-1°C Pochmurno z przejaśnieniami

Zapłacimy kolejny "haracz". Największy rodziny wielodzietne

Zapłacimy kolejny "haracz". Największy rodziny wielodzietne Grodzisk Mazowiecki | tuGrodzisk.pl
  • Piotr Mergner podczas manifestacji
    Piotr Mergner podczas ...
  • Fotka nr 1 z 2

Przed posiedzeniem Komisji Gospodarki Gminnej 15 listopada, odbyło się szkolenie skierowane do radnych naszego miasta oraz została omówiona uchwała, w której podano orientacyjne ceny za wywóz nieczystości stałych. Niestety, jasno z niej wynika, iż zapłacimy za nie średnio o ponad 100% więcej niż dotychczas - pisze radny Piotr Mergner. Nowe zasady gospodarki odpadami wejdą w życie od lipca przyszłego roku.


 

Na sesji w dniu 28.11.2012 r. radni będą zmuszeni podjąć uchwałę dotyczącą ustawy śmieciowej. W dniu dzisiejszym tj.15.11.2012r, tuż przed Komisją Gospodarki Gminnej, odbyło się szkolenie skierowane do radnych naszego miasta oraz została omówiona uchwała, w której podano orientacyjne ceny za wywóz nieczystości stałych. Niestety, jasno z niej wynika, iż zapłacimy za nie średnio o ponad 100% więcej niż dotychczas, a nawet więcej. Opłata będzie wynosiła 17, 75 zł. Miesięcznie od jednego mieszkańca zameldowanego w danym mieszkaniu lub domu ( dotyczy śmieci niesegregowanych). Za odpady segregowane będziemy płacić za jedną osobę 12 zł. miesięcznie. Za worki i pojemniki również będziemy płacić. Podwyżka najbardziej uderzy w budżety domowe rodzin wielodzietnych lub domostw średniozamożnych z tzw rodzin 3+. W załączeniu przesyłam skan proponowanej Uchwały – tak aby Państwo sami mogli ją ocenić.

 

Moim zdaniem ustawa śmieciowa jest typowo monopolistyczna, likwiduje konkurencję a co za tym drastyczny wzrost opłat. Po roku, najwyżej dwóch latach będziemy płacić "jak za zboże", bo urząd ma prawo podnieść ten podatek. Obywatele zostają pozbawieni wolności wyboru firmy usuwającej śmieci na danym terenie, a to jest naruszenie podstawowych praw obywatelskich.

 

Podczas omawiania uchwały, zadziwił mnie fakt, iż opłatę naliczono na podstawie niejasnych prognoz, z włączeniem i uśrednieniem za wywozem liści, materiałów budowlanych, mebli oraz recyklingowych: baterii, butelek, agd, metali. Czyli nieważne, czy mieszkańc, jak do tej pory np. segregowane puszki, metal, makulaturę, sprzedawali na skupie, obecnie zapłacą za wszystko, z automatu, w uśrednionej cenie. Nieważne czy mają ich więcej, czy nie mają w ogóle. Nasz wspaniały rząd z polecenia EU, zafundował nam jednym słowem, następny podatek “haracz”, który spowoduje zubożenie społeczeństwa. Mało tego, w ustawie napisano, że gminy będą ściągać opłatę śmieciową tak jak każdy inny podatek. W praktyce co to oznacza? - dłużnicy śmieciowi staną się zwykłymi przestępcami, jeśli kogoś nie będzie stać zapłacić to komornik będzie ściągał podatek. Z czym to się wiąże, doskonale wiemy.

 

Również dla miasta będzie to prawdopodobnie katastrofa - unieruchomimy gminne śmieciarki i zlecimy wywóz śmieci niewiadomej prywatnej firmie, która stanie do przetargu. Z naszych rodzimych firm może wylądować na bruku wiele osób. Potężne koncerny mogą zastosować w pierwszym przetargu dumpingowe ceny, a gdy "wykoszą” konkurencję, zaczną windować stawki. Taki scenariusz spełnił się już w Czechach, gdzie przyjęto ustawę podobną do naszej. Po zmonopolizowaniu rynku opłaty za wywóz śmieci osiągnęły tam astronomiczne rozmiary. W głowie się nie mieści, że rząd nie zwrócił na to uwagi. Być może będzie to z pożytkiem dla urzędników, których szeregi znów wzrosną, ponieważ obsługa systemu śmieciowego będzie wymagała stworzenia dodatkowej komórki organizacyjnej Urzędzie Miasta.

[reklama]

Żeby było jasne, nie mam pretensji jako radny opozycji do naszych władz o stworzenie tej uchwały, mam pretensję, że podejmuje ją naprędce, mam pretensję, że tak jak niektóre gminy i miasta nie zareagowały np. zaskarżeniem tej uchwały do Trybunału Konstytucyjnego. W ten sposób obywatele zostali potraktowani jak „stado do dojenia”, stoimy pod murem. Zawsze trzeba walczyć o dobro mieszkańców i to powinno być priorytetem naszych władz. Widocznie strach przed podpadnięciem w niełaskę wojewody lub kogoś wyżej jest większy niż strach przed nami, obywatelami.


Tak więc Drodzy Grodziszczanie, będziemy płacić i płakać. Ja podczas sesji głosuję przeciw i mam nadzieję, że większość radnych również.

 

Piotr Mergner

Reklama

Zapłacimy kolejny "haracz". Największy rodziny wielodzietne komentarze opinie

  • - niezalogowany 2012-11-15 23:18:07

    Dla porównania dyskusja w Tomaszowie Mazowieckim http://www.nasztomaszow.pl/akt...ie-znikad/

  • ekolog - niezalogowany 2012-11-16 07:50:18

    Mam wrażenie, że Pan radny Mergner nie do końca wie o czym pisze, bo negowanie wszystkiego nie jest powodem do zadowolenia. Ja osobiście uważam, że dobrze się stało, że wszyscy będą płacić za wywóz śmieci, bo dość mam wąchania smrodu palonych plastików, gum i inych śmieci. Jak każdy zapłaci (słono) za wywóz śmieci, to nie będzie mu się opłaciło ich palić (niszczyć piece i kominy) albo wywozić do lasu. To taki "obywatel" będzie się pierwszy dopominał o szybszy wywóz śmieci i interweniował u Burmistrza, jeżeli firma wywożąca śmieci będzie źle wykonywała swoje obowiązki. A Gmina musi zadbać o segregację śmieci, aby jak najmniejsza ich ilość w postaci niesegregowanej trafiała na wysypisko, ponieważ zgodnie z unijnym prawem to Gmina będzie płaciła potężne kary za brak segregacji - tysiące euro dziennie. To jeżeli Gmina ma obowiązki, to musi mieć i prawa, a w szczególności do stanowienia wysokości opłat, aby tak zorganizować wywóz i utylizację śmieci, aby spełnić normy unijne (docelowo chyba 75% śmieci musi być segregowanych). Gmina musi tak spisać umowy z firmami wywozowymi aby zagwarantować wysoką jakość świadczonych usług, ich terminowość i możliwie najniższą cenę. Jednak ostatnimi czasy, to samorządy Gminne (Zarządy) próbowały interweniować w sprawie zmiany tej ustawy śmieciowej w sejmie - aby mogły bez przetargu publicznego wywozić w swoich Gminach śmieci - wtedy był by dopiero dyktat cenowy - ZERO konkrencji w zakresie cen. Wreszcie będzie normalnie, bo śmieci produkują wszyscy i płacić też muszą wszyscy, a nie palić śmieci albo podrzucać je do lasu, Wspólnot Mieszkaniowych, Spółdzielni Mieszkaniowych i śmietników komunalnych w tym ulicznych. Gdyby Pan radny był zmuszony we własnym zakresie i na własny koszt wywozić i utylizować produkowane przez siebie śmieci, to kosztowało by Go to krocie - w "kupie" taniej, a i naszym wnukom zostawimy czyste powietrze i środowisko. Z przyjemnością człowiek pójdzie do lasu na spacer, będzie czysto i pachniało bedzie żywicą, a nie śmieciami.

