3°C mgła

Plan (nie)rewitalizacji miasta

Polityka, (nie)rewitalizacji miasta - zdjęcie, fotografia

Program Rewitalizacji Grodziska Mazowieckiego przyjęty na lata 2014-2020 r. jest szczególnie dziwnym tworem urzędników ratusza miejskiego. Postawione diagnozy przez autorów tego projektu, są aktualne od ponad dekady, jak choćby potrzeba budowy obwodnicy w celu zlikwidowania korków w mieście, czy potrzeba remontu dróg.


 

 

Kilka trafnych diagnoz ( chęć ułatwienia poruszania się przez miasto osobom niepełnosprawnym czy chorowitym )nie szczególnie podpiera rozpoczętymi właśnie działaniami remontowymi. Przykładem jest zbudowanie wysokich nie do przejścia dla osób starszych schodków przy popularnej Skarpie. Autorzy projektu dostrzegają także coraz większy brak terenów zielonych w obszarze miejskim. To kolejny przykład rozbieżności planowanych działań a czynów. W zeszłym roku stare i rzadkie drzewa były wycinane z ulicy Bałtyckiej. Co ciekawe, w przedstawionym projekcie występuje także ankieta, według której  tylko 3,5% respondentów uważa, że należy modernizować tereny zielone. Rodzi się pytanie -po co więc, nagminnie powtarzana potrzeba rewitalizacja terenów zielonych?


Przeglądając program rewitalizacji możemy przyjrzeć się projektom modernizacji w mieście. Pierwszym z nich jest modernizacja ulic przyległych do osiedla Bairda.
Czy po dekadzie ostatniego dużego remontu i kilku następnych małych robótkach-całkowita modernizacja jest potrzebna?


Czy kolejny projekt, budowa Parku przy  osiedlu Bałtycka, w obliczu dużych kosztów utrzymania pozostałych dwóch (Stawy Goliana i Park im. Skarbków) jest rzeczą, na który nasz budżet może sobie pozwolić?


W tym projekcie znajdujemy niezwykle ważną diagnozę-coraz biedniejsze społeczeństwo. Skoro coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem pracy a gmina ma problem z budownictwem socjalnym - to budowa kolejnego parku, jest tak potrzebna? Pieniądze te można także wydać na przykład na remont dróg, które są w opłakanym stanie
Jedynym naprawdę potrzebnym i dobrym pomysłem jest modernizacja terenu przemysłowego na ul. Sportowej. Młodzież, której w Grodzisku jest tak wiele, poza drogimi kortami tenisowymi, wiecznie zajętym przez różne kluby i szkoły basenem nie ma co ze sobą zrobić w czasie wolnym. Problem rodzi niestety co innego. Czy znając ceny za basen miejski i korty tenisowe, możemy się spodziewać niskich opłat albo darmowego wejścia? Problem ten, jest pilny do załatwienia, gdyż nudząca się młodzież, może zacząć broić.

 

Ostatnim tematem, jest rozbudowa monitoringu na terenie miasta.  Projekt ten zakłada budowę kamer w centrum. Pomysł nie jest zły, ale czy taniej nie byłoby w końcu zmusić policję do interweniowania wtedy, kiedy trzeba? Partole Policji są obecne w dzień, gdy przestępczość jest niezwykle niska. W nocy gdy pojawiają się bandy niebezpiecznych osobników-policji brak.

 

Plan rewitalizacji na następną dekadę jest niestety projektem pozbawionym praktyczności. Prawie wszystkie planowane inwestycje, są tylko ucztą dla oka.
Planowane roboty publiczne, niestety nijak mają się do trafnych diagnoz.


Kolejną wadą tez jest to, że plan ten jest sprzeczny z postępowaniem naszych władz. Planujemy jedno-robimy drugie.

 

Łukasz Lewandowski
 

[reklama]

