Aktualności, Trzecia sesja - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5
21/12/2014 14:32

W porządku obrad dwie bardzo ważne uchwały. Zmiany w budżecie 2014 roku i Uchwała budżetowa na rok 2015.


[reklama]

Trudny orzech do zgryzienia, albowiem tu chodzi o finanse publiczne nad których wydatkowaniem mają czuwać radni . Czy będą - czas pokaże.

 W mijającym roku prawie na każdej sesji dokonywane były jakieś korekty budżetu. Konia z rzędem temu kto mógłby się w tym połapać. Może są tacy, dla których są to sprawy proste i nie wymagają szczegółowych wyjaśnień. Ja do takich nie należę a jako radna chciałabym mieć sytuację jasną i czytelną, tak żeby bez wątpliwości wyrazić swoje stanowisko w głosowaniu. Jako jedyna nie poparłam kolejnych zmian w budżecie 2014 roku. Oto moje wyjaśnienie:

 

W budżecie przyjętym na właśnie mijający rok, planowane dochody miały wynosić 154 mln zł. Obecnie planowane – zamykające rok budżetowy wynoszą 158,6 mln zł. Natomiast planowane wydatki przewidywano w kwocie 152,7 mln zł. Nadwyżka 1,3 mln zł miała być przeznaczona na spłatę rat kredytów i pożyczek. Mimo, że nadwyżki żadnej nie ma, to o 3 mln zł został zwiększony kredyt.  Co ciekawe, wydatki bieżące wzrosły aż o 9 mln, zaś wydatki majątkowe tylko o 1 mln zł. Ten wzrost na wydatki bieżące w wielu przypadkach był uzasadniony – wynikał bowiem ze zwiększonych dotacji, czy subwencji, ale nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to bardzo duża kwota i musi być pełna jasność na co poszły te pieniądze.

 

Dużo zapewne kosztowały bogate imprezy serwowane w roku wyborczym. Te imprezy przynosiły wymierne korzyści zarówno Burmistrzowi  jak i całemu ugrupowaniu Ziemia Grodziska i mogły mieć znaczący wpływ na wyniki wyborów. Absurdy jakie królują  w Grodzisku są nie do okiełznania.  Po raz kolejny z remontu Szkoły nr 1  zdejmuje się 700 tys., czyli w sumie zdjęto już 2, 3 mln zł.  Inwestycja, która powinna być priorytetowa, traktowana jest po macoszemu a przecież we wrześniu musi być oddana do użytku.  Nie wyobrażam sobie innej opcji, przecież przed szkolnictwem podstawowym 6 bardzo trudnych lat. W tej sytuacji zdejmowanie kolejnych pieniędzy z remontu szkoły zakrawa na kpinę. Remont szkoły po 3 latach niepewności rozpoczął się 1 lipca – jak łatwo policzyć minęło już 6 miesięcy a roboty się ślimaczą. W tym bardzo dogodnym okresie pogodowym, przy tak poważnej i priorytetowej inwestycji wydajemy tylko 1,180 mln zł . z planowanych 3,5 mln !  Co  najważniejsze, że tych pieniędzy  nie ma - one zostały już wydane w kończącym się roku.

Drogi – planowano wiele, z wykonaniem już znacznie gorzej (i także zdjęte 700 tys. zł).

 

Budownictwo  mieszkaniowe – plan 1,5 mln zł  po przesunięciach zostaje w 2014 r. tylko 550 tys. Ostatnie przesunięcia są podstawą do sprawozdania z wykonania budżetu. Radni zaakceptowali, a więc szafa  gra. Jak się komuś nie podoba, to może sobie pogadać. W trakcie roku budżetowego dokonywane były różne przesunięcia zarówno przez Radę jak i zarządzeniami Burmistrza (te ostatnie z pieczątką bez podpisu).  Wiele się w tym budżecie zmieniło, ale zawsze  zmiany były widoczne tylko w tych działach czy rozdziałach, których dotyczyły.

Nigdy przez cały rok nie pojawiły się przesunięcia w promocji a mimo to w jednym z ostatnich zarządzeń widać, że z planowanej kwoty 1 mln zł  wydatki wzrosły do 1,606 mln. O tych zmianach nikt radnych nie informował. A co nowa Rada na to? Dla większości nie było ważne kto, kiedy i jakich zmian dokonywał  -  głosowanie przebiegło pomyślnie i jest akceptacja.

