21°C lekkie zachmurzenie

Rok 2015 minął… problemy pozostały – część druga

Aktualności, minął… problemy pozostały część druga - zdjęcie, fotografia

Lipiec rozpoczął się spokojnie, tylko na placu budowy Szkoły nr 1 trwała niesamowita gorączka. Wszystkie wakacyjne, także świąteczne dni wykorzystane do maximum. Podwykonawca pokazał, że można i jakimś cudem powstałe zapóźnienia nadrobił. Część ludzi wyjechała na urlopy i tylko przeciwnicy linii 400 KV nie dawali o sobie zapomnieć.


[reklama]

Nagle i niespodziewanie do mieszkańców dotarła także wiadomość, że otóż właśnie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Burmistrz Benedykciński złożył dwa warianty przebiegu Obwodnicy Zachodniej Grodziska Mazowieckiego i to w marcu 2015roku. 
Tę sensacyjną wiadomość przywiózł z RDOŚ jeden z mieszkańców Grodziska. Burmistrz, bowiem nie raczył powiadomić o tym fakcie nawet radnych, a delikatnie mówiąc wprowadził nas w błąd zapewniając na czerwcowej sesji, że drugi wariant jest opracowywany i będzie można zapoznać się z nim za 2,3 tygodnie. Niezależnie od tego trwała akcja zbierania podpisów pod „jedynie słusznym” wyznaczonym przez burmistrza i jego urzędników.
Co się stało z korytarzem pod obwodnicę zarezerwowanym 40 lat temu???
Na szczęście w dobie Internetu i telefonów komórkowych informacja o wariancie alternatywnym rozeszła się lotem błyskawicy. Wielu mieszkańców złożyło swoje uwagi. Sprawa jest obecnie w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i nie wiadomo, co dalej. 
Wiadomo natomiast, że nigdzie nie ma zabezpieczonych środków na obwodnicę Grodziska. Wiadomo też, że aby otrzymać pieniądze z Unii konieczne jest porządne opracowanie TRZECH WARIANTÓW. Co dalej????
Już słyszałam głosy, że opozycja miesza i są problemy.
Oczywiście takie rewelacje puszczają ci, co chcą przerzucić własną nieudolność na barki innych, i pewnie wielu w to uwierzy.
Koniec sierpnia następne ognisko zapalne. Tym razem mieszkańcy ul. Okrężnej przeciw projektowanej drodze „ ful – wypas” kosztem ich działek. W tle plotka, że gmina straci 15mln zł. Wersja późniejsza, że dotacja będzie o 3mln mniejsza, jeżeli projekt zostanie zmieniony.
Pieniądze na drogi w woj. Mazowieckim już rozdysponowane, żadna droga w tym rozdaniu nawet za 1 milion z naszej gminy nie występuje, przynajmniej my, jako radni nic o tym nie wiemy.

Początek września i Święto Miasta połączone z otwarciem Przepustu. Tak grodziski Tunel nazwał jeden z komentujących poprzedni artykuł.
Ważnym gościem na tej uroczystości był kandydat na senatora pan Roman Giertych. Był też kandydat miejscowy pan Ireneusz Kozera, ale w grupie protestujących przeciwko 400KV. Inni kandydaci nie dojechali, a może zawrócili dowiadując się o protestach?
Podczas oficjalnego otwarcia Szkoły Nr 1 (26 września) kampania wyborcza ruszyła na całego. Gościliśmy kandydatów do Parlamentu trzech ważnych partii politycznych - PO, PSL i PIS, ale bez wice premiera Janusza Piechocińskiego.
Z pewnością te niepokoje społeczne, które miały miejsce w powiecie grodziskim zniechęcały niektórych ważnych kandydatów do spotkania się z wyborcami, a także bardzo prawdopodobne, że miały duży wpływ na wynik wyborczy.
Po raz pierwszy w gminie Grodzisk Mazowiecki wygrywa PIS. Edyta Żyła. Z 14 miejsca, bez wyraźnego wsparcia miejscowych struktur bije na głowę powiatowych kandydatów.