  • DEDE - niezalogowany 2012-11-16 09:00:05

    Ja też się cieszę, że wreszcie wszyscy będziemy płacić równo.Miejmy tylko nadzieję, że to spowoduje zaniechanie wywożenia śmieci do lasu, palenia w ogrodzie, albo w piecach, gdzie dzisiaj takie postępowanie niektórych mieszkańców jest na porządku dziennym. Nie pisze pan Radny i nie wiemy jak te nowe przepisy się mają w stosunku do osób prowadzących sklepy,gdzie przerób śmieci jest ogromny.

  • pysio - niezalogowany 2012-11-16 10:37:36

    Demokracja polega na ścieraniu się poglądów. Czy ktoś zauważył, że Pan radny Mergner prubuje pobudzić mieszkańców do dyskusji. Dlaczego inni radni tego nie czynią ? Ten temat powinien zostać przedstawiony wszystkim mieszkańcom na zorganizowanych spotkaniach - nic o nas bez nas. Na spotkaniach powinny znaleść się wszystkie propozycje dotyczące tego tematu. Celem powinno być znalezienie oszczędnego i sprawiedliwego sposobu na rozwiązanie problemu. Przez tyle lat rządzenia Naj i ziemian nie przedstawiano oszczędności jakie wypracowała administracja- dlaczego ? Podatki w Grodzisku przyjmowane są z górnej półki, choć radni mają prawo przyjąć niższe - dlaczego tego nie czyniono ? Podatnik ma prawo wnieść o zmniejszenie lub umorzenie podatku. W ten sposób uznaniowo władza zaskarbia sobie wdzięczność, dzieląc na lepszych i gorszych. Największe podatki wpływają od małego biznesu, czy przyjmowanie najwyższych podatków spowoduje przyrost tego biznesu ? Wszyscy wiedzą, że rozwój biznesu a za tym idzie bogactwo mieszkańców związane jest z niskimi kosztami - podatkami. Przykładem tego są Chiny. Czas by władza zaczęła słuchać mieszkańców zamiast do nich mówić.

  • Piotr Mergner - niezalogowany 2012-11-16 11:54:41

    Ależ oczywiście !. Nie jest tak, iż neguję wszystko, być może źle Państwo zrozumieli moje intencje lub sam niejasno je opisałem ( uchwała zawiera wiele wątków). Forumowicz DEDE i ekolog mają w pełni rację. Znamy wszyscy problemy zaśmiecania lasów i palenia w piecach śmieci, plastików. Zgadzam się z Państwem całkowicie. Tak jak napisałem, nie jestem przeciw ustawie ( czas wreszcie coś uporządkować), jestem jedynie za porządnym i uczciwszym naliczaniem opłat, które wydają się zbyt wysokie. Ustawa jest niedopracowana i pozostawia wiele wątpliwości. Nawiązując do pytania DEDE- działalność prywatna będzie musiała tak jak do tej pory, zawierać oddzielne umowy ( jeśli w domu prowadzona jest działalność, będzie opłata za osobę zamieszkującą i dodatkowa umowa ). Napisał Pan, że będziemy płacić równo, mnie wydaje się, iż nie- nie wszyscy produkują taką samą ilość śmieci-odpadów. Pozdrawiam serdecznie i niezmiernie dziękuję za wyrażane opinie. Szczerze mówiąc, bardzo na nie liczę. Znając je, będzie łatwiej podjąć decyzję podczas głosowania. W razie pytań odnośnie ustawy i innych spraw, pozostaję w kontakcie pod adresem email: p.mergner@wp.pl,

  • DEDE - niezalogowany 2012-11-16 12:32:43

    http://www.zyrardow.pl/redir:i...cej_news=1 Proponuje poczytać

  • Do Pana Mergnera - niezalogowany 2012-11-16 14:25:21

    Jestem wdzięczna panu Radnemu, że przedstawił problem. Ustawa jest kontrowersyjna i nie dopracowana. Stały podatek stawia w uprzywilejowanej sytuacji ludzi zamożnych, a dokładnie tych co produkują dużo śmieci. Jeżeli tym podatkiem będą obciążeni wszyscy równo, to prawdą jest, że najbardziej dotknie to rodziny wielodzietne i mieszkańców wsi. Bogaci lub wyjątkowi producenci śmieci na tym skorzystają.

  • Iri - niezalogowany 2012-11-16 15:27:42

    Do DEDE-dzięki za link, widać, że radny ma słuszną rację. taka ustawa wymaga wielu przemyslanych decyzji. Nawet w Żyrardowie odbywają się konsultacje społeczn a u nas nic. Jak zwykle Grodziskie władze mają nas w nosie, ustalając stawki bez wiedzy i konsutacji z kimkolwiek.

  • no proszę... - niezalogowany 2012-11-16 22:35:24

    Można? Można!!!!! Tallin od 1 stycznia przyszłego roku stanie się pierwszą na świecie stolicą, w której komunikacja miejska będzie bezpłatna. W stolicy Estonii, liczącej 400 tysięcy mieszkańców, na liniach łącznej długości ponad 700 kilometrów kursują tramwaje, trolejbusy i autobusy. Decyzję o bezpłatnej komunikacji publicznej podjęły władze miasta kierując się głownie względami społecznymi. Burmistrz Tallina, Edgar Savisaar tłumaczył, że w okresie kryzysu trzeba pomóc ludziom zwiększać ich mobilność, konieczną do poszukiwania pracy. Jeśli bowiem dzięki temu więcej obywateli znajdzie zatrudnienie, przełoży się to na wzrost podatków wpływających do miejskiej kasy. Burmistrz sądzi, że dzięki bezpłatnej komunikacji liczba jej pasażerów wzrośnie mniej więcej o 15 proc., a równocześnie zmniejszy się liczba samochodów na ulicach stolicy. więcej na http://wiadomosci.wp.pl/kat,59...omosc.html

  • do 8 - niezalogowany 2012-11-16 22:38:38

    jakie konsultacje w Grodzisku? Tu konsultuje jeden sam ze sobą chyba.

