozwolą na przeprowadzenie prac w ograniczonym zakresie, ale w kolejnych latach będziemy kontynuować rozpoczęte działanie.

 

Po otrzymaniu odpowiedzi od konserwatora, który wskaże, jakie prace można przeprowadzić przy konkretnych pomnikach, dokonamy profesjonalnej wyceny i komisyjnie podejmiemy decyzję, którymi nagrobkami zajmiemy się w pierwszej kolejności. Myślę, że już wiosną będziemy mogli pokazać odnowione groby.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w kweście.

 

Edyta Żyła

Prezes Fundacji Ochrony Prawnej – Inicjatyw Społecznych OPIS

 

[reklama]

Odnawiamy zabytkowe nagrobki komentarze opinie

  • Stefan - niezalogowany 2012-01-04 22:16:31

    Dobra akcja,może inni pójdą za przykładem. GRATULUJĘ

  • historyk miejscowy - niezalogowany 2012-01-06 22:30:07

    Dobrze wybrane nagrobki. Szkoda, że ktoś (czytaj: władze) nie zabrał się za to wcześniej. Już tyle pięknych i wartościowych pomników poszło do piachu i myślę, że nie ma nawet ich dokumentacji, a szkoda. Jeśli jednak jest, to koniecznie proszę to przesłać np. do redakcji tego portalu. Nie mamy niestety w naszej gminie muzeum, znowu szkoda. Są za to pieniądze ogromne na promocję, i tu też szkoda. Czy nikt nie wie, że promocja powinna też opierać się na historii? Bardzo dziękuję Fundacji OPIS, że zabrała się za tę sprawę. To bardzo ważne. Pozdrawiam redakcję tego portalu. Wydaje się, że nareszcie mamy dobry portal dla naszej gminy. Jak widać niezależny, szybki, kulturalny. Andrzej

  • Pomnik - niezalogowany 2012-01-06 22:38:27

    NARESZCIE ktoś się za to zabrał. Gdzie były władze Grodziska do tej pory? Gdzie był włodarz tej nekropolii? Gdzie świadomość historyczna mieszkańców? Pani Edyto, gratulacje z całego serca. Jak będę mógł, tak pomogę. Pozdrawiam serdecznie całą Fundację i redakcję wspaniałego (jak do tej pory) portalu. Cieszę się, że powstał. To ważne dla mieszkańców by wiedzieć co się dzieje wokół nas. Jak widzę, jest niezależny i na poziomie. Tego Grodziskowi brakowało Pozdrawiam Jerzy, mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego od urodzenia i od 3 pokoleń

  • ToTo - niezalogowany 2012-01-07 01:23:22

    No sorki, ale gmina do tej pory nie skumała, że ma coś takiego do zrobienia? To jakaś paranoja! Dobrze pani Edyto, że się Pani za to wzięła. Wpadłem na ten portal przypadkiem szukając informacji o grodziskich zabytkach. Portal zupełnie spoko. Może jeszcze byści dawali więcej o sporcie? Ale generalnie jest ok. Taki portal był potrzebny w Grodzisku. Pozdrawiam fan Pogoni

  • piotr - niezalogowany 2012-01-25 01:39:55

    dobrze że pani iwonie(pomysłodawczyni) pomogła pani Edyta i fundacja, grodziszczanie i inni. Dobrze że ktoś się tym zajął, mówiłem pani iwonie o tym na cmentarzu jak zbierala, że powinno być to już 30 lat temu, ale wiem że te 2 młode dziewczyny dopiero się wtedy urodziły. Gdzie byli dużo starsi mieszkańcy??? Wszyscy śpimy z pewnymi sprawami, aż ktoś się przestaje bać lub komuś się chce i zaczyna działać.