Tym razem nie ma euforii, tak jak to było rok wcześniej, aureole nieco opadły. Mimo wszystko na październikowej sesji, wprawdzie po wielokrotnie składanych wnioskach i zapytaniach Burmistrz przedstawia plany inwestycyjne na najbliższe lata.
„Przygotowujemy 40 projektów o środki unijne, bardzo ciężko pracujemy. To będą drogi, parki, zieleńce, Mediateka dla Seniorów i Hala Widowiskowo Sportowa. Ta hala jest niezbędna. Z balów chce korzystać ponad 1400 emerytów, a my możemy zapewnić dobrą zabawę tylko dla 700osób, będzie też możliwość organizowania koncertów z prawdziwego zdarzenia” – przekonywał radnych GB.
Faktycznie budowa Hali Sportowej była planowana od wielu lat. Z tego powodu ZGK zmieniło swoje miejsce stacjonowania, a teren został uporządkowany. 
W tym miejscu przypomnę, co na ten temat pisał Piotr Mergner – radny poprzedniej kadencji.
- „Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim, odbytej w dniu 29.01.2014r., został wprowadzony do programu punkt, w którym burmistrz zapoznał radnych z pomysłem wybudowania nowej hali sportowo-widowiskowej. Przedstawił zawile i mgliście wstępny projekt i cele, którym ona ma służyć. Kwota budowy ma wahać się w granicach od 20-tu mln. Do nieznanej większej kwoty, gdyż innowacyjne ogrzewanie i technologia może znacząco zwiększyć koszt. Zdziwienie i wątpliwości budzi fakt, że nie przedstawiono radnym, ani biznesplanu ani żadnych konkretnych wyliczeń, np., ile wynosić będą dopłaty z budżetu gminy do utrzymania tego obiektu, jakiego dofinansowania możemy się spodziewać z UE, lub ile my wszyscy będziemy z naszych podatków dopłacać, tak jak dopłacamy do parków, stawów, Domu Kultury itp. Zażądałem uzupełnienia o te informacje i wyraziłem obawę, iż taka inwestycja pociągnie za sobą dalsze zadłużenie miasta, które my i nasze dzieci będą pokrywać w podatkach, opłatach lokalnych. Oczywiście radni Ziemi Grodziskiej (ugrupowania burmistrza), bez żadnych wątpliwości w sensowność tej inwestycji, przegłosowali pozytywnie pomysł i dali zielone światło na stworzenie projektu hali, który będzie kosztował niebagatelną kwotę 700 tys.zł. Czyżby nie było innych potrzeb w gminie, czy mamy się tak dobrze, iż głównie wydajemy na „igrzyska”?.
Tyle Piotr Mergner”

Plany w trakcie roku zmieniły się. Sam projekt będzie kosztował prawie 1mln 400 tys. zł, czyli 2 razy więcej a przewidywane, czyli wstępne koszty budowy podskoczyły do 36 milionów.
Można przygotować się na dużo więcej, bo u nas jakoś dziwnie się dzieje, że każda inwestycja jest dużo droższa od wyników przetargu. Kosztów utrzymania na tym etapie nikt nie jest w stanie oszacować.
Drugi potężny obiekt z myślą o seniorach to Mediateka. Rada Seniorów, która została powołana uchwałą Rady Miejskiej zastanawia się nad wykorzystaniem tego obiektu, czyli jak na razie dzieli skórę na niedźwiedziu. Biznes - planu dla tej drugiej inwestycji też nie ma, ale zgoda Rady jest. Wszystkie przecież podstawowe potrzeby mieszkańców już zaspokojone, teraz pora na luksusy?

