27°C bezchmurnie

Rejestr umów tak, ale nie w BIP

Publicystyka, Rejestr umów - zdjęcie, fotografia

Kilka dni temu na stronie BIP Miasta Milanówka pojawił się Publiczny Rejestr Umów, czyli innymi słowy, dostępny w każdej chwili i dla każdego zapis podpisywanych umów. Daje to mieszkańcom możliwość bieżącego monitorowania tego, na co wydawane są ich pieniądze. To, że w Milanówku pojawił się taki rejestr, można w dużej mierze zawdzięczyć mieszkańcom miasta, którzy już od jakiegoś czasu domagali się takiego rozwiązania. A co z Grodziskiem Mazowieckim?


Postanowiliśmy zapytać w Urzędzie Miasta jak wygląda obecnie rejestr umów. Jak odpowiedział nam Rafał Strzeszewski (Kierownik/Z-ca Skarbnika, Referat Ekonomiczno-Finansowy Wydział Finansowy), w związku z dość dużym problemem ciągłej aktualizacji danych, Centralny Rejestr Umów nie jest dostępny na stronie BIP miasta. To jednak nie oznacza, że nie ma do niego dostępu. „Rejestry Umów zawierane przez gminę Grodzisk Mazowiecki są rejestrami publicznymi i dostępne w godzinach pracy Urzędu Miejskiego dla wszystkich zainteresowanych.”

 

Sam Urząd prowadzi rejestr umów na kilku płaszczyznach. W postaci elektronicznej (CRU) oraz rejestr dotyczący wydatków inwestycyjnych w specjalnym systemie księgowym. Od początku tego roku prowadzony jest także zapis umów dla wydatków bieżących oraz w rejestrze zamówień publicznych z podziałem na zamówienia poniżej oraz powyżej kwoty 30 tysięcy euro.[reklama]

Jak widać, do sprawy rejestru umów Urząd podchodzi profesjonalnie, a jego stanowisko odnośnie tej kwestii wynika z woli „nie kreowania nadmiernej biurokracji tam gdzie nie jest ona konieczna” (cyt. jak wyżej).

Bartosz Szczygielski

 

Rejestr umów tak, ale nie w BIP komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się