Felietony, Śmieszno trochę straszno - zdjęcie, fotografia
Portal TuGrodzisk.pl 18/03/2012 22:07

Z uwagą śledzę ostatnie wydarzenia w naszej gminie związane z organizacją zebrania wiejskiego mieszkańców Kozer i Kozer Nowych. Dają mi wiele do myślenia – oto na naszych oczach odbywa się tłumienie postaw obywatelskich przez lokalną władzę. Jak bowiem inaczej nazwać organizowanie konkurencyjnych spotkań przez Burmistrza? - pisze EDYTA ŻYŁA


Na naszym portalu od kilku dni toczy się ożywiona debata na temat tegoż spotkania, a właściwie tychże spotkań. O co chodzi?

Rzeczy mają się tak – radny Henryk Tuszyński na wniosek sołtysów, rad sołeckich oraz pozostałych mieszkańców dwóch wsi Kozer i Kozer Nowych postanowił zorganizować spotkanie dotyczące rozwoju tychże terenów – planowanych inwestycji, koniecznych remontów, słowem - spraw ważnych dla tych lokalnych społeczności. Z charakterystyczną dla siebie klasą wykonał uprzejmy telefon do Burmistrza z pytaniem, kiedy mógłby on na spotkanie do Kozer przybyć. Burmistrz – podobno równie uprzejmie – odpowiedział, że i owszem, ale że jest poza urzędem, spotkanie potwierdzi następnego dnia. Słowa dotrzymał – jego sekretarka oddzwoniła do radnego Tuszyńskiego i zaproponowała termin – 19 marca godzina 19.

I na tym uprzejmości się skończyły. Burmistrz nagle postanowił bowiem zorganizować konkurencyjne spotkanie w Centrum Kultury, na ten sam temat, w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Co więcej, wysłał zaproszenia do mieszkańców i zapowiedział podstawienie dla nich autokarów, aby przypadkiem nie pomylili się, gdzie mają przyjść i nie zabłąkali się do radnego Tuszyńskiego.

[reklama] Doszło więc do komicznej sytuacji, w której tego samego dnia i o tej samej porze odbywają się dwa analogiczne spotkania. Jak mniemam, to w Kozerach bez Burmistrza.

I można byłoby się tylko pośmiać, gdyby nie ten bardziej ponury aspekt sprawy. Cała sytuacja jak na dłoni pokazuje bowiem, że w naszej gminie nie ma tolerancji dla zachowań obywatelskich. Nie ma zgody władzy gminnej na organizowanie się mieszkańców, na przejmowanie przez nich inicjatywy. A przecież wszędzie, w każdym kraju z dojrzałą demokracją, takie obywatelskie postawy są premiowane, doceniane! To tylko systemy autorytarne budowały swoją siłę i pozycję na zastraszaniu i dominowaniu swoich obywateli!

Historia ostatnich lat pokazała nam, co to znaczy system autorytarny. Wiemy, czym jest dyktatura i ograniczanie wolności. Wiemy, czym to pachnie. Tylko dzięki temu, że Polacy ukochali wolność i potrafili o nią walczyć, dziś możemy wyrażać swoje poglądy i nie być za to więzieni.

Ale te swobody nie są nam dane raz na zawsze. Ciągle musimy o nie walczyć, także poprzez przyjmowanie postaw obywatelskich. Nie pozwólmy żadnej władzy odebrać nam inicjatywy i uczynić z nas bezwolny tłum, który pozwala się prowadzić na powrozie.

Pokażmy, że trzeba nas szanować. I pamiętajmy, że to Burmistrz jest dla nas, a nie my dla Burmistrza.

 

 

Grodzisk Mazowiecki

Śmieszno, a trochę straszno... komentarze opinie

 • Ot wymyślił - niezalogowany 2012-03-19 00:34:37

  To długo trzeba główkować żeby taki patent wymyślić. Najlepszy Burmistrz okazał się cieniasem. Mego głosu już nie ma.

