10°C pochmurno z przejaśnieniami

"Po oczach go, po oczach..."

Listy czytelników, "Po oczach oczach " - zdjęcie, fotografia

Chciałbym zwrócić uwagę czytelników serwisu TuGrodzisk.pl na, według mnie na narastający, problem używania w sposób nieprawidłowy świateł w samochodach.


 

Sam jestem kierowcą z wieloletnim stażem, dlatego obserwując sytuację na naszych drogach i ulicach, na obecną chwilę problem uważam za poważny.

 

Zaobserwowałem, że większość kierowców w szczególności tych młodszych (aczkolwiek i zdarzają się i starsi panowie), podczas szarówki oraz po zmroku używa oprócz świateł mijania tzw krótkich również świateł przeciwmgielnych w warunkach dobrej widoczności.

 

Niestety biorąc pod uwagę warunki pogodowe, takie używanie świateł jest bardzo dokuczliwe dla innych użytkowników drogi, gdyż promienie świateł przeciwmgielnych odbijają się od mokrej nawierzchni oślepiając jadąc z przeciwka kierowców. Zauważyłem rówmież, że niektorzy właściciele aut, montując światłą do jazdy dziennej,  używają ich rózwnocześnie  ze światałami mijania.

 

Zauważyłem ponadto, że prawidłowo zamontowane światła do jazdy dziennej powinny zgasnąć w momencie zapalenia świateł drogowych, ale w niektórych przypadkach tak nie jest.

 

Prawdziwym rekordzistą okazał się kierowca, którego mijałerm wczoraj, w późnych godzinach wieczornych, około 23.00. Początkowo myślałem, że auto jedzie przez miasto na światłach "długich", więc dałem krótki sygnał o zmianę. Moje zdziwienie było tym więlksze, że jadący naprzeciw mnie kierowca również mrugnął mi światłami. Gdy zbliżyliśmy się już dostatecznie blisko okazało się, że kierowca jedzie na światłach mijania, poniżej ma zamontowane światła do jazdy dziennej, które również się świeciły a na samym dole świeciły się jeszcze dodatkowo światła przeciwmgielne.

 

[reklama]

 

"Po oczach go, po oczach..." komentarze opinie

  • Też kierowca - niezalogowany 2013-11-30 11:33:43

    Niestety niektórzy kierowcy nie posiadają wiedzy które światła do jakiej jazdy i w jakich warunkach służą. W związku z tym jeżdżą bez świateł lub włączają wszystkie. Możemy a nawet musimy jako kierowcy zwracać na to uwagę i upominać tych innych jednakże gdzie jest drogówka ? Apel kierowcy jednakże pochwalam.

  • lew - niezalogowany 2013-12-04 12:29:04

    Również problem dot. źle zamontowanych żarówek, które świecą jak chcą, przez co oślepia to kierującego z naprzeciwka, w szczególności podczas "deszczowego zmierzchu".

Dodajesz jako: Zaloguj się