  • głupawki inne - niezalogowany 2012-11-16 22:39:48

    jak to wygląda w innych dziedzinach, ech poczytajcie sobie i sami zobaczcie, uśmiejecie się po pachy. Ale taka jest rzeczywistośc nie tylko w temacie śmieci, ale i innych http://nomimos.wordpress.com/2...ierciadle/

  • Kacper - niezalogowany 2012-11-17 09:56:30

    Ja nie słyszałem o żadnych konsultacjach społecznych. mam jednak pytanie do radnych kto w naszym mieście będzie zajmował się wywozem ? Sadząc po zaproponowanej cenie wydaje się ze będzie to ZGK w której to firmie bardzo się dba o zarobki pracowników.

  • Wojtek - niezalogowany 2012-11-17 10:35:08

    Radny napisał, że chyba 28 jest sesja, na której będą głosować za takimi wysoki stawkami. Dlaczego nie przychodzicie na sesje i nie wygwiżdżecie np. tych radnych, którzy nie dbają o wasze interesy. Proponuję aby jak najwięcej ludzi na nią przyszło . Głosujecie jak „stado baranów” ciągle na tych samych, a potem nie rozliczacie. Moim zdaniem maksymalna stawka od osoby to 10 zł. miesięcznie za wszystkie śmieci . Liczyłem i rozmawiałem z sąsiadami – średnio wydają w chwili obecnej po 7 zł., na jedną osobę ( mówię od domkach jednorodzinnych), w blokach będą mieli o wiele mniej ( nie mają liści). Nie wspomnę o emerytach, którzy produkują jeszcze mniej odpadów – dla nich powinna być połowa stawki. Brawo !!! macie za swoje, będziecie płacić za oszustów i bogatych- oni zyskają najwięcej. Znowu koszty rządzenia nieudolnego rządu, głupich inwestycji i powstanie dziury budżetowej, przenosi się na najbiedniejszych i społeczeństwo. Niech sobie będzie ta ustawa, ale stawki są zbyt wysokie. Rada powinna ustalić niższe. Zwiększyli wiek emerytalny, podatki płacimy od wszystkiego, opłaty z prąd, wodę, ścieki i gaz są bardzo wysokie, niedługo dołożą jeszcze podatek od oddychania i puszczania wiatrów :)!!!

  • kacper do wojtka - niezalogowany 2012-11-17 16:24:32

    Ja myślę, że te konsultacje odbyto z rodzimym Związkiem emerytów i rencistów jak zwykle?

  • A. Pytlińska - niezalogowany 2012-11-17 18:54:48

    Rada do końca roku ma przyjąć uchwałę w sprawie opodatkowania mieszkańców za wywóz nieczystości stałych. W czwartek odbyło się na ten temat 2 godzinne szkolenie, po którym Radni z Komisji Gospodarki Gminnej pozytywnie zaopiniowali przedstawione przez Burmistrza projekty uchwał. Nie wiem co dokładnie było na tym posiedzeniu,( czekam na protokół), ale zastanawia mnie niebywały pośpiech. Czemu to ma służyć? Czy radni, którzy otrzymają projekty uchwał na 5 dni przed sesją, a nie są członkami komisji mogą odpowiedzialnie zagłosować za zaproponowanymi stawkami? Jak to wypośrodkować, kiedy rozwiać wątpliwości? Przecież nie chodzi o to żeby być przeciw, bo zgodnie z ustawą podatek i tak wejść musi, chodzi o to czy zaproponowane stawki są realne. Inaczej wygląda sytuacja w gospodarstwach wiejskich, inaczej w blokach, a jeszcze inaczej w domach jednorodzinnych. Płacić będą musieli wszyscy jednakowo. Z tego wynika, że za sąsiada który produkuje dużo odpadów zapłaci ten, który ma ich znacznie mniej. Mniejsza ilość odpadów wiąże się ze statusem materialnym rodziny i to chyba też powinno mieć jakieś znaczenie....

  • WAŻNA INFORMACJA!!!!!! - niezalogowany 2012-11-17 19:21:21

    Prezesem PSL-u została Janusz Piechociński, prywatnie mieszkaniec Piaseczna, politycznie konkretny opozycjonista Pawlaka. Może wreszcie nad niektórymi szeregowymi członkami PSL zostanie zwinięty parasol ochronny. A nasz NAJ pewnie głosował za Pawlakiem, więc....... OBY!!!!! Gratulacje dla Pana Janusza Piechocińskiego, oby wprowadził znaczące zmiany w tej partii! Czego i sobie i mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego życzę. Andrzej Kaliński

  • czytelniczka - niezalogowany 2012-11-17 19:53:54

    Papierowe pseudo konsultacje. Od dawna wiadomo , że konsultacje w naszej gminie to fikcja!! A jeżeli chodzi o opłaty za wywóz śmieci- mój przykład; 4 osobowa rodzina, domek w Grodzisku , dotychczas odbiór śmieci przezZGK 2 razy w miesiącu po 2 pojemniki i opłata prawie 60zł. Dla mnie więc 4x17.75 to dodatkowe10zł. Tragedii nie ma , ale uważam , że to sporo!! Tym bardziej , że staram się nie produkować w nadmiarze śmieci...

  • Wojtek - niezalogowany 2012-11-18 11:21:23

    Do Czytelniczki- nasz ZGK jest drogi. Podam przykład. Też mam rodzinę czteroosobową i od trzech lat zmieniłem umowę na Pruszkowskie MZO, które jest o wiele tańsze i uczciwsze. Dlaczego?, w Grodziskim ZGK miałem dwa obskurne stalowe pojemniki 120L, wybierali niesystematycznie i zdarzało się, że dopisywali bezpodstawnie dodatkowy pojemnik (koszt był taki jak Pani wspomniała, prawie 60 zł) . Pruszkowskie MZO, choć z Pruszkowa jeździ do Grodziska, wybiera systematycznie i za pojemnik ( ładny plastikowy ) 240L, płacę 29,70 zł.( do 240L, wchodzi więcej śmieci niż w jeden 120L-efekt spiętrzenia jest inny), nie wspominając o tym, że mogę czasem postawić dodatkowy worek na pojemniku i nie doliczają nic więcej ( tak jest w umowie). Czyli dla mnie ta podwyżka to prawie 80%. Jeśli więc naliczono opłaty ze średniej ZGK, to nic dziwnego, że są one zawyżone. Niestety smutna prawda o Grodziskim ZGK. Być może tragedii nie ma, lecz na każdym kroku ceny są podnoszone i życie rodzin staje się coraz bardziej trudne. Urzędnicy przenoszą koszty swych nieudolnych rządów na zwykłych obywateli. Najgorsze, że zamożni jak zwykle zapłacą najmniej. Dodatkowo w nowej ustawie będziemy musieli zapłacić za pojemniki i worki do segregacji i nie wiadomo jaka będzie ich cena, monopolistyczna, czy realna?. Jak ktoś prowadzi działalność zarejestrowaną w domu, będzie musiał zawrzeć jeszcze jedną umowę na wywóz odpadów ( działalność, działalności nierówna. Jedna wiąże się z produkcją odpadów, natomiast druga nie).Czy uczciwe?. Ja zapłacę, bo mnie na to stać, ale inni?.