 • Barbara - niezalogowany 2012-03-19 09:59:09

  Władza nie liczy się z głosem i potrzebami zwykłych ludzi. Centrum Kultury daleko od nas. Po co ta wyprawa do miasta. Dla mieszkańców okolicznych wsi łatwiej i milej nawet pieszo, spacerkiem wybrać się na zebranie do świetlicy, a dla budżetu gminy taniej jak burmistrz służbowym autem na zebranie wiejskie dojedzie.Pewno ,że autokar opłacić mpżna i dziury to w budżecie nie pogłębi ale uczmy się Panie Burmistrzu i oszczędzanie zacznijmy ot takich drobiazgów . Nie konfliktujmy społeczeństwa, nie rozgrywajmy prywatnych wojenek, wszyscy wiemy kto ważniejszy ( a stale o tym kto władzą w mieście jest mówią m. inn. info prasowe podkreślając co i kpmu zawdzięczamy)

 • karol - niezalogowany 2012-03-19 10:09:38

  nawiązując do wcześniejszego tematu dotyczącego zebrania wiejskiego apeluję nie piszmy już nic. Wystarczająco się wszyscy wypowiedzieli co myslą o demokracji w naszej gminie.Czas przyjść na spotkanie z Radnym. Panie Heniu choć nie jestem mieszkańcem pańskiego rejonu to jestem za Panem. Powodzenia w walce o demokrację i mądre rządzenie.

 • ciekawa - niezalogowany 2012-03-19 14:44:40

  brawo !!! Panie Henryku i wszyscy inni którzy pokazują, że w naszej gminie i powiecie wcale nie jest tak NAJ. JEST WIELE GŁUPOT KTÓRE NAJWYZSZY CZAS KOŃCZYĆ WYMIENIĘ TYLKO KILKA. Z tym PIT em w Bogorii(gazecie to już przesadzili) jest wiele fundacji którym przydadzą się te pieniażki bardziej. Na naszym terenie jest dużo mogę wymienić KILKA: dla osób niepełnosprawnych -również indywidualnie, mamy Straż Zwierząt itp. a wypełnikony KRS w PIT ie to drańswto. To nie jest 1 taka akcją podłaczajaca się naszego kochanego NAJ, była też dokładnie taka sama w łakach u radnych pana MERGNERA i pana KOWALCZYKA, już nie mówie o działaniach społecznych. Ostatnio wpadła mi w rece gazeta FLESZ w której jest opisywane jak to ci ludzie którzy zbierali pieniążki na 1 listopada wzieli pomysł z wcześniejszych lat. TO JEST BZDURA. NIGDY U NAS NIE ZBIERAŁO SIĘ NA ZABYTKOWE NAGROBKI tylko z tego co pamiętam to na ogrodzenie. Nie robiło się w tym kierunku wiele lat, nasz NAJ RZĄDZI JUŻ PRAWIE 20lat , a teraz jak ktoś zaczął to robić to władza się PODPINA . Wielki przyjazd kolejki WKD schody nierówne, sprawia wrażenie BUBLA, tylko patrzeć jak zaczyna się psuć i czy my w Grodzisku ja kupiliśm, bo nasze władze tam brylowały czy jak zwyle się podpinają. DO NASZEJ WŁADZY W GRODZISKU -Nie bierzcie cudzych pomysłów i nie podpinajcie się pod innych, CHYBA TEN PRZESZŁO MILION NA PROMOCJE TO DUŻO (w dobie kryzysu), gdyby były fajne projekty i perspektywy miasto samo by się promowało. Nie potrzebna by była aż taka kasa. Ale zabytki (stare obiekty i dworki już dawno zniszczone), żłobka państwowego jak nie było tak nie ma A NAGODA DLA NAJLEPSZEJ GMINY JEST (Pruszków na od wielu lat żłobek), w niedługim czasie zamyka się wiadukt i przejazd czyli likwiduję sie nastepne miejsca pracy w okregu przemysłowym firm ,które działaja od lat. ŻADEN KLIENT NIE BEDZIE CHCIAŁ JECHAC PRZEZ MILANÓWEK DO GRODZISKA . Można było zamiast CK wybudować wiadukt tam gdzie miał już dawno być(zachód grodziska), tak południe z północą odciete zupełnie. Przejazd bedzie tylko na samochody osobowe przy ulicy bałtyckiej. MOŻNA BYŁO NA FILMY PO 2 MIESIECACH KTÓRE U NAS SĄ WYSWIETLANE wyremontować stare kino (które ma charakter), tam był lepiej ustawiony ekran, w CK jest za blisko widza (ale on jest NAJwiekszy w POLSCE)już nie mówie o kolorach siedzeń, na zdrowy rozum nie bieirze się takich kolorów granat-czarny takie powinny być siedzenia ,ale nie na miłość Boską czerwony. Tak jasny kolor sprawia, że siedzenia nie wyglądają ładnie i szybko widać ich zniszczenie, przy ciemnym kolorze tak brudu nie widać. U NAS TO NIEDŁUGO BĘDZIE WSZYSTKO NAJ jak w ROSJI I USA , nawet komary od wody stojacej w co 2 ulicy po kilka tygodni, bo nie ma gdzie odpłynać. JEST WIELE TAKICH RZECZY JA TYLKO WYMIENIŁAM KILKA, BO TRZEBA PODAWAĆ PRZYKŁADY BZDUR KTÓRE TWORZY SIE ZA NASZE PODATKI.

