Informacje o Grodzisku, Grodzisku będzie Centrum Innowacji - zdjęcie, fotografia
23/03/2012 12:18

Co zrobić z kilkoma hektarami ziemi położonymi niedaleko niedziałającej jeszcze autostrady A2? Wybudować centrum handlowe, a może kompleks hotelowy, by kibice przyjeżdżający na Euro 2012 mieli gdzie spać? Gmina Grodzisk Mazowiecki postawiła na coś zupełnie innego. Tuż za Natolinem, blisko planowanej obwodnicy zachodniej miasta, powstanie Interdyscyplinarne Centrum Innowacji.


 

Agencja Rozwoju Mazowsza wraz z władzami Grodziska Mazowieckiego, na powierzchni ponad 4 hektarów, wybuduje nowoczesny budynek, w którym będą się mieściły m.in. sale konferencyjne, ośrodki badawcze oraz laboratoria. ICI ma pełnić rolę centrum, gdzie głównym zadaniem będzie szukanie rozwiązań technicznych dla różnych gałęzi przemysłu.

Z zarządzenia Burmistrza Grodziska Mazowieckiego z 2009 roku, możemy dowiedzieć się jakie korzyści ICI przyniesie mieszkańcom. Oprócz badań nad rozwojem technicznym, duży nacisk zostanie położony na rozwój przedsiębiorstw, poprzez uruchomienie programu inkubacji, który miałby pomóc we wprowadzaniu projektów na rynek. Zostanie również opracowany program szkoleń oraz seminariów, a także uruchomione doradztwo patentowo-licencyjne. Sama gmina również wiele zyska dzięki działalności ICI. Pomoc w przygotowywaniu inwestycji, planowaniu oraz zbieraniu informacji będzie jednym z podstawowych zadań centrum. Podobnie jak dbanie o wizerunek medialny, czyli prace nad stroną internetową miasta, archiwizacją zapisów medialnych o Grodzisku, kalendarzem imprez lokalnych oraz przygotowywaniem materiałów informacyjnych i reklamowych gminy. W samym ICI będzie można skorzystać bezpłatnie z Internetu oraz kupić książki i materiały promocyjne.

Na szczęście nie zapomniano o osobach niepełnosprawnych. Planowane jest wdrożenie „Gminnego programu polityki na rzecz osób niepełnosprawnych”, czyli działań mających na celu m.in. likwidację barier utrudniających poruszanie się. Trzeba mieć tylko nadzieję, że dojazd do ICI oraz samo Centrum zostanie zaprojektowane tak, by nie stwarzało problemów dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

[reklama]Mimo ogromnych kosztów jakie pochłonie inwestycja (około 30 milionów złotych), trudno doszukać się ciekawych informacji na jej temat. Podstrona informacyjna umieszczona na portalu grodzisk.pl zawiera same ogólniki, oraz kilka linków. Jeszcze gorzej ma się profil ICI na Facebook'u, który wygląda jak nieużywany i założony tylko po to „bo wypada”.

Tymczasem po Polsce rozsiane są Centra Innowacji, które prężnie działają na rzecz małych przedsiębiorstw. Jednym z nich jest Warszawski NOT, na którego stronie internetowej możemy znaleźć spis setek projektów jakie są lub były realizowane. Jest więc szansa, że ICI które ma powstać w okolicach Grodziska Mazowieckiego, okaże się strzałem w dziesiątkę, a lokalni (i nie tylko) przedsiębiorcy zyskają pomoc, o jakiej jeszcze kilka lat temu, nikomu się nie śniło.

 

Bartosz Szczygielski

 

 

Grodzisk Mazowiecki

 

W Grodzisku będzie Centrum Innowacji komentarze opinie

  • pozytywnie zdziwiona - niezalogowany 2012-03-23 12:20:19

    No, choć jeden dobry i pożyteczny pomysł naszej władzy.

  • Einstein - niezalogowany 2012-03-23 13:30:45

    No super. Najpierw Disneyland, teraz centrum NASA. Więcej igrzysk. Może mieszkańcy zapomną o błocie i braku kanalizacji?

  • K&P - niezalogowany 2012-03-23 14:58:19

    a NAJ nie ma zamiaru podciągnięcia metra do Grodziska ? a może baza rakiet między- kontynentalnych w Łąkach ? lub do karty dużej rodziny 3+ wpiszemy kolonie na Księżycu na koszt gminy ? , zawsze będzie się czym móc chwalić :) Chętnie pomożemy , sąsiedzi też, przecież jedna osoba sama tego nie da rady udźwignąć :)

  • pysio - niezalogowany 2012-03-23 15:50:04

    Do K&P. Pierwsza kolej żelazna kończyła się w Grodzisku. Z powodu braku w naszym mieście fachowców od kopania tuneli nic z tego nie będzie. Jedyne co możemy to KOSTKOWAĆ. Halo, halo, dzyń, dzyń.