 

Na ostatniej sesji jeden z radnych na stojąco, prawie z pochyloną głową dziękował panu Burmistrzowi za Świetlicę w Chrzanowie, ale rzecz w tym, że nikt o niej nie słyszał, że ma powstać. Jedyne co słyszeliśmy, to niechęć  Burmistrza  do powstawania takich świetlic bo one generują koszty – tak przynajmniej wyjaśniał Ewie Górskiej na jednej z sesji poprzedniej kadencji. Jak się okazuje, dla odpowiednich wyborów, z publicznych pieniędzy można zrobić wszystko.

 

Następna ważna uchwała to budżet na 2015 rok. W tym przypadku na dokładną analizę nie mieliśmy zbyt dużo czasu. Chociaż… uwagi jakie składaliśmy w latach poprzednich można by powtórzyć, ale z doświadczenia wiadomo, że  nie miałoby  to najmniejszego sensu. Zgodnie  więc zagłosowaliśmy za przygotowanym przez Skarbnika (w porozumieniu z Burmistrzem) projektem budżetu. Proszę bardzo – realizujcie, a ja zgodnie z obietnicą złożoną wyborcom nigdy nie przestanę walczyć  z bezsensownym wydawaniem publicznych pieniędzy.

 

Początek i koniec sesji miał wyraźny aspekt Świąteczny. Występ dzieci z najlepszej szkoły w Grodzisku wprowadził w Świąteczny nastrój. Na zakończenie były życzenia i nawet dzielenie się opłatkiem.

 

Z serdecznym – świątecznym  pozdrowieniem  - radna Alicja Pytlińska.

Trzecia sesja już za nami komentarze opinie

 • Ale jazda. - niezalogowany 2014-12-21 15:54:24

  Radna - nauczycielka głosuje za zdjęciem środków z remontu szkoły, szkoły w której pracuje. Ta pani to Irmina Dziekańska.

 • zapraszam na - niezalogowany 2014-12-21 18:37:55

  www.grodzisknews.pl

 • Z innej beczki - niezalogowany 2014-12-21 21:58:31

  To szczera prawda,absurdy jakie królują w Grodzisku są nie do okiełznania,ponoć w mediach ""zależnych""panuje całkowity zakaz mówienia lub pisania źle o naszym szpitalu,wiem o tym bo mężowi mojej znajomej zginęła na oddziale SOR koszula wraz z wypłatą,próbowała temat nagłośnić w lokalnym radiu,powiedziano jej po cichu że o szpitalu mogą wyłącznie mówić na antenie albo dobrze lub w ogóle.Zupełną porażką jest łapownictwo a szczególnie w rejestracji szpitalnej do lekarzy specjalistów,o zgrozo! nie dasz jaśnie pani rejestratorce w łapę pieniędzy lub dobrego alkoholu to będziesz czekał aż do śmierci,wstyd i hańba ! ludzie zróbcie coś z tym wreszcie.

 • Nauczyciel - niezalogowany 2014-12-21 22:49:19

  Bez mocnych nacisków nic nie będzie. Panie radne ze wszystkich okręgów muszą się wspierać i walczyć o szkołę, jak trzeba to sprowadzić telewizję - to najlepiej działa.

 • Miki - niezalogowany 2014-12-22 10:01:32

  Zgadzam się. Szpital trzeba sprywatyzować , bo co tam się dzieje to patologia

 • pysio - niezalogowany 2014-12-22 16:53:34

  Dzieci i ryby głosu nie mają - wg nauczycieli z ZG. Dzieci mogą radnym pośpiewać pod "batutą" radnego od śpiewu Dziekańskiego. Namaszczeni radni zadbali tylko o kieszeń Naj -fundując pensję prezydent Warszawy. Remonty szkoły nie są po wyborach ważne. Jest jedna szkoła reprezentacyjna w wiosce Książenice, tam będą zapraszani notable. Dzięki temu ceny gruntów wzrosną wraz wybudowanymi budynkami na chandel. Szkoła dla dzieci - czy dla nauczycieli ? W ten sposób już podziękowali rodzicom za głosy w wyborach. Podziękowania należą się radnym które dały przykład jak powinien zachować się prawdziwy harcerz dbający o szkoły.

 • 60+ - niezalogowany 2014-12-22 19:46:29

  nie prywatyzować ale zrobić porządek. Wymagać . Władze do roboty.

 • do kom. 1 - niezalogowany 2014-12-22 20:54:07

  Przecież wiadomo, że interesuje ją tylko stołek i pensja. Rodzice oczekujący na więcej w tej szkole głosujący na Panią Irminę w przyszłości może się zastanowią stając nad urną ?