 • Mirek z Grodziska - niezalogowany 2012-03-19 15:21:44

  Dobrze powiedziane, Pani Żyło. Myślę, że burmistrz źle zrobił. Ostatnio popełnia coraz więcej błędów, nie wiem czemu. Obawiam się, że ma do niczego doradców. Poniewaz sam jest despotyczny, pewnie jego pożal się Boże najbliższe otoczenie boi się zwrócic mu uwagi, tylko przytakuje bezsensownie, przyklaskując każdemu głupiemu pomysłowi swego szefa. Panie Burmistrzu, mądry szef ma madrych doradców. A Pan otoczył się bezwolnymi radnymi, którzy zachowują się jak szczotki w myjni, zaprogramowane na mycie samochodu i poroma potakiwaczami, którzy trzech zdań nawet sensownie nie potrafią sklecić. Chyba nie boi się Pan mądrzejszych od siebie? Na przyszłośc niech Pan nie robi konkurencji żadnemu radnemu, bo to żałosne.

 • rp - niezalogowany 2012-03-19 17:26:12

  Na Białorusi przed swoim pierwszym wyborem Łukaszenka obiecywał Demokrację. Po wyborze demokrację zaczeli wprowadzać jego Wazeliniarze. Jaka jest tam demokracja - świetlana. Jaka jest różnica pomiędzy dyr PGR a dyr Kołchozu ? Może ktoś ją wyjaśnić ?

 • Gall - niezalogowany 2012-03-19 17:53:19

  Nic dodać nic ująć z tego tekstu.

 • Obecny - niezalogowany 2012-03-20 01:08:13

  spotkanie na Kozerach się odbyło. Licznie zgromadzeni mieszkańcy spokojnie powiedzieli jakie mają oczekiwania . Radny Tuszyński ( na którego nie głosowałem , a dziś tego żałuję) okazał się zaangażowanym , oddanym wsi człowiekiem.( wiedza o problemach okręgu duża, zna okolice, mieszkańców i nie żałuje czasu na działania w naszych sprawach) . Naj władza nie dopisała, ale było paru radnych i dzięki im za to .

