14°C bezchmurnie

W hołdzie Powstańcom Styczniowym.

W ubiegłą sobotę, 7 maja, dla upamiętnienia 153. rocznicy walk powstańczych w Puszczy Kampinoskiej, już po raz kolejny odbył się Rajd Powstania Styczniowego.


[reklama]

14 kwietnia 1863 r., w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, w Kampinosie, pod Budą Zaborowską oraz Górkami i Starą Dąbrową doszło do krwawych starć Powstańców z okupantem rosyjskim.

 

Przypomnijmy, odwołując się do dzieła Stanisława Zielinskiego o Powstaniu Styczniowym, jak wyglądały tamte dni : „(...) W tej zaciętej i krwawej walce, w której każdy powstaniec przez kilku moskali osaczony, pojedynczo potykać się musiał, padł najpierw sam dowódca, położywszy przedtem wystrzałem z pistoletu oficera od huzarów. Moskale stracili 3 oficerów w tem korneta Remera i mieli około 50 zabitych i rannych. Po stronie polskiej zostało na placu 72 poległych i 9 rannych. Z pomiędzy tych 72 tylko 30 poległo, a inni byli ranni, lecz gdy w kilka godzin po ustaniu wszelkich strzałów, nadesłano 8 furmanek dla zabrania rannych i dania im pomocy i gdy te furmanki z rannymi już odjeżdżać miały, wówczas kozactwo, które dla obdarcia poległych przybyło, włościan furmanów pałaszami i batami, rannych z wozów wyrzuciło, naprzód ich obdarto a potem wymordowano, w nieludzki sposób pastwiąc się nad nieszczęśliwymi. Każde z tych ciał, zarówno w boju poległych, jak później zamordowanych, miało po kilkanaście ran od wszelkiej broni. Jedna z furmanek z 9 rannymi ocalała. Konie od furmanek kozactwo jako łup zabrało.”

 

Rajd był hołdem złożonym Powstańcom za ich walkę o Niepodległość Polski oraz ofiarom rosyjskich egzekucji na Powstańcach. Po mszy św., która odbyła się w miejscu gdzie aż do 1994 r. stała sosna, zwana Sosną Powstańców 1863 r., a na której Kozacy wieszali pojmanych Powstańców, mieszkańcy, przybyłe delegacje władz lokalnych i przedstawiciele rządu w osobie m.in. ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego złożyli kwiaty i wiązanki pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia. Na uroczystości przybyli mieszkańcy okolicznych wiosek ale także z Błonia, Milanówka, Podkowy Leśnej i Grodziska Maz.

 

Już po uroczystościach uczestnicy udali się wspólny posiłek. Po żołnierską grochówkę  ustawiła się długa kolejka. Piękna pogoda, szum drzew Puszczy Kampinoskiej długi czas sprzyjały jeszcze wspólnym rozmowom i śpiewom żołnierskich piosenek.

 

Redakcja TuGrodzisk.pl

                                                                       

W hołdzie Powstańcom Styczniowym. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się