Koniec każdego roku, to bardzo wyczerpujący okres dla władz samorządowych. Kto żyw organizuje Wigilie. Jedna z ostatnich dla pana Burmistrza, już 64 odbyła się w Centrum Kultury na jego zaproszenie. Była to spotkanie dla biznesu, dyrektorów, naczelników, radnych gminnych i powiatowych i innych gości. Byli też przedstawiciele młodzieży, czyli Młodzieżowej Rady.

Sala widowiskowa w niczym nie przypominała nastroju świątecznego. Była za to prezentacja dokonań i planów na przyszłość, życzenia od Starosty i Przewodniczącej Rady, oraz wspaniały występ młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych Nr 2.
W grudniu radni przyjęli Budżet na rok 2016, a co w nim w następnym artykule.
Alicja Pytlińska – radna.

Grodzisk Maz. dn.15 luty 2016 rok.

Artykuł ilustrujemy symbolicznie zdjęciem Szkoły Nr 1 - ogromnym ubiegłorocznym sukcesem grodziskiej społeczności.
Tak, tak - nie burmistrza a wielu osób, których połączył jeden cel - terminowe oddanie JEDYNKI grodziskim dzieciakom.
Wszystkim Państwu i każdemu z osobna, dziękujemy i kłaniamy się nisko, ciesząc się, że także nasza strona miała w tej pracy maleńki udział.

 

Grodzisk bez lukru

Rok 2015 minął… problemy pozostały – część druga komentarze opinie

 • Beata - niezalogowany 2016-02-21 10:17:39

  Problemy byly i będą. Najczęściej zadowoleni bywają ci dopieszczani przez władze. Obwodnica musi powstać i pewno w końcu powstanie ale za opóźnienia, stracony czas i uciążliwości dla mieszkańców nikt tych zadufanych władza nie rozliczy. Przymykamy oczy bo wmawiają , że Grodzisk nadzwyczajny .

 • DROGI - niezalogowany 2016-02-21 14:34:07

  Czego Grodzisk nie ma i mieć nie będzie, to drogi z prawdziwego zdarzenia i nie o takich piszę co łatają ale o takich po których się jeżdzi jak po stole. Dziwne jest to że tak ogromny budżet/160 mln/ a w budżecie nie ma pieniędzy na drogi. Drogi to podstawa funkcjonowania nas wszystkich.Po drogach przemieszczamy się wszyscy. Ostatnie warunki pogodowe pokazały jaka jest jakość NASZYCH DRÓG.Po prostu tragiczna i władze miasta nic nie robią , aby ten problem rozwiązać raz a dobrze. Zjeżdżając z autostrady w kierunku miasta jedziemy po wertepach, tonąc w kałużach,a w tych kałużach nie wiemy co nas czeka.A na skrzyżowaniu przy Malvicie to dopiero horror przeżywają zarówno zmotoryzowani jak i piesi.Kałuże wody i dziury. Jedziemy dalej w kierunku Książenic. I tu zaczyna się kolejny horror. Mijamy tory WKD i nie ma jednego metra , aby nie było dziur, wyrw i kałuż z wodą. Ciężko jest je ominąć i z przykrością muszę stwierdzić że niechcący chlapie się na przechodniów , choć nie celowo. Jedziemy dalej i mijamy Kady. Znów horror. Dziury gonią dziury. Panowie z workiem asfaltu wrzucają w dziurę zalaną wodą , Poklepują łopatą, jeszcze trochę błota z pobocza i gotowe. Tak się naprawia u nas drogi, drodzy państwo, a efekty widać na drogach. Jedziemy z powrotem w kierunku do Milanówka.Mijamy Najpiękniejszy Pawilon mości nam panującego Burmistrza i co widzimy? Dziura na dziurze aż do granic miasta. Zawracamy i jedziemy niedawno wybudowaną ulicą 3 Maja. Tam nie jest lepiej.Tylko pytanie ? Co z rękojmią od wykonawcy ? Kto to egzekwuje ? Tak drodzy mieszkańcy pokrótce o naszych drogach. Nie wspomnę o tych bardziej podrzędnych, bo tam to dopiero masakra.....