 • genowefa - niezalogowany 2012-03-20 19:57:34

  10 Reguł Mistrza Sun-Tsu (ok. 2500 tys. lat temu napisane jako instrukcja/ nauki, jak osłabić [wrogie] państwo i zniszczyć je): 1. Niszczcie wszystko, co w kraju wroga najlepsze i zabierajcie surowce / owoce pracy . -Czyńcie ludzi biednymi i zostawiajcie ich w poczuciu zadłużenia. -Odbierajcie im radość i celowość ich pracy 2. Ośmieszajcie jego Boga/ bogów, wiarę i szargajcie tradycję i obrzędy, umniejszajcie znaczenie świąt państwowych. -Łamcie ducha i autorytet przewodników duchowych, nauczycieli i kapłanów, odbierzcie im wiarygodność. -Zamiast prawdziwym nauczycielom, dawajcie pierwszeństwo fałszywym prorokom, mitomanom, megalomanom i łasym na dobra materialne zręcznym mówcom, którzy zgrabnie użyją wypaczonych nauk, by zwodzić, odwodzić od wiary i ograbiać naród. 3. Pomniejszajcie autorytet sprawujących władzę, wmieszajcie ich w ciemne interesy i sprowadźcie na nich hańbę i odrazę społeczeństwa. 4. Wszczynajcie kłótnie i siejcie niezgodę w narodzie 5. Buntujcie młodych przeciw starym i starych przeciw młodym. -(wmawiajcie im brak poszanowania wartości i doświadczeń starszego/ młodszego pokolenia) 6. Utrudniajcie działalność władz i urzędów.(wprowadźcie jak największą i niesprawiedliwą biurokrację, utrudniającą zrozumienie praw, podkreślającą obowiązki i kary) 7. Miejcie wszędzie swych szpiegów, agentów i zręcznych agitatorów (podżegajcie do nienawiści klasowej, rasowej, etnicznej i seksualnej) -Odbierajcie prawa i znaczenie rodzinie - podważajcie jej status w imię wolności i poprawności politycznej wobec wszystkich (innych) grup. 8. Nie odrzucajcie współpracy najgorszych kreatur. Wynoście ich na piedestały i okrzyknijcie zbawcami narodu. 9. Nie szczędźcie też: - zwodniczych obietnic, - ofert pieniędzy( rzadko spełnionych i w minimalnym zakresie- tyle, by zyskać wiarygodność), - pochlebstw i fałszywych pochwał, 10.Osłabiajcie, gdzie tylko możliwe rozwój sił zbrojnych przeciwnika. -Podkopujcie moralność, etykę, dyscyplinę, siłę, godność, honor, hart ducha i ciała poprzez tzw. brudna wojna prostacką muzykę i jej oprawę (eksponujcie cielesność i seksualność do przyjętych przez dany naród granic, a potem przekraczajcie je) - rozpasanie kulinarne (złą dietę) i trunki oraz inne używki niszczące zdrowie (najgorsze z nich legalizujcie, mając z tego profit). -Niszczcie i wyśmiewajcie wiedzę o medycynie naturalnej, nazwijcie ją zabobonem i ciemnota, odsuwajcie ludzi od darów Natury, dając w zamian jako niezbędne do życia szkodliwe suplementy. "Szkodzić- nie pomagać" - podsyłajcie im kobiety nierządne(czyńcie także kobiety przeciwnika nierządnymi i chciwymi, bez szacunku do siebie i dzieci[rodziny]pod pozorem wolnego wyboru i równości), by dokończyły dzieła zniszczenia - wmawiajcie ludziom, że bez materii ( pieniądze, ubrania, zbytkowne przedmioty, wygląd-moda, najnowsza technika) nie poradzą sobie absolutnie i nie znajdą uznania w oczach innych, a tylko pogardę i pośmiewisko. -Odsuwajcie ich od nauki i rozwoju, niechaj skupią się na gromadzeniu rzeczy materialnych z poczuciem ich niedosytu i ciągłego zagrożenia ich utraty. Napisane ponad 2500 tysiąca lat temu... A co mamy obecnie w Polsce? Prawie idealnie spełnione 10 przykazań Mistrza Sun-Tsu.

 • Do Edyty Żyły - niezalogowany 2012-03-23 01:34:38

  Pani Edyto, śmiesznie jest od dawna w tym "mocarstwie". Wiele spraw trzeba jeszcze mieszkańcom uświadomić. To zebranie wiejskie to przysłowiowy Pikuś, nawet nie "Pan Pikuś". Co chwilę dzieją się tu rzeczy dziwne, śmieszne i idiotyczne. Trzeba je piętnować. A może ośmieszać?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedawca Bezpośredni

Aktualne do Naszego zespołu poszukujemy osób do pracy: Jeśli: · chcesz zarabiać dużo i więcej, · chcesz współpracować z firmą o..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez tugrodzisk.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Biuro Obsługi Turystów TAKT z siedzibą w Grodzisk Mazowiecki 05-825, Żwirki i Wigury 9

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"