Plan (nie)rewitalizacji miasta komentarze opinie

  • Sygnalista - niezalogowany 2014-10-12 16:52:54

    Podpisuję się pod postulatem:"...czy taniej nie byłoby w końcu zmusić policję do interweniowania wtedy, kiedy trzeba? - pytanie retoryczne. Pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt nagminnego brak interwencji policji w sytuacjach jazdy rowerem po chodniku. Prawo pozwala jeździć rowerem po chodniku gdy na jezdni pojazdy silnikowe mogą poruszać się z prędkością powyżej 50 km/h. W Grodzisku Mazowieckim nie mamy takich dróg. W takim razie każdy rowerzysta powinien jechać po jezdni, a nie chodniku. Jeśli policjanci mają zakazane przez komendanta interweniować w takich sprawach bo Burmistrz nie zbudował na czas, tak jak obiecywał obwodnicy (obwodnic), to niech chociaż wytypują miejsca szczególnie niebezpieczne i w nich karzą mandatami rowerzystów jeżdżących po chodnikach. Do takich miejsc zaliczam chodnik przy "Skarpie", chodnik na ulicy Sienkiewicza po stronie tej samej co sklep "Kurczaczek", bank SANTANDER. Bardzo łatwo samemu rowerzyście wpaść pod samochód lub zepchnąć pieszego czekającego na zmianę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych. Na samym początku swoich rządów burmistrz Grzegorz Benedykciński udzielił wywiadu, w którym oznajmił, że załatwił z Komendantem Powiatowym Policji odstąpienie od karania rowerzystów za jazdę po chodnikach, a to ze względu na duży ruch na drogach. Robił to w trosce o ich bezpieczeństwo. Dla ich dobra zawarł taki pakt. A ja się pytam: czy piesi to nie jest Pana elektorat?!

  • pysio - niezalogowany 2014-10-12 17:34:57

    Coraz więcej kamieni - zamiast zieleni. Czyżby nowa tajna broń przed sowietami - amunicja na trawnikach do proc. Kamienne miasto powstaje na naszych oczach, czy kamienie produkują tlen ? Zamiast obwodnicy, sadzi się bez przerwy nowe kwiatki. Czasami w dni deszczowe pracownicy je podlewją - czy tak postępuje prawdziwy gospodarz ? Kamienice nie remontowane od 20 lat, mieszkań socjalnych brak, , obwodnicy jak nie było tak nie ma. Bajeczne parki rozrywki z tysiącami miejsc pracy pozostały bajką. Podatki z NAJwyższej półki i na osłodę karta mieszkańca ze zniżkami. Za to mamy nowobogacką elitę o czerwono-zielonym rodowodzie, koniczynka z bogorią idą pod pachę, podpierając się, raz sierpem, raz młotem. Ogłupiona gawiedz za to wszysko płaci - gdzie sens a gdzie logika ? Ciemno wszędzie głucho wszędzie, co to będzie. co to będzie - nowe DZIADY

  • Ada - niezalogowany 2014-10-12 22:31:33

    Co do rewitalizacji ter. zielonych, czy konieczna? Najważniejsze żeby nie szkodzili głupimi decyzjami. Wycinają drzewa tam gdzie nie ma konieczności . Zieleń to nie muszą być parki " na bogato". Można w inny sposób.

  • misio - niezalogowany 2014-10-13 07:31:03

    ty jesteś "ogłupiona gawiedź" malkontencie

  • Karol - niezalogowany 2014-10-13 08:42:37

    Te pomysły włodarzy doprowadzą nas do bankructwa. Utrzymanie tego wszystkiego pochłonie miliony złotych, a są ważniejsze potrzeby mieszkańców. Najpierw realizuje się przedsięwzięcia wynikające z Ustawy o samorządach, a potem jak już nie ma co to upiększa się miasto. U nas jest odwrotnie. Najpierw generuje się koszty i to nie małe, a potem wmawia się mieszkańcom ze nie ma pieniędzy na to czy tamto.Przykład drogi i ulice. Czy to nie jest priorytet ????????

  • Warto zauważyć - niezalogowany 2014-10-13 13:40:40

    Że przedstawiony na stronie projekt jest przygotowany po prostu niekompetentnie i w niektórych miejscach przeczy sam sobie, wystarczy porównać opis terenu przeznaczonego do rewitalizacji z wymienionymi celami inwestycji o tutaj: https://www.facebook.com/27754...mp;theater Dodatkowo projekt ten został przygotowany przez wynajętego z zewnątrz „eksperta”, który za tak mało profesjonalną rzecz dostał z naszych pieniędzy wypłatę.

  • Anna Karwowska - niezalogowany 2014-10-15 18:15:51

    Drodzy Państwo co do jazdy rowerem zgadzam się w zupełności nie chodzi przecież o to żeby narażać kogoś na niebezpieczeńswo jazdy po chodniku tylko o to żeby uchronić kogoś przed nieszcześliwym wypadkiem . Odnośnie tego że Burmistrz nie zbudował obwodnicy .... no cóż, zdarza się ale po to sa wybory żeby coś zmienić. Sama zaczęłam się tym interesować ponieważ chcę otworzyć własny biznes zajmujący się utrzymaniem projektów podobnych do powyższego tylko że chciałabym nawiązać współprace z gminami lub powiatami dlatego moje pytanie czy znacie Państwo jakieś Partie / Wspólnoty czy poszczególnych samorządowców takich jak np, Ambroziak którzy przychylają się do takich postulatów ?