 • Swój czy swojak ? - niezalogowany 2016-02-21 14:56:02

  Od wielu lat zastanawiam się jakim "cudem " Benedykciński został Burmistrzem. Osoba praktycznie nie pochodząca z tego terenu i praktycznie nieznana zostaje przez radę wybrana na Burmistrza ? Dodatkowym minusem przecież była praca w PGR. Kto tak zabiegał aby ten człowiek został Burmistrzem ? Z jaką opcją polityczną był związany ? Czy nie było to związane z gruntami PGR Książenice ? Często stosowanym zabiegiem w czasach PRL było przywożenie na funkcje w tzw teczkach. Kandydat był mało znany, nikt nie znał jego korzeni rodzinnych, zawiść środowiska mniejsza - bo obcy. Które środowiska na tym najbardziej zyskały ?

 • Oburzony - niezalogowany 2016-02-21 22:09:38

  Mediateka, hala sportowa i jakieś bale o tym mogą gadać na okrągło. Gdzie ten najlepszy burmistrz był jak nam rysowali linie 400000 voltów? Przyboczny sołtys, przewodniczący rady komu służy i kogo reprezentuje. Ogłuchł na nasze głosy? On tylko na pokaz? Tak prosze pani rok 2015 minął a problemy z linią zostały a my z nimi zdegustowani, że władza milczy. Gdzie media , gdzie bieżące informacje niech to miasto sie dowie prawdy. Nie dla wszystkich te plany burmistrza są takie piękne. Chętnie weźmiemy hale sportową a damy 400kv

 • Cieszmy się - niezalogowany 2016-02-22 10:00:38

  My powinniśmy się cieszyć, że do tej pory nie wybudował w centrum miasta obory na tysiąc krów - w końcu to fachowiec. Czy bydło potrzebuje asfaltowych dróg ? Chruszczow jako pochodzący z hołchozu też obiecywał, że obsieje księżyc kukurydzą. Dzięki obietnicą miał poparcie.

 • Radni - niezalogowany 2016-02-22 14:40:31

  A nasi radni to nasi,czy Burmistrza ? Sama już nie wiem komu mam wierzyć.Wiem jedno, na pewno nie poprę ich w nastepnych wyborach. A cóż to za radni, którzy tylko ręce na tak podnoszą ? A gdzie ich praca w terenie? A gdzie zgłaszają problemy mieszkańców ? Mam swoją radną, która milczy jak grób. Nawet jednego spotkania nie odbyła z mieszkańcami. Wstyd. Wybrali ją w dowód wdzięczności chyba za ........

 • Oj tak - niezalogowany 2016-02-22 14:55:03

  Drogę to on buduje ,ale tam gdzie koledzy od developerki prowadzą biznes. W Bałtyckiej nawet zmienił organizację ruchu, aby było wygodniej wyjeżdżającym z bloków developera... Drogę to on ma z domu do urzędu dobrą ,bo w kostce i asfalcie.Mieszkańcy moga po dziurach i błocie. Ważne że będzie hala, mediateka, parki i inne dla jego pochwały.

 • - niezalogowany 2016-02-23 17:16:14

  Zabrakło w artykule ważnej deklaracji zastępcy burmistrza Piotra Galińskiego z przełomu września i października 2015 roku. Wyrażono chęć przyjęcia "uchodźców" w ilości 10 osób do roku 2016 (włącznie). W ostatnich dniach są publikowane na Facebook pisma z korespondencji pomiędzy UMiG Grodzisk Maz. a Urzędem Wojewódzkim w tej sprawie. "Grodzisk bez lukru" będzie wiedział skąd zaczerpnąć i udostępnić na swojej stronie.

 • Ciekawy - niezalogowany 2016-03-19 21:18:40

  Czy to prawda, że Pani Edyta Żyła będzie rządzić w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Dodajesz jako: Zaloguj się