27°C bezchmurnie

Przydomowe wiatraki pojawią się w polskim krajobrazie

Publicystyka, Przydomowe wiatraki pojawią polskim krajobrazie - zdjęcie, fotografia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje się do wdrożenia programu „Prosument”, który w latach 2014-2020 wspierać ma budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł. Tym razem poza popularnymi solarami oraz pompami ciepła będzie też możliwość budowy małych, przydomowych elektrowni wiatrowych.


 

 Program będzie wdrażany za pośrednictwem samorządów, którym NFOŚiGW na ten cel zaoferuje pożyczki wraz z dotacjami za pośrednictwem wybranego w przetargu banku, który przekazane pieniądze z funduszu będzie również przeznaczał na dotacje i pożyczki. Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym.

 

O pożyczki i dotacje będą mogły starać się osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy. Dofinansowywaniem objęty będzie zakup oraz montaż nowych instalacji i mikroinstalacji produkujących energię z odnawialnych źródeł energii, typu prosumenckiego. Oznacza to, że spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły produkować prąd na własne potrzeby. Inwestycje mają szansę przełamać monopol dotychczasowych dostawców energii i znacząco obniżyć koszty.

 

Budżet przyjętego program „Prosument” wynosi 600 mln zł, umowy kredytowe będą mogły być zawierane do 2018 roku. Część pilotażowa programu zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku.  

 

Zainteresowani będą mogli otrzymać preferencyjne kredyty na 1 proc. rocznie maksymalnie do 15 lat wraz z dotacją, pokrywające do 100 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji. Planowana dotacja wynosić ma  15 lub 30 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w okresie pilotażowym odpowiednio 20 lub 40 proc. Maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych oszacowano w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia od 100 tys. do 450 tys. zł.

 

NFOŚiGW przewiduje, że efektem ekologicznym programu będzie zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii w Polsce o 360 tys. MWh rocznie oraz coroczne ograniczenie emisji CO2 w wysokości 165 tys. ton.

 

[reklama]

 

Przydomowe wiatraki pojawią się w polskim krajobrazie komentarze opinie

  • zacznijmy od podstaw - niezalogowany 2014-03-17 14:43:10

    A drogi kiedy zrobicie? O zmniejszeniu podatków nawet nie wspomnę.

Dodajesz jako: Zaloguj się