  • DEDE - niezalogowany 2012-11-18 11:52:46

    Z opłatami za śmiecie będzie tak jak za wodę. Będą płacić uczciwi mieszkańcy .Inni nie będą płacić .Zapłaci gmina, z naszych podatków............

  • pysio - niezalogowany 2012-11-18 14:15:06

    Ciekawe jaką ilość śmieci produkuje NAJ oraz jego ziemianie ? Ciąle zadaję sobie pytanie dlaczego NAJ nie chwali się swoim majątkiem. Może potrtal to zbada ? Czas pokazać wszystkie nieruchomości - kamienice, domy, grunty, udziały, akcje i dochody. Gazeta WPR i Bogoria tego nie uwidocznią. Jedynie w jednej z nich można było przeczytać o złotych myślach NAJ - byłego i ostatniego dyr PGR Ksiązenice Ciekawi mnie czy majątek NAJ powstał za czasów dyrektorowania PGRem czy po objęciu stanowiska Burmistrza ? Czy ktoś słyszał o jakimś Burmistrzu czy Prezydencie który w trakcie urzędowania buduje dla siebie lokale użytkowe pod wynajm ? Co do PSLu ta partia raczej się nie zmieni po zmianie przewodniczącego. Zmienić się mogą tylko jej członkowie na stołkach, mentalność pozostanie ta sama.

  • Do DEDE - niezalogowany 2012-11-19 00:28:19

    Chyba przesadzasz, nie widzę możliwości nie płacenia za wodę. Oczywiście, że nie płacą ci co mają własne studnie, nie są podłączeni do wodociągu, lub nie mają możliwości podłączenia. Jeżeli korzysta z miejskiego wodociągu, to jak może za to nie płacić? Wyjaśnij, bo nie rozumiem.

  • Ada - niezalogowany 2012-11-19 07:20:46

    My będziemy płacić, dlaczego gminie ma zależeć na segregacji, gdzieś tymi pieniędzmi będą się dzielić mafiozi śmieciowi. Ktoś na tym zarobi- KOLESIE !!!.

  • Ada - niezalogowany 2012-11-19 07:24:09

    Dlaczego tak drogo?, czytałam na necie, że w różnych miastach ceny są na poziomie 7 do 10 zł. U nas 17-cie!!!!???

  • Ada - niezalogowany 2012-11-19 07:29:12

    Gdy politycy, burmistrzowie, zarabiają po kilkanaście tysięcy miesięcznie to ich będzie obchodzić los zwykłych Obywateli zarabiających tysiąc zł. i to że za te pieniądze muszą utrzymać rodzinę???? Kogo z nich obchodzi los Rodzin wielodzietnych i to że opłata za śmieci wzrośnie od 100 procent??? Ważne jest że samorządy będą mogły dowolnie ustalać ceny i wysyłać komorników do biednych ludzi po resztki ich własności. Nasz Rząd zafundował nam zwykłym Obywatelom Ustawę która zniszczy wiele nie zamożnych rodzin.Lecz to nie interesuje nikogo, począwszy od radnych a skończywszy na Prezydencie bo dla nich liczy się tylko kasa za wszelką cenę. Zwykły Polak jest potrzebny przed wyborami a później można obedrzeć go ze skóry.

  • DEDE DO 21 - niezalogowany 2012-11-19 08:16:09

    Normalnie. Nie płacą i już. Napiszą podanie o trudnej sytuacji i problem z głowy.

  • Konsultant - niezalogowany 2012-11-19 08:17:59

    W Michałowicach przeprowadzono konsutacje i mieszkańcy wypełniali poniższą ankietę. U nas NIE -w najlepszej gminie i super burmistrzu ma się gdzieś zdanie mieszkańców, NIC !!! ANKIETA W związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2012.391 j.t.) od 1 lipca 2013 r. obowiązki związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości przejmuje Gmina Michałowice. Realizując obowiązek ustawowy opracowany zostanie nowy system gospodarki odpadami. W celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań, prosimy i wypełnienie poniższej ankiety. 1. Adres nieruchomości: ………………………… ………………………… …....……..….. 2. Liczba osób rzeczywiście zamieszkujących nieruchomość: • 3. Czy na terenie nieruchomości jest prowadzona działalność gospodarcza: TAK / NIE. 4. Proszę podać rodzaj działalności: ………………………… …………….……...….. ........ 5. Czy właściciel nieruchomości posiada warunki i chce kompostować wszystkie odpady zielone: TAK / NIE. 6. Czy właściciel nieruchomości chce segregować odpady (opłata za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny będzie niższa): TAK / NIE. 7. Szacunkowa ilość odpadów komunalnych (łącznie zmieszanych i segregowanych) wytwarzanych w ciągu miesiąca (w litrach): ……………………….

  • pepeII - niezalogowany 2012-11-19 13:30:45

    pysio- jesteś Cool.

  • ciekawa - niezalogowany 2012-11-19 16:24:42

    ja mam 3 osobową rodzinę , segregujemy śmieci . Dzięki temu płaciliśmy jeden kosz na miesiąc to kwota 13zł., na wiosnę bedzie o 1 osobę więcej w rodzinie. A więc z 13 zł. jak było teraz kwota 17 zł. razy 4 co daje nam 68zł. to zdecydownie wieksza różnica.

  • Tak,to jest..... - niezalogowany 2012-11-19 18:15:56

    Temat śmieci trudny, splendoru nie przyniesie. Radny próbuje działać, nagłaśnia problem i oczekuje wsparcia, daje możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Opinie mieszkańców są niezbędne. Wie, że cała odpowiedzialność spada na Radę i to między innymi on będzie musiał odpowiadać na trudne pytania. Co w tym czasie robi Naj? Nic, przygotował projekty uchwał i milczy. Koalicja zagłosuje ZA nie wnikając w szczegóły. Pan wystąpi do narodu mówiąc: To nie ja, to radni podjęli taką decyzję. On tym czasem szuka tematów zastępczych. Za pośrednictwem zaprzyjażnionej WPR mówi o galeriach handlowych, o karcie 3+ i firmach, które będą wspierały rodziny wielodzietne. Co go obchodzi podatek śmieciowy i kto na tym straci, czy zyska. Zyskać musi budżet, kasa potrzebna jak nigdy.