  • życzliwy - niezalogowany 2014-10-17 17:14:05

    to taka dziura że żaden biznes nie ma szans się utrzymać.... Jedna partia rzadzaca nie dpuści nikogo do koryta więc jak by niby ktoś taki jak Ambroziak miał wpłynąć na zmianę tego co tu się dzieje ?

  • uważny obserwator - niezalogowany 2014-10-18 05:48:38

    Szanowna Pani Anno Karwowska. Nie znamy nikogo takiego. Pan Ambroziak jest tylko jeden.

  • KM - niezalogowany 2014-10-18 21:01:06

    Konkretnie: jakie są koszta roczne utrzymania obu parków w porównaniu do kosztów utrzymania w poprzednich latach (przed rewitalizacją)?

  • Sygnalista - niezalogowany 2014-10-19 11:13:03

    Wspaniały komentarz. Brawo! Niech jak najszybciej budują skwer przy ul. Bałtyckiej.

  • mieszkaniec - niezalogowany 2014-10-19 13:21:51

    Czy to jedna i ta sama osoba pisze tutaj: http://www.kurierpoludniowy.pl...?art=14013 w podobnym duchu? I tutaj też jest o rowerzystach i o dzielnicy Łąki: http://wiadomosci.wpr24.pl/mie...ommentinfo

  • Piotr Mergner - niezalogowany 2014-10-22 22:17:42

    Witam serdecznie, Każdy może widzieć inaczej, ja osobiście sądzę, że program jest nazbyt płytki, brak w nim konkretnych potrzeb, zapomniano o niektórych dzielnicach, zabytkach. Mam tu na uwadze np. dzielnicę Łąki i nie tylko ( przy poprzednim planie żądałem wpisania w program dbałości o zabytek, którymi są tzw. "Szwedzkie Górki", jako kolebki Grodziska) . Całość przypomina raczej pracę licencjacką, a nie profesjonalny program. No cóż, zbierając informacje skorzystano bardziej z danych statystycznych z podległych jednostek (sprawozdania i programy roczne), nie skupiając się na faktach – brak konkretnych planów ( są jedynie hasła). Niejednokrotnie wpisuje się zadania Powiatu - wręcz chwali nimi- do których Gmina nic nie ma ( owszem może wspierać). Być może mieszkańcy zgłoszą swoje uwagi do programu. Wskazane byłoby większe propagowanie wiedzy na ten temat. Trzeba zgłaszać pomysły lub sugestie, uwagi do programu. Reasumując : program potrzebny; potrzebne w tej materii konsultacje społeczne; idea wspaniała lecz wykonanie wątpliwe; zbyt pijarowskie; bez konkretnych rozwiązań, projektów(priorytetów np. obwodnica, która jest nam obiecywana od początku kadencji obecnego burmistrza) i planowania działań. Na razie za to mamy partyzantkę inwestycyjną, niezrównoważony rozwój miasta i nadmuchaną do granic promocję za nasze pieniądze. Resztę doczytałem się w Państwa postach i słowach Pana Łukasza.

  • Piotr Możejko - niezalogowany 2014-10-23 11:21:08

    Co jakiś czas wracam myślami do tematu "Szwedzkiej Górki", jak choćby teraz po wypowiedzi Piotra Mergnera i nie rozumiem, jak można ignorować taki potencjał turystyczny. Temat włączania tego miejsca do bazy turystycznych i pozyskania środków z zewnątrz na jego rekonstrukcję to już sama w sobie, wdzięczna pozycja na kilkanaście linijek do Strategii Miasta (czy jak kto woli rewitalizacji miasta). Burmistrz ma wizję zagranicznych gości jeżdżących na miejskich rowerach po atrakcjach turystycznych Grodziska Maz., a tymczasem jedna z najcenniejszych atrakcji regionu popada w zapomnienie. Warto wspomnieć, że Biskupin co roku gości 200 tys. turystów. Niech jakiś procent spośród nich zagości w naszej gminie. Ci goście to pieniądze, które zostają w naszej gminie. To również nieoceniona szansa na powstanie nowych firm zorientowanych na turystykę i obsługę tychże gości. Dochody z tej jednej inwestycji przekładają się na re inwestycję w całej gminie. Temat jest bardzo wdzięczny. Trzeba szukać nowych źródeł dochodu bo póki co głównie wydajemy i obciążamy naszą kasę wydatkami stałymi. W mojej ocenie warto się nad tym pomysłem pochylić. Liczę, że temat wróci na tapet po wyborach samorządowych. Odnośnie moich refleksji na temat dokumentu "rewitalizacji miasta" - podzielam zdanie Piotra Mergnera. Po takim dokumencie oczekuję czegoś więcej. Proponuję poszukać dokumentów w identycznej tematyce w google np. po frazie "strategia rozwoju 2014-2020 pdf" i zestawić to z naszym planem rewitalizacji. Ciekawostka - pierwsze z góry Miasto Kutno, str 9-13. Lista 140! osób zaproszonych do Rady Strategii. Ciekaw jestem ile osób (reprezentujących różne środowiska) było zaangażowanych w konsultacje w przypadku Grodziska Mazowieckiego. Pozdrawiam. "Szwedzkiej Górki" - http://tinyurl.com/k228vfc