  • ciekawy - niezalogowany 2012-03-23 17:59:10

    A kto i za co sfinansuje ten projekt? Mam nadzieję , ze nie mieszkańcy. Mam dość finansowania pomysłów naszego Burmistrza. Nie mam nic przeciwko tej inwestycji, ale nie z naszych podatków. Są ważniejsze inwestycje do zrealizowania, o których pisze i mówi to wiele osób.

  • Do 1 - niezalogowany 2012-03-23 18:56:13

    Czym Pani jest pozytywnie zdziwiona, skoro mało wiadomo na ten temat oprócz rysunku? Nie widać też trasy A2 ani dojazdu. Tytuł inwestycji to za mało, nie mówi nam nic. A były konsultacje? Oczywiście nie. Prosimy zatem kogoś z Szacownych Radnych o objaśnienie szczegółów. Kto był inicjatorem i kto jest inwestorem, kto architektem, przede wszystkim cel tego budynku. Co wiecie na ten temat. Inkubatory przedsiębiorczości były niewypałem, a stawianie jakiegoś centrum dla promocji Grodziska wygląda na jakiś kaprys pański. Malo tej promocji było? Szlag trafia, gdy za program dla niepełnosprawnych uważa się tylko modne "znoszenie barier architektonicznych". Uczepili się tego jednego. Jest coś gorszego - brakuje całościowej polityki dla niepełnosprawnych, którzy nie mają pracy, leczenia i perspektyw życiowych! Odnoszę wrażenie, że niepełnosprawni będą listkiem figowym, aby przykryć biznes. Ach, jacy oni dobrzy! jacy nowocześni! co za Europa. Na niepełnosprawnych (np. tzw.szkolenia) ZARABIA SIĘ. Oni nie są beneficjentami. Panie Bartoszu, prosimy o więcej informacji, bo mamy do czynienia z ogólnikami. Ten sam apel do Radnych.

  • Magda - niezalogowany 2012-03-23 22:40:24

    Inny portal podaje: 1. ICI w Grodzisku Maz. ma rozpocząć działalność pod koniec 2014r. 2. Koszt budowy szacowany na 31,5 mln zł. Na 85% tej kwoty gmina chciałaby pozyskać dofinansowanie( ok. 26,8 mln zł.) z UE. Inwestycja jest realizowana we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza. Co jest grane? - jest realizowana, rozpocznie działalność, gmina zamierza pozyskać.. Masło maślane, a jeśli nie pozyska, to co gmina wywali 16 mln zł. Jeśli nawet pozyska, to trzeba będzie do tej inwestycji dołożyć kilka lub kilkanaście mln zł. Podaję 16mln , bo następne 16mln wywali Agencja. Ja po prostu tego wariactwa nie rozumiem.

  • 4.kwiecień 2011r - niezalogowany 2012-03-24 01:29:52

    Centrum Innowacji. Na budowę obiektu pozyskaliśmy 17 mln zł. Dodatkowo także zostanie uzbrojony teren w potrzebne media, tu dofinansowanie wyniesie ponad 9mln 700 tys. Te informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Gminy Grodzisk Maz. Co jest grane - która informacja jest prawdziwa? Czasami mam wrażenie, że ktoś nas uważa za kupę debili, którzy czytać ze zrozumieniem nie potrafią. Kłamstwo kłamstwem pogania.......................

  • rp - niezalogowany 2012-03-24 10:21:39

    W sprawie konsultacji. Wszystkie konsultacje są robione z jedyną powołaną i wspomaganą finansowo organizacją pozarządową, jaką jest Związek Emerytów i Rencistów. Przewodzący tej organizacji, posiadają ogromne doświadczenie jako członkowie byłej PZPR. Władza jest wspierana i sama wspiera, jedyną i słuszną siłę do konsultacji. Jeszcze nie dawno mówili cyt Kto podniesie rękę na władzę ludową to władza mu tą rękę odrąbie- amen. Nie narzekać ! NAJ powiedział, że ON chce mieć ładny PRZEMYSL na tym terenie. Prawda, że piekny PRZEMYSŁ.