  • Łukasz - niezalogowany 2012-11-19 21:54:52

    Do 27. Hmm.. ciekawy to ja jestem w jaki sposób można się zmieścić w małym koszu raz na miesiąc... Śmieci również sortuję i nie widzę możliwości, żeby się zmieścić w koszu mniejszym niż 120 l/2 tyg. Nie wspomnę już o smrodzie, ale to inna sprawa. Zgadzam się, że 17 zł/osobę to sporo - realnie powinno być w granicach 10-12 zł, ale wszystko zależy od trybu życia

  • DEDE - niezalogowany 2012-11-20 07:29:03

    http://finanse.wp.pl/kat,10413...omosc.html Tam Radni myślą inaczej niż nasi.

  • wyborca - niezalogowany 2012-11-20 17:28:45

    Radnych, którzy nie bronią mieszkańców przed wzrostem cen i podatków należy odstawić od koryta przy okazji najbliższych wyborów. Podajcie nazwiska naszych "reprezentantów"

  • pysio - niezalogowany 2012-11-20 18:33:36

    Do 31. NAjwiększym przeciwnikiem wys podatków jest radny Mor..... wraz z resztą ziemian i koalicjantem z PO. Oni zawsze dbają o kieszenie NAJ.

  • bubel - niezalogowany 2012-11-20 22:59:13

    a oto co na bip.grodzisk.pl przedłożono organizacjom pozarzadowym do konsultacji http://www.bip.grodzisk.pl/#Z2...g3ODAxKQ== Projekt uchwały w postaci bubla prawnego - zamiast proponowanych stawek puste miejsca. W tej sytuacji nie dziwi wynik takich konsultacji. Zachęcam do przeczytania pozostałych "perełek" z pakietu projektów uchwał okołośmieciowych.

  • BRAWO BUBEL - niezalogowany 2012-11-21 00:25:06

    To typowy przykład bałaganu lub celowego działania. Co mają konsultować te organizacje? W miejscu proponowanych kwot kropki, czyli mają się wypowiedzieć o tych kropkach, czy kolejności paragrafów? Termin konsultacji minie, pan burmistrz będzie zadowolony, że nikt się nie konsultował i szafa gra. Tak właśnie wygląda traktowanie mieszkańców w najlepszej gminie w Polsce.

  • pysio - niezalogowany 2012-11-21 10:06:16

    Mieszkańcy NAJlepszej Gminy chcą płacić wysokie podatki i ponosić wysokie koszty wywozu śmieci ! Tylko w ten sposób dostaną tytuły NAJ. Miasta w których radni przyjmują niskie podatki i opłaty nie otrzymują tytułów NAJ. Potwierdzeniem tego jest wysokie poparcie wyborcze dla NAJ i JEGO ziemian. Mieszkańcy Grodziska wolą mieć mniej w kieszeniach aby móc się chwalić tytułami NAJ na cały kraj. Czy nie dlatego wystepuje przyzwolenie na wydawanie ogromnych sum na promocję NAJ ?

  • ciekawa - niezalogowany 2012-11-21 19:20:39

    do pana łukasza kosz 120l. puszki i inne metale - wywożone co 2-3 miesiące na skup złomu papier- wykorzystywany do granic możliwości (szkoda drzew) a więc kartki zapisywane po obu stronach jako brudnopis lub coś do zanotowania, obierki i skrawki po warzywach - mielone w młynku (niektórzy mają go w zlewach) wędliny, chleb i inne produkty żywnościowe - prawie nigdy nie marnowane (nie kupujemy za dużo) gdyby jednak coś miało się przeterminować lub zepsuć, mam komu oddać suchy chleb i inne produkty (również moi sąsiedzi to robią). plastik - zgniatany i wystawiany raz na 2-3 miesiące (są dni odbioru plastiku) reklamówek - nie używam prawie wogóle , mam ok. 10 torb eko. szkło - jest tego bardzo mało, góra 5 butelek po sokach i 3 słoiki na miesiąc. ubrania - w złym stanie są przeznaczane na szmaty, w dobrym stanie od lat oddaje kilku rodzinom , które mają ciężką sytuacje 3 dorosłe osoby będące ok.10 godzin dziennie w pracy są wstanie zapełnić 1 kosz na miesiąc , robię to nie braku kasy, ale z ekologii.

  • Elcia - niezalogowany 2012-11-22 09:14:22

    Tak jak u Pani Ciekawej - u mnie ( rodziana 4 ocobwa - 2x120L w miesiącu) staramy się postępować identycznie (zdarza się, że czasem dzieci coś nie tak wyrzucą). Znam jednak rodziny, głównie "nowobogackie", które żywność wczoraj zakupioną, po prostu wyrzucają na drugi dzień do kosza. Twierdzą, że jest stara. Muszą mieć świeżą- są przecież "lepsi". Te ceny są zbyt wysokie – rozsądne byłyby w granicach 7-10 zł, od osoby. ps.ten system nie spowoduje, że w lasach będzie mniej śmieci- problem leży w mentalności społeczeństwa, złym prawie i braku jego egzekwowania przez odpowiednie służby.

  • Malwina - niezalogowany 2012-11-22 17:51:04

    Ja jestem mieszkanką gminy Naj od dziecka. Pracuję w Warszawie. Wychodzę z domu o godz. 6:15 wracam o godz. 20:00 . W zwiazku z powyższym za co mam płacić skoro śmieci produkuję w firmie lub w knajpach warszawskich wychodzac na przerwę. Czy moje ponad 17 zeta nie zasili rodzin wielodzietnych?

  • Elcia - niezalogowany 2012-11-22 19:18:23

    Do Malwiny- po co Pani jeździ do pracy do W-wy?, przecież Naj obiecywał super pracę w Grodzisku, w super firmach, które sprowadził?. Tu przyszłość jest dziś:):) i najlepsza gmina w kraju, najlepszy burmistrz:):)

  • DEDE do 39 - niezalogowany 2012-11-22 20:31:17

    Prawda jest taka . W Naj lepszej gminie : - nie ma pracy dla młodych i starszych mieszkańców - jedne z najwyższych opłat i podatków w kraju O jakiej przyszłości wy tu myślicie. Ja mam 4 osobową rodzinę. Szambo wybieram co 3 tygodnie za 180 zł.Bo co mam innego zrobić? wylać w glebę do sąsiada? Nie wypada Dojdą teraz śmieci - 4x17= 68 plus pewnie jakaś opłata stała no i pozostałe opłaty typu prąd ,gaz i inne.Trochę się tego uzbiera. Nie wiem jak, wy ale ja mam dość mieszkania w tej gminie. Co innego w teorii , a co innego w praktyce. Zapewne większość z Was pamięta swoje pierwsze spotkania z naszym Naj. Te jego gratulacje z wyboru miejsca zamieszkania itp. Zastanówcie się jak to się ma do dzisiejszej rzeczywistości. Brak podstaw do normalnej egzystencji: brak kanalizacji, brak gazu, a w niektórych rejonach gminy nawet wodociągu nie ma, nie wspomnę o Najlepszych drogach gminnych. To jest najlepsza Gmina w Polsce? Tak wygląda ? To jakiś ABSURD!!!! To ja mam serdecznie dość. Jak słyszę jak mówią , że jest super to mnie po prostu szlak trafia.Od 6 lat słyszę , że w przyszłym roku to to i tamto zrobimy to mnie się nóż w kieszeni otwiera na te obietnice bez pokrycia. Pytam jak długo jeszcze będę słuchał tej ściemy, tych kłamstw ? Czy ktoś w tej gminie zacznie racjonalnie myśleć o wszystkich mieszkańcach? Radni, czy wy wreszcie zaczniecie słuchać wyborców? Kto was wybrał? Burmistrz czy mieszkańcy? Zastanówcie się co wy robicie? Wiem że pomyślicie że następny głupoty pisze.Ja piszę co o tym wszystkim myślę, a wiem że tak myśli większość mieszkańców.

