9°C bezchmurnie

Uchodźcy w Podkowie Leśnej - ciąg dalszy

Samorząd, Uchodźcy Podkowie Leśnej ciąg dalszy - zdjęcie, fotografia

Dzisiaj - 23 stycznia w u naszego bliskiego sąsiada - Podkowie Leśnej, przemaszerowała pokojowa manifestacja narodowców sprzeciwiających się przyjmowaniu przez Polskę uchodźców, którzy zostaną rozlokowani w granicach Podkowy Leśnej. Przypominamy Państwu, że burmistrz Grodziska Mazowieckiego, jako jeden z 64 włodarzy gmin spośród 2500 w kraju, zadeklarował, bez wcześniejszych konsultacji z Radą Miejską, chęć przyjęcia imigrantów.

Post o tym "popełniliśmy" 1 grudnia ubiegłego roku i przypominamy go poniżej.
Niestety, Pan burmistrz nie uznał za stosowne upublicznić pisma skierowanego w tej sprawie do Wojewody Mazowieckiego ani pisma, którym wycofywałby się ze złożonej deklaracji.

Co prawda, na ostatnim posiedzeniu Komisji Rozwoju i Budżetu wspomniał o piśmie Wojewody zawierającym prośbę o rozważenie możliwości przyjęcia rodziny z Ukrainy i swojej nadziei, że jeśli Grodzisk przyjmie uchodźców zza wschodniej granicy, to łatwiej przyjdzie mu się "wyłgać" z przyjęcia syryjskich imigrantów, ale?.. To wygląda jedynie na pobożne życzenia" naszego włodarza.
O żadnej oficjalnej korespondencji tej kwestii Pan Benedykciński, bowiem nie wspomniał.

A jak to u nas było - przypominamy:

SPRAWA UCHODŹCÓW - czyli o jawności działań Burmistrza.
Zapewne większość mieszkańców Grodziska śledzi informacje o problemach związanych z masowym napływem do Europy uchodźców z Syrii i dyskusje toczące się na ten temat w mediach. 
Jak do tej pory w naszym mieście było jak w „Weselu” Wyspiańskiego: „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna?. Wrzawa związana z tym tematem nas - Grodziszczan omijała. 
Aż do ostatniej środy.
W nadawanej tego dnia, krótko po 5 rano audycji I programu Polskiego Radia, padła w informacji na ten temat nazwa NASZEGO miasta, a potem kilku kolejnych. 
Podano mianowicie, że z 2500 gmin w kraju chęć przyjęcia uchodźców zadeklarowały 64 gminy, w tym z 365 na Mazowszu - 6 gmin m.in. Pruszków, Płońsk, Ciechanów i właśnie Grodzisk Mazowiecki.
Wywołało to nasze zdziwienie, ponieważ na żadnej z poprzednich sesji Rady Miejskiej ani na stronie Urzędu Miasta, ani w lokalnych mediach, ten temat nie był poruszany. 
Nie ukrywamy, nie tylko my usłyszeliśmy tę wiadomość. Nasz telefon rozdzwonił się a i na e-maila grodziskbezlukru@gmail.com zaniepokojeni fejsbukowicze podsyłali zasłyszaną informację z pytaniem czy coś na ten temat wiemy.
Owszem, z kilku internetowych publikacji wiedzieliśmy o wrześniowym piśmie Wojewody Mazowieckiego, który wystosował do samorządów zapytanie o możliwości przyjęcia przez gminy uchodźców, ale … nic poza tym.
http://wpolityce.pl/…/266485-gmina-w-sprawie-przyjmowania-u…
http://iotwock.info/…/prosba-mazowieckiego-urzedu-woj…/26735
Tego samego dnia - 25 listopada 2015r., odbywała się sesja grodziskiej Rady Miejskiej, a więc była okazja zweryfikować informację.
Pytanie Burmistrzowi zadała, specjalnie przez nas poproszona, zaniepokojona także do niej docierającymi wiadomościami, radna Alicja Pytlińska .
I co usłyszeliśmy od naszego włodarza?
„W tej chwili jest taka sytuacja, że my nie zamierzamy przyjmować. Nie ma takiej potrzeby. Poza tym, jakbyśmy zamierzali to byśmy się z Państwem spotkali .. To nie może odbywać się tak na podstawie decyzji czy to Burmistrza czy Przewodniczącej Rady…
Było kiedyś zapytanie poprzedniego rządu z udziałem Pana wojewody jak się zaczęła ta cała fala, to my stwierdziliśmy... Takie stwierdzenie padło, że ja i szef komisji … DALIŚMY TAKĄ INFORMACJĘ, że jeżeli taka potrzeba będzie, to jedną rodzinę pod warunkiem, że będą tam dzieci ewentualnie możemy rozważyć przyjęcie, ale po zaakceptowaniu przez Radę.
Po wydarzeniach w Paryżu, kiedy było pytanie do nas, stwierdziliśmy, że na razie nie mamy takich warunków.
Zresztą my nie mamy warunków, bo my nie mamy żadnego obiektu, który by mógł być obiektem pasującym do zaadaptowania, prawda, … jeżeli cokolwiek możemy mieć, to jakieś mieszkanie… To jest bardzo trudno, bo mamy przecież mnóstwo ludzi oczekujących za mieszkaniami.
Poza tym gmina przyjęła dwie rodziny z Kazachstanu…, czyli jedną z Uzbekistanu, jedną z Kazachstanu. Również myślę, ze to jest główna potrzeba, jeśli mamy pomóc to powinniśmy w tym kierunku działać. Tak, że nie przewidujemy. (…)
Ale obowiązek patriotyczny spełniliśmy.”
Cokolwiek byśmy na ten temat nie sądzili, uważamy, że mieszkańcy grodziskiej gminy POWINNI WIEDZIEĆ jak na naszym podwórku mają się sprawy lokowania uchodźców.
Uważamy za niedopuszczalne, że Burmistrz w tak ważnej sprawie udziela odpowiedzi bez konsultacji z Radą Miejską… i tak prawdę mówiąc wyjaśnienia Naszego Włodarza nie są satysfakcjonujące.
Bla, bla, bla na sesji Rady Miejskiej dopiero PO ZADANIU PYTANIA przez Radną Alicję Pytlińska - to za mało!·Oczekujemy opublikowania na stronie Urzędu Miasta skanuj pisma skierowanego do Wojewody Mazowieckiego wraz z pismem informującym, że deklaracja jest już nieaktualna.
Zmiana rządu i dymisja wojewody są nieistotne, ważne jest oficjalne stanowisko naszych Włodarzy, którzy wypowiadają się w imieniu nas wszystkich.
Informacja w PUBLICZNYM radiu padła. W ostatnią środę.
I pojawia się pytanie czy radiowa Jedynka kłamie czy to Pan, Panie Burmistrzu przekazuje informacje mijające się z prawdą?
Swoja drogą - dlaczego Karczew mógł podać oficjalne stanowisko samorządu a u nas ważne dla mieszkańców sprawy są tajne przez poufne?

Grodzisk bez lukru

Polub nas :) 

https://web.facebook.com/Grodzisk-bez-lukru-654799794599893/?fref=nf

Uchodźcy w Podkowie Leśnej - ciąg dalszy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się