  • ciekawy - niezalogowany 2012-03-24 11:09:23

    Mam rozumieć że to kolejny pomysł naszego Naj na promocję miasta? Gratuluję pomysłu. Tej promocji juz i tak za dużo. Po co promuje się miasto, ściąga nowych mieszkańców obiecując im gruszki na wierzbie,jak to jest super w gminie grodzisk ,skoro tak nie jest. Najważniejsze aby kupili działkę,dom czy mieszkanie.Gmina nie nadąża za realizacją obietnic i obowiązków w stosunku do mieszkańców. Póżniej wszyscy narzekają ze nie ma dróg ,wody,kanalizacji,oświetlenia itp. A do kogo należy wykonanie tych inwestycji? Do gminy drodzy radni ,do gminy.I proszę mi nie wmawiać , że ludzie są temu winni bo budują się tam gdzie były kiedyś pola.W Grodzisku też były pola/ królewska i przyległe,3 maja i inne,ale co z tego .A gdzie mają się budować. Centrum jak i całe miasto jest zapchane i normalną rzeczą jest budowanie się poza miastem i taka polityka gminy powinna być.To samo z Handlem.Dlaczego nie buduje się na obrzeżach miasta marketów a tylko w ścisłym centrum.Czemu to ma służyć. Dojechać ciężko,zaparkować ciężko i uciążliwość dla mieszkańców.Czy nie lepiej byłoby wybudować coś takiego na trasie wylotowej? Podobnież ma powstać NOWE CENTRUM HANDLOWE KOŁO CENTRUM KULTURY. Może ktoś z Radnych wypowie się co do tego tematu. Brawo za pomysł. Droga przelotowa przez Grodzisk zakorkowana a tu jeszcze pawilon Handlowy w ścisłym Centrum.Rewelacja.Niedługo przyjdzie nam na pieszo chodzić , bo będzie szybciej a i parkować nie będzie trzeba.

  • pysio - niezalogowany 2012-03-24 12:36:32

    Interes stulecia - zjeść ciastko i mieć ciastko. Wiadomo, że budowanie autostrady wiąże się z zapotrzebowaniem na ziemię - piach. Wystarczyło by kopać i sprzedawać ziemie pod budowę autostrady, Po wykopaniu ziemi można utworzyć zalew. Czy nie jest to złoty interes ? Halo, halo, dzyń, dzyń

  • do 7 i 8 - niezalogowany 2012-03-24 14:26:10

    Na stronie www.grodzisk.pl pod dat:ą 4.04.2011: "Pozyskaliśmy w sumie blisko 27 mln zł na projekt wart ponad 30 mln zł. Dzięki temu w Grodzisku Mazowieckim, nieopodal autostrady A2, powstanie budynek Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji. Na budowę obiektu pozyskaliśmy 17 mln zł ( koszt inwestycji to 20 mln zł). Dodatkowo także zostanie uzbrojony teren w potrzebne media . Tu koszt inwestycji to ponad 11, 5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 9 mln 700 tys. " Na innym portalu, pod datą: 23 marca 2012 "Koszt budowy placówki jest szacowany na 31,5 mln zł. Na 85 proc. tej kwoty gmina chciałaby pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej." To jak to jest??? Macie rację 7 i 8!!!!! Najpierw w 2011 roku w kwietniu informuje się społeczeństwo, że POZYSKANO, a rok później, że CHCĄ POZYSKAĆ. Co jest grane? Pozyskali i jeszcze im mało, czy pozyskali tylko zapomnieli, że pozyskali, a może chodzi o inne ICI???? A może jeszcze co innego? Stawiam na totalny prima a prilis!!! Ale to u nas już normalka (prima a prilis trwa nieustająco)

  • Szanowny Internauto - niezalogowany 2012-03-24 15:13:05

    To nie żaden prima aprylis. Niektóre władze chorują na taką chorobę , która nazywa się Pomroczność Jasna. Tak jak dzieci chorują na odrę czy ospę. Tylko dzieci szybko zdrowieją, a władzy czasem to zostaje. Niestety, często Pomroczność Jasna jest zaraźliwa. Przenosi się z władzy na urzędników a potem na niektórych wyborców. Cóż, z jednych chorób się wyrasta, a z innych nie. Lekarstwo jest jedno. Odizolować wyborców na jakiś czas, choroba im przejdzie, zaczną zdrowieć, Pomroczność Jasna się ulotni, a oni z Jasnością Jasną pójdą znowu do urn. A ten, kto wymyśli lekarstwo na Pomroczność, ma Nobla w kieszeni! Pozdrawiam chorujących!