  • karol - niezalogowany 2012-11-23 14:59:14

    Jak czytam wpisy dotyczące naszej gminy, to dochodzę do wniosku, ze mieszkańcy naprawdę mają dość tej sytuacji. Wszyscy narzekamy. A jest na co narzekać. Tylko powiedzcie co mamy zrobić, aby uzdrowić tą chorą politykę w naszej gminie? Opozycja w radzie nie ma szans przegłosowania czegokolwiek . To jest chory układ. Ja też nie widzę szansy poprawy .Wciąż tylko obietnice i obietnice.Jak długo jeszcze będziemy tego słuchać? Środki są wydawane pod dyktando, a nie pod społeczne zapotrzebowania. Ludzie, tak dalej być nie może, że kilka osób decyduje o naszym życiu nie konsultując z nami niczego.

  • rodzyn - niezalogowany 2012-11-23 22:15:11

    Do tej pory segregowałem odpady papier oddzielnie , szkło , plastikowe opakowania po jogurtach myłem i do worka . Jeżeli teraz mam płacić haracz śmieciowy to mam gdzieś te ceregiele, wszystko wyląduje w jednym pojemniku .Za śmiecie po winno się płacić od ilości zapełnionych pojemników na śmiecie ,a nie za wydumane iloczyny ! Mam gdzieś ekologie w tym wykonaniu . Obserwuję jak ludzie zaczęli wreszcie dbać o to aby segregować odpady widać to po ilości worków wystawianych na ulicę ,ale ta dbałość o ekologię jest spowodowana po prostu ekonomią ,a nie jakąś wzniosłą ideologią ekologiczną . Każdy mieszkaniec Grodziska miał możliwość wyboru z którą firmą podpisze umowę o wywóz śmieci ,choć zbyt wiele ich nie było ,to zawsze coś. Teraz będzie monopolista . Mam wrażenie ,że te zmiany nie przyniosą nic dobrego ,spowodują tylko większą frustrację , nieufność i niezadowolenie społeczeństwa w stosunku do władz

  • z gminy Grodzisk - niezalogowany 2012-11-24 12:20:37

    W Błoniu, rodziny wielodzietne mają zniżki na wywóz śmieci i nie tylko.. Błonie lepsze od Grodziska w trosce o mieszkańców? Zaskakujące!

  • Wyborca - niezalogowany 2012-11-25 02:18:26

    Dziekuje Panu za postawe Radnego ktory troszczy sie o dobro spolecznosci lokalnej i godnie nas reprezentuje.Ciekawe dlaczego oplaty maja wzrosnac jesli teoretycznie ilosc klientow przedsiebiorstwa wywozacego smieci ma sie zwiekszyc.Typowa pazernosc.Co roku podatki od nieruchomosci rosna i wladze miasta slepe sa na rosnace ubozenie spoleczenstwa ale jak ma sie nasto tysieczne pobory to moze z tej pozycji mniej widac albo nie chce sie widziec.Wnioski z tego powinni wyciagac na przyszlosc wyborcy .Nawet kolorowe place zabaw nie rozwesela ubozejacych Grodziszczan.Pozdrawiam Pana Radnego majac nadzieje na powyborcz wyjscie z opozycji

  • pysio - niezalogowany 2012-11-25 12:57:49

    Czy kiedykolwiek radni obradowali nad projektem oszcędnościowym Miasta i Gminy ?

  • Wojtek - niezalogowany 2012-11-26 15:06:28

    do pysia: społeczeństwo jest samo sobie winne- wybiera ciągle radnych, którzy reprezentują interesy władzy a nie społeczeństwa. Jak będzie płakać to na własne życzenie.

  • Piotr Mergner - niezalogowany 2012-11-26 19:17:37

    Szanowni Państwo, W dniu dzisiejszym, podczas dodatkowej komisji rewizyjnej, w której brałem udział, zainicjowano rozmowę na temat uchwały śmieciowej. Radni postanowili złożyć wniosek o przełożenie głosowania nad tą uchwałą o jeden miesiąc. Motywacją do takiej decyzji stały się zdaniem większości zbyt wysokie ceny. Chciano aby dokładniej wyliczono i dokonano analizy podstawy wyznaczonych cen. Ten wniosek zostanie przedłożony podczas środowej sesji. Jeśli większość będzie „za”, uchwała zostanie przesunięta i być może dojdzie do obniżenia kwot ( taką mam nadzieję). Radni z prawej i lewej strony byli wyjątkowo jednomyślni ( za wyjątkiem jednego, który wstrzymał się). Oby tak dalej: bez podziałów i z głową, w interesie nas wszystkich. Pozdrawiam Piotr Mergner.

  • pysio - niezalogowany 2012-11-27 09:53:50

    Panie Piotrze ceny to nie wszystko liczą się też sposoby naliczania opłat.

  • Elek - niezalogowany 2012-11-27 13:13:50

    Myśli Pan , że to coś da? Oby!! Takich radnych nam trzeba .

  • Panie Piotrze, - niezalogowany 2012-11-27 13:16:44

    dobrze się stało. Co nagle to po diable, wię przyda się Wam więcej czasu na zastanowienie, przepracowanie tematu i dyskusje. Chyba , że znowu Was .... Czekamy na dobre wieści z ratusza i dziękujemy za zaangażowanie.

  • Piotr Mergner - niezalogowany 2012-11-27 21:46:21

    ( do wpisu 50, 49, 48) Szanowni Państwo, wiem, że ta ustawa jest wadliwa z założenia, jednak rada musi ją podjąć i trzeba walczyć o jak najniższe ceny. Pozdrawiam i dziękuję za wsparcie, które w Państwa wpisach utwierdza mnie, że warto..

  • pysio - niezalogowany 2012-11-28 10:10:29

    Słowa, słowa, słowa - a gdzie czyny. Czas wesprzeć Pana Piotra swoją obecnością na sesji. Obecność mieszkańców na sesji może w tej sprawie pomóc. Czas wesprzeć swoją obecnością tych którzy walczą o nasze prawa i kieszenie samotnie. Idżcie popatrzeć na ręce wybrańcom jak głosują. Sesja jest w dniu dzisiejszym od godz 17:00 wstęp wolny. Nic o nas bez nas.

