5°C mgła

Tydzień Bezpieczeństwa na drogach powiatu grodziskiego

Oświata, Tydzień Bezpieczeństwa drogach powiatu grodziskiego - zdjęcie, fotografia

Akcja „Lizak czy Cytrynka” , spotkania z dziećmi w bibliotece i świetlicy osiedlowej oraz akcja drogowa „Wzorowy pieszy i rowerzysta” to tylko niektóre działania grodziskich policjantów w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Podczas prowadzonych przedsięwzięć policjanci wskazywali użytkownikom dróg główne zagrożenia w ruchu drogowym i przekonywali do przestrzegania wszystkich przepisów i zasad bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby przez brak rozwagi nie dochodziło na naszych drogach do nieszczęśliwych zdarzeń.


 

Mimo tego, że bezpieczeństwo na drogach powiatu grodziskiego z roku na rok poprawia się, grodziscy policjanci regularnie prowadzą działania edukacyjno-kontrolne wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego. Poprzez równego rodzaju przedsięwzięcia profilaktyczne uświadamiamy użytkownikom dróg, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych. Wzmożone działania drogowe prowadzone były w ciągu ostatnich dni w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

 

W poniedziałkowy ranek kierowcy przejeżdżający ul. Kilińskiego w Grodzisku Maz. mogli spotkać grupę uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej Nr 1 pod opieką policjantów i przewodniczącej Stowarzyszenia „Bezpieczne Miasto i Gmina”, którzy wspólnie prowadzili akcję drogową pn. „Lizak czy Cytrynka”. Podczas działań uczestnicy sprawdzali zachowania kierujących na tej drodze. Kierowcy łamiący przepisy musieli wysłuchać krytycznych uwag dzieci, zobowiązać się przed nimi do bezpiecznego zachowania na drodze i za karę zjeść kawałek kwaśnej cytryny. Prawidłowo jadący kierowcy otrzymywali od uczniów brawa, podziękowania za wzorowe zachowanie i słodkiego lizaka na pamiątkę. Niestety, tych pierwszych było znacznie więcej. Kierowcy zapominali głównie o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, niektórzy jechali z nadmierną prędkością lub bez włączonych świateł. Dzieci bardzo trafnie uświadamiały dorosłym jakie zagrożenie takim zachowaniem stwarzają dla siebie i innych użytkowników dróg.

 

We wtorek dwie grupy młodych uczestników ruchu drogowego miały okazję porozmawiać z policjantką na temat bezpieczeństwa na drodze. Podczas spotkania zorganizowanego w bibliotece przy ul. Westfala 3 uczniowie klas I z grodziskiej „2” wysłuchali najpierw wiersza o nieroztropnym Panu Hilarym, a potem dyskutowali o tym, jak prawidłowo zachować się na drodze. Dzieci uczyły się bezpiecznego podróżowania jako pasażer samochodu, ćwiczyły zasady przechodzenia przez jezdnię, a także przypominały sobie jak wezwać pomoc na miejsce np. wypadku. Druga grupa dzieci spotkała się z policjantką w świetlicy osiedlowej w Łąkach. Uczestnicy spotkania rozwiązywali zagadki dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze jako piesi, rowerzyści i pasażerowie pojazdów. Na zakończenie wszyscy oglądali policyjny sprzęt i przymierzali czapki.

 

Dziś odbyła się kolejna akcja drogowa z udziałem grodziskich funkcjonariuszy i młodych użytkowników dróg. Tym razem uczniowie klasy IV ze Społecznej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w działaniach pn. „Wzorowy pieszy i rowerzysta”. Oprócz policjantów grodziskiej drogówki w akcji brał również udział funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, który tego dnia pełnił służbę razem z policjantem na drogach. Uczniowie pod okiem dwóch policjantów sprawdzali czy piesi i rowerzyści przemieszczający się w okolicy grodziskiego parku nie łamią przepisów. Jak się szybko okazało dzieci musiały uczyć wielu dorosłych jak być bezpiecznym na drodze. Duża grupa rowerzystów nie pamiętała o obowiązku przeprowadzania roweru przez przejście dla pieszych. Takie osoby musiały wysłuchać pouczenia policjanta i dzieci oraz zobowiązać się przed nimi do poprawy swojego zachowania. Rowerzystom i pieszym, którzy wzorowo zachowywali się na drodze dzieci wręczały odblaskowe zawieszki, przekazane Policji na ten cel przez firmę Skanska. Na zakończenie dzisiejszej akcji policjanci przekazali uczestnikom opracowane zasady bezpieczeństwa dla pieszych wraz z życzeniami samych bezpiecznych dni, a także wręczyli kamizelki odblaskowe i zachęcili do używania ich na drogach. Dzieci zapoznały się też z policyjnym wyposażeniem do służby na drodze.

 

Tydzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym trwa jeszcze do 12 maja. W tym czasie zarówno policjanci grodziskiej drogówki, jak i innych służb, będą szczególnie zwracać uwagę na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Działań w tym zakresie nie można prowadzić jednak tylko w wybranych terminach w roku. Grodziscy policjanci dbają o bezpieczeństwo drogowe każdego dnia, pełniąc służbę w miejscach najbardziej zagrożonych wypadkami i uświadamiając użytkownikom dróg, że każdy błąd na drodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.
 

kz

 

[reklama]

 

Tydzień Bezpieczeństwa na drogach powiatu grodziskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się