  • Praktyczny - niezalogowany 2012-03-24 15:21:19

    Moim zdaniem ICI to bardzo dobry pomysł, ale musi być robiony z głową, w okolicy gdzie będą naprawdę mieszkali Innowacyjni inżynierowie (miejscowi!!!) i będą zakłady i firmy, które tej innowacyjności potrzebują. Jakoś nie widzę np. w Łąkach, Natolinie czy W Odrano Woli firm na to czekających. Chyba, że ktoś wymyśli odchudzające chipsy lub frytki lub TIRY na wodę. To nie Szwajcaria, która wywaliła ze swego kraju ciężki przemysł i postawiła na laboratoria i przemysł nastawiony na najwyższy poziom wynalazczości. To nie Szwajcaria, która nie pozwala TIRom jeździć po swoich pięknych terenach. Produkcja zegarków nie zadymia Alp! Frytki, nawet te odchudzające, wprost przeciwnie. A firmy wymienione wyżej mają swoich inżynierów, swoich managerów i swoich pracowników (w większości nie z Grodziska z tego co słyszałem). Więc poproszę o solidne argumenty za postawieniem u nas ICI, ale bez ściemy i jak to pięknie napisał jeden z Internautów poniżej, bez Pomroczności Jasnej! Tej już mamy dość!

  • Do Praktycznego - niezalogowany 2012-03-24 17:22:16

    Jeżeli poczytasz o parku rozrywki Adventure World Warsaw to dowiesz się, że w projektach jest centrum konferencyjno - biznesowe, czyli coś na wzór ICI. Natolin i Kłudno Stare to bliskie miejscowości. Burmistrz który ze wszech sił zaangażował się w odrolnienie gruntów będzie budował konkurencyjne centrum. Jeżeli połączyć informacje to nic się kupy nie trzyma. Z tym parkiem rozrywki to chyba jakaś podpucha.

  • NOT - niezalogowany 2012-03-24 19:08:10

    Co do NOT-u, szanowny Autorze artykułu, jest to stara szacowna instytucja, której nie można porównywać do ponowoczesnych "centrów innowacji", sztucznych tworów. Jakie to mają być innowacje do diaska, więcej komputerów lub software"u? jakiej pomocy potrzeba przedsiębiorcom oprócz mniejszego ZUSu? Pomocy potrzebują bezrobotni, a nie jakiś biznesman, tworzący sztuczny niepotrzebny byt i zatrudniający swoich.

  • Liberalny - niezalogowany 2012-03-25 10:15:23

    Jestem ciekaw czy po wybudowaniu tego centrum tak samo łatwo będą pozyskiwane pieniądze na te inowacyjne projekty i jakie konkretnie to mogą być projekty? Ile będzie kosztowało utrzymanie takiego centrum. O ile Miasto podniesie podatki ,żeby utrzymać to centrum? Jaki zysk będą mieli mieszkańcy z płacenia na ten sztuczny twór.Projekty badawcze kosztują kupę kasy i skupiają wielu naukowców i inżynierów z danej dziedziny i jeżeli takie centrum ma zajmować jakimiś lichymi projektami to ja jestem przeciw.

  • pepeII - niezalogowany 2012-03-25 13:53:29

    Przypominam codzienną piosenkę: http://www.youtube.com/watch?v...re=related

  • ciekawy - niezalogowany 2012-03-27 09:09:56

    do 18. Super Super Super!!!!!!!

  • rolnik - niezalogowany 2012-03-27 23:24:00

    "Co zrobić z kilkoma hektarami ziemi położonymi niedaleko niedziałającej jeszcze autostrady A2?" pyta Autor. A cóż to, czy wszystko trzeba "zagospodarować"? A może zostawić inwencji następnych pokoleń? Popatrzmy na to z perspektywy 100 lat zaledwie. Co one dostaną od nas - zdezelowane parki rozrywki, nieczynne "zakłady" przestarzalej niezdrowej żywności, sieć asfaltów i domy wątpliwej urody (ni to dworki ni to klocki), które będą trwać wiecznie i paskudzić krajobraz? Wiadomo, że gruntów nie przybędzie, bo planeta się nie rozszerzy. Co zostanie dla wnuków?

  • a może.... - niezalogowany 2012-03-29 00:06:50

    by tak podłączyć wodę do budynków socjalnych w Grodzisku za te pieniądze? MOże kibelki zamontować w tych slamsach? Może by najpierw doprowadzić do normalnego stanu większość ulic w tej gminie, a potem dopiero wywalać kasę na jakieć innowacje? Dla mnie największą "innowacją" jest przyznanie tej gminie tyt. Najlepszej Gminy w Polsce. Kuriozum na skalę światową po prostu! Ta gazeta niech najpierw wpadnie do nas i zobaczy co się tu dzieje, a potem bawi się w rankingi! Najlepsza Gmina, śmiech jakiś.....

Dodajesz jako: |