  • teresa - niezalogowany 2012-01-25 01:46:42

    pani Edytko i pani Iwono Stawicka-Matela BARDZO DZIĘKUJĘ ZA ZAJECIE SIĘ TYM TEMATEM , oczywiście dziękuję innym zbierającym. Dziękuję wam również za spotkanie 15 grudnia o STANIE WOJENNYM i panu PAWŁOWI , czekam na kolejne obiecane spotkanie już niedługo.

  • genowefa - niezalogowany 2012-01-25 01:51:57

    czyżby ta akcja otworzyła co poniektórym oczy, zaczynają powstawać jakieś inicjatywy "komitety" w obronie zabytkowych nagrobków. Szkoda że dopiero teraz jak okazała się sukcesem to ktoś się chce podpiąć chyba pod tą akcję i pomysł.

  • genowefa - niezalogowany 2012-01-28 17:46:22

    czy mogą państwo umiescić listę osób które zbierały , którym się chciało. Bo radnych jest ok. 40 a pewnie zbierało 2-3 radnych . Trzeba pokazywać i mówić o tych osobach ,radnych i innych, bo jeśli ktoś zbiera na taki cel to musi być dobrym człowiekiem.

  • Edyta Żyła - niezalogowany 2012-01-28 18:53:05

    Witam serdecznie, w kweście brali udział radni: Alicja Pytlińska, Ewa Górska i Piotr Mergner ze Stowarzyszenia Grodziszczanie oraz przewodniczący rady powiatu Wojciech Hardt. Ponadto kwestowali: Ewa Bogdaniuk, Iwona Stawicka-Matela, Iwona Wiąckowska, Edyta Żyła, Jarosław Tuszyński, Juliusz Matraszek, Krzysztof Alwast i Andrzej Gryżewski.

  • Maria F. - niezalogowany 2012-01-28 19:13:56

    Nie było nas tym razem 1 listopada na Grodziskim cmentarzu. Szkoda , że ta akcja trwa tylko 1 dzień. Może udałoby się Państwu , kolejną zbiórkę zorganizować np.w którąś niedzielę przed Świętem Zmarłych, albo po... Wiem, że to tak łatwo powiedzieć kogoś tym zadaniem obarczając. Życzę wszystkiego dobrego i chętnie wesprę 2 KWESTĘ

  • Edyta Żyła - niezalogowany 2012-01-28 19:22:51

    Bardzo dziękuję za dobre słowo i zapraszam do udziału w tegorocznej zbiórce. Będziemy ją na pewno przeprowadzać. Każda pomoc jest dla nas bardzo cenna! Może zorganizujemy kwestę także w niedzielę przed lub po 1 listopada.

  • Iwona Stawicka-Matela - niezalogowany 2012-01-28 19:50:09

    pani Mario F. jesli tylko nam władze Grodziska na to pozwolą a myślę że nie będą z tego powodu robić problemów to obiecuje pani, że zrobimy zbiórkę tak jak tu już napisała Edytka w niedzielę . Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób wyjeżdza na rodzinne groby gdzieś daleko. Można nam również pomóc cały rok w tej sprawie, jeśli teraz ktoś chciałby wspomóc nas finansowo to bardzo proszę , groby będą odnawiane dopiero wiosna lub latem a więc jest możliwość wpłaty również teraz. PROSZĘ O KONTAKT DO FUNDACJI, nie jestem w niej a więc nie mogę decydować o pewnych rzeczach, będzie nam bardzo, każdy grosz się liczy. A może ktoś zna osoby które by chciały zrobić pracę magisterską np. z ASP w ramach odnowienia pominków wiemy, że to też kosztuje, ale takie dzieła "perełki" które są na naszym wspaniałym cmenatrzu warto odnawiać. To wkońcu nasza historia i jestesmy to winni tym co spoczywają na naszym cmentarzu. Napewno powstały by piękne prace magisterskie, my byśmy podziwiali piękne dzieła młodych zdolnych ludzi a oni mogli by się wykazać swoim talentem artystycznym.Serdecznie pozdrawiam Iwona