  • Panie Piotrze, - niezalogowany 2012-11-29 11:37:16

    przypomnę mòj poprzedni kom.(50) Znowu Was ..... Nas mieszkańcòw też!! Powiedziałbym , że burmistrz z choinki się urwał ( ale na choinkę trochę za wcześnie). Budżety domowe napięte a on nam takie niespodzianki. Ustawa wymusza system, ale o wysokości opłat decyduje rada miasta. Ale jaki burmistrz taka rada ( wybrańcy od siedmiu boleści) Bogacze widać skoro im to wszystko obojętne! A radni wiejscy , gdzie moja sołtyska. Co ma do powiedzenia na ten temat. Jakie jest jej zdanie? Czekam na kolejne wybory.

  • DEDE - niezalogowany 2012-11-29 13:20:24

    A gdzie byli radni podczas głosowania? Widać że wszyscy nasi radni to bardzo zamożni ludzie. Widocznie i z tych opłat idą pieniądze na ich diety.Dlatego za takimi stawkami głosowali. Kto zniesie tak wysokie stawki? Jak przeciętna rodzina ma pogodzić koniec z końcem jak za szambo płacą 180 teraz za śmieci 80 to daje 260zł.I nie jestem pewien czy to nie będzie jeszcze więcej Przecież każdy myślący wie , że jak ludzie zaczną w końcu płacić to kwoty wpływów wzrosną.To po co aż tak wysokie stawki? Zresztą, po co ja się rozpisuję jak i tak nic nie zmienię, bo w naszej gminie wszystko jest i tak prawie najdroższe w kraju.

  • Lenek - niezalogowany 2012-11-29 16:44:23

    No i widzicie. Jejku jejku tacy jesteśmy dobrzy , rozumiemy was, jesteśmy dla was w tej radzie, reprezentujemy wasze interesy . Demokracja nie ma co. Siedzą za tym stołem i debatują. byłem na początku tej sesji, nagrody dawali za ogrody. Teraz myślę mogliśmy z żoną zostać , posłuchać naszych mądralińskich. Taki ważny temat te śmiecie.

  • - niezalogowany 2012-11-29 18:03:49

    Dziś Piotr Mergner napisze o wczorajszej sesji - jaką decyzję podjęto w sprawie cen za wywóz nieczystości, poprosiłam radnego o odpowiedzi na pytania dla naszego portalu. Rozmowę opublikuję dziś wieczorem lub najpóźniej jutro. Z pozdrowieniami! Edyta Żyła.

  • DEDE do 56 - niezalogowany 2012-11-29 18:09:19

    Dobrze by było aby pan Megner podał nazwiska radnych jak głosowali i kto wysunął propozycję 20 zł.

  • Piotr Mergner - niezalogowany 2012-11-29 18:31:27

    Z ogromnym rozczarowaniem informuję, iż w dniu wczorajszym podjęto uchwałę śmieciową, w której przyjęto kwoty od osoby miesięcznie: 20 zł, i 12 zł za segregowane. Podniesienie najwyższej stawki było pomysłem burmistrza, który nie reagował na żadne słowa przemawiające za zmniejszeniem stawki. Zaproponowałem uczciwsze kwoty 14 i 8 zł, które przeanalizowałem w oparciu o dane z wielu miast - jednak, odrzucono mój wniosek ( cała Ziemia Grodziska). Najbardziej atakującym / torpedującym niższe ceny był Jan Morwiński i burmistrz. Burmistrz stwierdził, że teraz on będzie płacił mniej za śmieci. Nic dziwnego !, tak jak mówiłem od początku - biedni będą płacić za bogatszych- tych, którzy produkują najwięcej odpadów. Walczyliśmy jak "lwy", sesja trwała do godz 22.30. Oprócz mnie o obniżenie cen apelowali również: Alicja Pytlińska, Henryk Tuszyński, Ewa Górska, Roman Ignasiak. Ogromnym rozczarowaniem było odwołanie dodatkowej komisji Gospodarki, na której miano omówić jeszcze raz ceny. Burmistrz jednak zdecydował za wszystkich i cytuję na tyle, na ile pamiętam jego słowa : „omówiłem uchwałę z radnymi i nie mieli sprzeciwu żeby zwiększyć cenę” – stwierdziłem, że z nami tego nie omawiał, a ponadto podczas komisji Rewizyjnej Radni złożyli wniosek o przesunięcie tej uchwały na następną sesję. Odpowiedział ( przy poparciu radnego Jana Morwińskiego), iż Komisja Rewizyjna nie może złożyć takiego wniosku – to po prostu kpina !!. Szanowni Państwo, trudno jest opisać moje odczucia w stosunku do tej sesji, zachowania burmistrza i radnych ZG. Po prostu: wybierajcie takich ludzi dalej !, oni z pewnością dopilnują Waszych spraw !. ps. prawdopodobnie przed wyborami obniży się ceny o jakąś złotówkę czy dwie – wyborcy powiedzą wtedy jaki dobry jest BURMISTRZ . Jeszcze jedno- każdy obywatel ma prawo zażądać nagrania z sesji – możecie sami odsłuchać debaty. W razie pytań piszcie do mnie na adres email : p.mergner@wp.pl Pozdrawiam Piotr Mergner Radny Rady Miejskiej Grodziska Mazowieckiego.

  • para - niezalogowany 2012-11-29 18:54:46

    "Również dla miasta będzie to prawdopodobnie katastrofa - unieruchomimy gminne śmieciarki i zlecimy wywóz śmieci niewiadomej prywatnej firmie, która stanie do przetargu. Z naszych rodzimych firm może wylądować na bruku wiele osób." Panie Piotrze. Jeżeli ZGK jest zakładem budżetowym gminy (nie jest spółką), nie obejmuje go Art 6e ustawy. Gmina może powierzyć gospodarowanie śmieciami bez przetargu.

  • DEDE - niezalogowany 2012-11-29 19:09:54

    Od kiedy to Burmistrz prowadzi obrady sesji Rady Miasta? Od kiedy Burmistrz decyduje sam za mieszkańców? Dlaczego Radni pozwalają na takie sytuacje jakie miały miejsce na ostatniej sesji? Może trzeba złożyć mandaty .Może wtedy ktoś zacznie myśleć , ze tu coś nie HALO .