 • 50+ - niezalogowany 2014-12-23 21:44:28

  Prywatyzacja nie jest złą rzeczą, ale warunkiem jest świetna kadra, która przyciągnie pacjentów, jak dotąd prywatyzacją szpitali najbardziej straszy SLD. Jest to kompletna bzdura. Prywatne szpitale są dużo lepiej zarządzane, bez przerostów biurokratycznych, jest w nich zdecydowanie inny stosunek personelu do pacjenta itp.Szpitale które już zostały sprywatyzowane są w pierwszej dziesiątce najlepszych szpitali w Polsce. Nie ma w nim miejsca dla niekompetentnych lekarzy czy opryskliwy personel. Ma kontrakt z NFZ-tem i pacjenci leczeni są tam w ramach ubezpieczenia.Związki lekarzy boją się prywatyzacji służby zdrowia jak diabeł święconej wody,gdyż do wielu partaczy ,lekarzy nikt by nie poszedł zwłaszcza tych którzy w d...e mają stan zdrowia zwykłych ludzi ,to właśnie szybko rozwiązało by przerost zatrudnienia,oraz świadomość że czy się stoi,czy się leży to się należy pensyjka z budżetówki.Od 1989 transformacja,prywatyzacja dosięgnęła wszystkie grupy zawodowe,ludzie naprawdę dobrze wykształceni, dobrzy fachowcy tracili pracę z dnia na dzień,albo musieli się przekwalifikować,wykonywać ciężką pracę fizyczną będąc po prestiżowych studiach,ja nie widziałem wśród nich żadnego lekarza.

 • Helboy - niezalogowany 2014-12-26 15:41:51

  Chyba faktycznie poproszę znajomego z TV o zrobienie reportażu o tych grodziskich paranojach... .

 • pysio - niezalogowany 2014-12-27 10:36:30

  Włodarze miast zachowują się jak prezesi spółek a nie jak samorządowcy. W samorządach radnymi zostają w większości nauczyciele i lekarze. Osoby te decydują o podziałach ogromnych pieniędzy. Można zrozumieć matematyka, ale nauczyciele od języków, śpiewu, biologji, geografi czy historii, do tego lekarz internista, przecież te osoby zawodowo nie mają nic wspólnego z ekonomią. Przejście z gospodarki społecznej na gospodarkę rynkową wymaga zmiany myślenia i postępowania. Takie rady nie dają żadnych gwarancji oszczędnego gospodarowania ogromnymi budżetami. W ilu miastach w Polsce radni obniżyli podatki ? Czy radni w Grodzisku kiedykolwiek obniżyli podatki ? Czy radni kiedykolwiek przyjęli plan oszczędnościowy ? Może czas przybliżyć sylwetki i dokonania radnych w sferze gospodarki. Jakie doświadczenie posiada Pani radna Śliwińska ? Czy może zasłużyła się jako członek Solidarności walcząc z komunizmem ? Może są mieszkańcy którzy mogą przybliżyć wiedzę dotyczącą tej i innych radnych, mamy prawo znać ich prawdziwe dokonania czy nie ?

 • można - niezalogowany 2014-12-27 19:03:00

  Września zwolniona z podatków, mieszkancy nie płacą podatków

 • Delator - niezalogowany 2015-01-03 20:14:16

  "Następna ważna uchwała to budżet na 2015 rok. W tym przypadku na dokładną analizę nie mieliśmy zbyt dużo czasu" - ale Pani zagłosowała za podjęciem uchwały, prawda? A co stalo na przeszkodzie żeby złożyć wniosek o zmianę porządku obrad polegający na wykreśleniu punktu o głosowaniu nad przyjęciem uchwały budżetowej? Jakby w głosowaniu przepadł Pani wniosek o zmianę porządku obrad, to wtedy Pani wstrzymuje się od głosowania. Apeluję do Pani o wstrzymanie się od głosowania w analogicznych sprawach. === "W trakcie roku budżetowego dokonywane były różne przesunięcia zarówno przez Radę jak i zarządzeniami Burmistrza (te ostatnie z pieczątką bez podpisu)." Czy napisze Pani zawiadomienie do RIO i do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim w tej sprawie? Bez podpisu zarządzenie jest nieważne. Proszę zrobić zdjęcie takiego felernego "dokumentu" przy pomocy aparatu fotograficznego i dołączyć do ww. pism.

 • W załączeniu - niezalogowany 2015-01-03 22:02:13

  link do wspomnianego Zarządzenia: http://www.bip.grodzisk.pl/#Z2...gxMDYyNSk=

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez tugrodzisk.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Biuro Obsługi Turystów TAKT z siedzibą w Grodzisk Mazowiecki 05-825, Żwirki i Wigury 9

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"