  • Ciekawa dyskusja w sprawie Gór - niezalogowany 2014-10-24 13:31:30

    toczy się na FB: https://www.facebook.com/perma...9794599893 podobno są już konkretne projekty

  • Pieszy - niezalogowany 2014-10-25 14:48:14

    Pani Anno, wypadek może mieć miejsce również na chodniku. Rowerzysta na chodniku to intruz i szkodnik. Rower to jest to! Kiedyś: Coca-Cola to jest to!. Nastała moda na rowery. A wiadomo, że najzdrowszy jest staromodny spacer. Przez takie pomysły to przybędzie stresów, tym którzy wolą spacerować niż łamać prawo i jeździć po chodniku, bo po jezdni to aż strach jeździć. Jak Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto i Gmina Grodzisk Mazowiecki postulowało budowę obwodnicy Grodziska Mazowieckiego to burmistrz (ten od 20 lat urzędujący) zawalił sprawy proceduralne (tak - zatrudnia urzędników, którzy mniej znają się na prawie od studentów prawa) do tego stopnia, że sprawa południowej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego przesunęła się w czasie o około 8 lat. To żenada i tyle. Ze ściągnięciem inwestorów do Parku Rozrywki w Natolinie i przyległych terenów - podobnie urzędnicy nawalili. Parku Rozrywki nie będzie. Straż miejska i policja nie reagują pomimo nakładanych na nich miesięcznych limitów mandatów (zdaje się, że tak pracuje policja, tzn. premiują funkcjonariuszy za ilość mandatów w miesiącu). Można zadać pytanie, czy burmistrz Grodziska Mazowieckiego jest strażnikiem praworządności na podległym mu terenie? Rowerzyści na ścieżki rowerowe lub jezdnię. Jestem za. Jestem przeciwko łamaniu prawa w Grodzisku Maz. Pieszy na chodniku powinien czuć się komfortowo.

  • Piotr Możejko - niezalogowany 2014-10-25 15:36:28

    Dziękuje za informację. Widzę, że w podobnym momencie postanowiliśmy wrócić do tego tematu. Pozostawiłem mój komentarz do sprawy na w/w fanpage"u. "PODOBNO są już KONKRETNE projekty" - chciałbym zobaczyć dobry projekt, skonsultowany z mieszkańcami.

  • popieram - niezalogowany 2014-10-26 08:27:01

    Też chciałabym zobaczyć gotowy projekt i dowiedzieć się, czy był on konsultowany z mieszkańcami. Niestety z komentarza Pana Radnego i Willi Radogosz wynika tylko, że jakiś projekt jest, ale dopytywani o szczegóły milcza. Dlaczego?

  • Obiektywny - niezalogowany 2014-10-26 12:15:34

    Może milczą bo na gwałtu rety trzeba przygotować projekt. Z moich doświadczeń wynika, że jaki by temat się nie pojawił burmistrz już dawno o tym myślał, żaden pomysł nie jest nowy, on był pierwszy, wymyślił, ma, czeka na realizacje itp. Ale to , że obwodnica przejdzie przed górami szwedzkimi to dla mnie zaskoczenie. Przed laty zdaje się na zebraniach mówiono inaczej.

  • gość 2014-10-28 10:32:37

    Nie tylko dla Pana to zaskoczenie. Wiele osób jest zaskoczonych takim przebiegiem trasy. I jak tu wierzyć w oficjalne przekazany dotyczące obwodnicy, które tak podkreślają "szerokie konsultacje" dotyczące obwodnicy? Gdyby na początku przeprowadzono porządne konsultacje społeczne uniknęlibyśmy wielu protestów związanych z obwodnicą, a jej budowa byłaby by już dawno rozpoczęta. Swoją drogą szkoda, że w materiałach o obwodnicy można przeczytać tylko o tym, że były protesty mieszkańców np Milanówka, a nie ma opisanych ich przyczyn - zamiast napisać, dlaczego mieszkańcy protestowali to zrobiono z nich kozłów ofairnych