  • Piotr Mergner - niezalogowany 2012-11-29 20:17:17

    Do wpisu „para”. Szanowny Panie/Pani, ZGK właśnie jest w trakcie rejestracji w KRS. Odbywa się przekształcenie w Sp. Z o.o., tak więc, z dniem wpisania do KRS spółki, ZGK nie będzie już zakładem budżetowym. Teraz to kwestia 1 m-ca. W sprawie przekształcenia były podejmowane uchwały, niedalej jak wczoraj uchwała o zmianie nazwy ( zgłaszając wpis do KRS, ZGK popełniło błąd i trzeba było poprawić zapis). Pozdrawiam Piotr Mergner

  • Zwijka - niezalogowany 2012-11-29 20:24:33

    1/ Podobno urząd marszałkowski zorganizował szkolenia dla radnych. Czy możemy dowiedzieć się czy burmistrz i KTO z radnych udali się na to szkolenie? Czy ci ludzie nie majstrują przy sprawie śmieci (zwanych odpadami) nie znając sprawy od podszewki? Kto był? 2/ Czy nie powinno być konsultacji społecznych w tej ważkiej sprawie? Może najpierw poznalibyśmy zasady gospodarki gminnymi śmieciami, poznalibyśmy SYSTEM i procedury a nie stawki? Są przecież różne procedury naliczania. Widzę ja, że szanowna rada zaczyna od końca, czyli ile wpłynie kasy od nas... Rewolucja śmieciowa miała za cel ochronę środowiska, a kto o to pyta? Nikt.

  • Zarządca, - niezalogowany 2012-11-29 21:02:31

    chciałbym Państwa poinformować, że segregacja śmieci na dużych osiedlach i we Wspólnotach jest nie do zrealizowania. Najbardziej te stawki uderzą w mieszkańców tychże. Pozdrawiam, niestety pełen mieszanych uczuć jeśli idzie o Państwa Radnych.

  • bubel - niezalogowany 2012-11-29 21:29:31

    A jesteśmy przecież dużą i bogatą gminą. Naszym burmistrzem jest laureat , gmina jest laureatem. Może by tak mieszkańcy jakiś laur najmądrzejszemu przyznali.

  • A.Pytlińska - niezalogowany 2012-11-30 01:08:00

    Po wczorajszej sesji, mam poczucie totalnej niemocy. Przedstawię pokrótce bieg wydarzeń: 15 listopada - szkolenie na temat ustawy śmieciowej. Zaraz po zakończeniu szkolenia posiedzenie komisji Gospodarki Gminnej. Materiały otrzymali radni tylko członkowie komisji. Pozostali po szkoleniu udali się do domu. Jedni wyszli wcześniej, inni trochę póżniej - szkolenie było zbyt monotonne i bardziej nadawało się dla urzędników niż dla radnych. W tym samym dniu komisja zaopiniowała projekt uchwały przyjmując stawki - 12zł/osobę odpady segregowane i 17,75zł/osobę odpady niesegregowane. Ponieważ ta uchwała podlega konsultacjom społecznym weszłam na grodziski BIP żeby się z nią zapoznać. W tym projekcie nie podano stawek, więc co mogli konsultować ci co by chcieli. W poniedziałek zgłosiłam ten fakt na dodatkowej Komisji Rewizyjnej z prośbą by przesunąć podjęcie tych uchwał na grudzień, by dać czas radnym na zastanowienie się, a przede wszystkim zasięgnięcia opinii mieszkańców. Mój wniosek entuzjastycznie poparli inni. Jeden radny z Ziemi Grodziskiej wstrzymał się od głosu, ale nie uświadamiał nas wtedy, że komisja nie może złożyć wniosku formalnego o zmianę porządku obrad. Z nadzieją i satysfakcją, że udało się w jakiejś sprawie dogadać z korzyścią dla wszystkich. W tej sytuacji normalne, że uchwał dotyczących śmieci nie analizowałam dogłębnie. Odwołana została też komisja, która miała się spotkać pół godziny przed sesją. Podczas przyjęcia porządku obrad okazało się, że komisja nie może złożyć takiego wniosku, o czym poinformował pan radny wstrzymujący się, a w zamian za to stawka zaproponowana przez Burmistrza z 17,75zł wzrosła do 20zł i oczywiście przez większość została przyjęta. Jeżeli te kwoty tak drastycznie wzrastają, a chociażby mieszkańcy bloków płacili dotychczas 10zł, to kto dopłacał do ich śmieci dotychczas? Uchwałę trzeba było przyjąć szybko, ograniczyć ( nie wszystkim ) ilość wypowiedzi, czy nie udzielić głosu niektórym radnym PIS, bo demokracja tu nie była potrzebna. Spokojnych snów życzę wszystkim.

  • były urzędnik - niezalogowany 2012-11-30 14:49:16

    Ala - niemoc? Zawsze miałaś odwagę sprzeciwić się Naj, wytykać niegospodarność i rozrutność.

  • Przyjaciele - niezalogowany 2012-11-30 16:50:20

    Pani Ala ma moc. Niektórzy, a raczej wielu o tym doskonale wie. Dlatego bardzo proszę nadal być sobą. Robić i mówić to co Pani uważa za stosowne. Na nasze poparcie zawsze może Pani liczyć. Nieco z boku ale bezwzględnie po Pani stronie. Latami pracowała Pani na szacunek i zaufanie. To wielka wartość. I niech ich Pani wyliczy i rozliczy .

  • Do Ziemi Grodziskiej - niezalogowany 2012-11-30 19:38:51

    Jak się czujecie, Państwo Klepacze, czytając? Bo jestem pewna, że czytacie ukradkiem...Co powoduje Wasze nieustające wiernopoddańcze uwielbienie dla cara i jego coraz to bardziej szalonych pomysłów? Może charyzme ma taką? Pewnie nie wiecie, że to Wy rządzicie? Może nie zabraknie wam odwagi coś odpowiedzieć? Może pan Morwiński znowu da głos? Lub ten drugi pan z kancelarii Prezydenta? Może radny Gajowniczek? Może radna z Opyp? A może p.przewodnicząca rady wypowie się? Co, nie czyta?

  • Tak w związku z przekształceni - niezalogowany 2012-12-02 22:25:55

    a wspólnicy w spółce z o.o. po budżetowym ZGK to kto? Może ktoś z Państwa Radnych podać dokładniejsze informacje?

  • MT z osiedla - niezalogowany 2012-12-04 13:43:31

    Z tymi śmieciami to paranoja. Ja zadeklaruje segregacje a oni niech się martwią jak to zorganizować.

  • Wojtek - niezalogowany 2012-12-06 07:10:56

    Do-MT z osiedla. Oni się nie patyczkować, po prostu dowalą 20 zł. Zadeklarować można ale jak beą źle posegroegowane ( co w przypadku bloków wydaje się nimożliwe), będzie najwyższa stawka.

  • Marek - niezalogowany 2012-12-12 07:51:35

    W związku z podjętą decyzją o podwyżce podatku od nieruchomości proszę o informację jakie są przesłanki i zasadność podwyższenia podatków od nieruchomości w gminie ? Z mojego punktu widzenia podatki te nie powinny wzrosnąć. No bo dlaczego? Wartość nieruchomości spada, a podatki rosną.Czegoś tu nie rozumiem. Jakie istotne cele /inwestycje będą realizowane dla mieszkańców z tytułu tych podwyżek ?